---
30 ноември 2002 г. "Голямата опасност за България е патронажът, който упражнява организираната престъпност над легални структури, организации и политици. Организираната престъпност е основен въпрос за страната ви, тя е видима за всички, видима е за съжаление и за външните инвеститори. Тя създава неверни представи у младите хора за това кой е най-добър в обществото."
8 декември 2003 г. "Липсва политическа воля за справяне с проблема с организираната престъпност в България. Смятам, че проблемите, свързани с неефективната борба с организираната престъпност в България, са във всички звена - МВР, прокуратура и съд."
10 декември 2004 г. "Кой може днес да отрече, че организираната престъпност доминира в определени отрасли на българската икономика?!"
Из публични изявления на тогавашния американски посланик в София Джеймс Пардю
---
10 октомври 2005 г. "Българите са възмутени и отвратени от провала на борбата с организираната престъпност и с корупцията в страната...
Зная, че говоря и от името на колегите ми в ЕС, когато казвам, че сме готови да ви предложим всички инструменти и да ви помогнем, за да изкорените раковото образувание на престъпността и корупцията. Но не можем да ви дадем политическа воля. Това трябва да очакваме от вашето правителство и парламент...
От срещите си с обикновени българи чух възмущението и отвращението им от провала с престъпността. Това подкопава доверието между хората и правителството. Поредното убийство в София, този път на държавен служител, е трагичен пример за това, което вече посочих."
Из лекция на настоящия американски посланик в София Джон Байърли
-----------------------
Убийството на висшата служителка в митницата Шинка Манова съвпадна с лекцията на новоназначения американски посланик у нас, с която се представи пред политическия и дипломатическия елит в София. Разстрелът бе красноречив пример за посланик Байърли, за да развие и представи за пореден път официалната американска теза, че България има драматичен проблем с организираната престъпност и корупцията.
Че това е официалната позиция на САЩ, е повече от сигурно. И въпреки очакванията, че Байърли ще бъде далеч по-дипломатичен от своя предшественик Джеймс Пардю, той дори използва далеч по-силни думи - възмущение, отвращение, раково образувание и т. н. И това е при първата му публична проява.
Горните тези не се само се споделят, но и се представят и от голяма част от страните-членки на Европейския съюз и особено от най-мощните му представителки като Германия, Великобритания, Франция, Испания. И в това ще се уверим още веднъж само след няколко дни, когато ще бъде готов и показан мониторинговият доклад на Еврокомисията за това доколко България е готова за членство в съюза и къде точно са й проблемите. Ясно е, че
основните критики ще са по линия на противодействие на организираната престъпност
и корупцията по висшите етажи.
Натискът на САЩ и ЕС за справянето с тези проблеми ще се засилва с всеки изминал ден и ще влезе в по-драматичната фаза на конкретните упреци и разкрития.
Въпросните държави могат да помогнат много, ако се включат в разобличаването на българската мафия за дейността й в чужбина, където изпира придобитото по престъпен начин тук. Но се чува, че отказват да дадат най-обикновена информация по съдебна поръчка - като например какви имоти или банкови сметки има у тях един или друг бос на българска силова групировка. И така въпросните лица имат достатъчно финанси, за да влияят върху родния и политически живот. Просто някак не е честно.
И още нещо. Ако ФБР, Сикрит сървис, Скотланд Ярд, германските, испанските или френските служби извадят на показ категорични доказателства за срастването на мафията с властта в България, никой няма да им се разсърди или пък да ги обвини в намеса във вътрешните работи. Нали ще ставаме едно семейство?!
Иначе за голямо съжаление вече не звучи пресилено, че
в отделни периоди страната съществува под патронажа на мафията
15 години си говорим едно и също. И беше само въпрос на време обществото да претръпне на публичните разстрели. Тук всичко, свързано с борбата с мафията, е една голяма теория. Политическият и държавен елит, който не се сменя никога, е майстор на разиграването и на прехвърлянето на топката в градината ту на една, ту на друга институция, на оправданията със закони и липса на пари.
Първото нещо, което трябва да се направи, е да се прочисти държавната машина чрез масирани проверки на имущественото състояние на всеки един от членовете й. Изведнъж се оказа, че никой от началниците на Шинка Манова не знаел до смъртта й, че тя се вози на частен джип, с частен шофьор, че е заедно с, меко казано, съмнителни персони е в управата на футболен клуб. Сега сигурно ще бъде разровено и ще се установят и още по-шокиращи неща.
Именно затова цялото имуществено състояние първо на хората, които имат участие в противодействието на престъпността, трябва да бъде детайлно прегледано - на митничари, данъчни, полицаи, магистрати. При това чрез използването на всички законови лостове - следене, подслушване, проверки на сметки, на имущества, включително и на свързани с тях лица. Достатъчно е дори да се отиде на входа на един платен паркинг, за да се види с какви коли излизат митничари, полицаи, прокурори или съдии. Изобщо да не говорим за имотите, които притежават те и техните роднини. Или пък дори очевидното - носят костюми, за които не стигат и пет заплати. Как изобщо може да стане така, че най-обикновен депутат печели толкова, че да си купи къща на пъпа на София и ягуар едновременно? Или пък митничар или полицай с 500 лв. заплата кара мерцедес и си купува мезонет в столичен квартал?
Това не е вопъл за социална справедливост и равенство. А е най-очевидно доказателство за обвързването и срастването на държава, политика и мафия.
Всъщност всичко тръгва оттам. Останалото, включително и разстрелите, са само следствия.
|
|