![]() |
Жители на Будапеща протестират срещу новия медиен закон, гласуван в унгарския парламент на 20 декември. Плакатите, които носеха, бяха без надписи, символизирайки цензурата, която налага новият закон. |
Свободата на медиите е "свещен принцип, основна ценност" в ЕС, заяви председателят на Еврокомисията Жозе Мануел Дурау Барозу по повод спорния унгарски закон, който налага големи ограничения върху съдържанието на материалите в медиите и предвижда много големи санкции за нарушителите. "ЕК изрази съмнения във връзка с новия унгарски закон за медиите и аз ще разговарям за това в петък по време на срещите ми с премиера Виктор Орбан", подчерта вчера Барозу на пресконференция, цитиран от агенциите. В петък европейските комисари отиват в Будапеща, където ще бъде тържествено отбелязано началото на унгарското 6-месечно ротационно председателство на ЕС. "Не искам да предсказвам резултатите от нашите разговори, но се надявам, че унгарските власти ще могат да уточнят ситуацията и да разсеят нашите съмнения", каза още Барозу. Анализът на спорния унгарски медиен закон, който се състои от 194 страници, няма да бъде готов до петък, писа електронното издание "ИЮ Обзървър", като цитира говорител на ЕК.
Унгария продължава да защитава позицията си, че законът не противоречи на европейските правила. "Няма никаква необходимост да се променя унгарски закон само заради критики, идващи зад граница", заяви унгарският държавен секретар по връзките с обществеността Золтан Ковач.
Франция вчера стана поредната страна членка на ЕС, която призова Унгария да промени медийния закон. Според властите в Париж той е "несъвместим с прилагането на идеите за свобода на медиите в европейските договори".
Чешкият в. "Хосподарске новини" пък прогнозира вчера, че унгарското председателство на ЕС ще се окаже втори провал на нова страна членка след Чехия. Чешкото председателство, което бе в първата половина на 2009 г., бе белязано от серия гафове.
НАПЛИВ
Наплив за унгарски паспорти от жители на райони, които в миналото са били част от Унгария, има в първите дни на новата година, след като в сила влезе улеснена процедура за получаване на гражданство, предаде Би Би Си. Интерес проявяват жителите на румънската област Трансилвания, като в страната живеят около 1.5 млн. унгарци. В Южна Словакия те са 500 000, а в Сърбия етническите унгарци са 250 000. Те смятат, че унгарският паспорт ще им даде повече граждански и културни свободи, както и по-добра възможност за работа в страната. Кандидатите за нов документ трябва да докажат унгарските си корени със свидетелство за раждане на родители, на дядо или баба, както и познание по унгарски език. Паспортите обаче не дават право на гласуване на изборите в Унгария.