Николай Маринов е роден на 3 януари 1947 г. в Пазарджик. Завършил е ВМЕИ през 1973 г. Година по-късно напуска страната и емигрира в САЩ. Три години работи в Мерил Линч, а след това става партньор в "Алджин корпорация", която се занимава с недвижимо имущество. Връща се в България през 2001 г. и оглавява предизборния щаб на Симеон Сакскобургготски за парламентарните избори. От 2001 до 2002 г. е председател на Агенцията за чуждестранни инвестиции, а след това - член на политическия кабинет на Симеон Сакскобургготски.
--------------------
- Г-н Маринов, разговорът ни беше провокиран от публикация във в. "Сега" от проф. Иван Илчев, който повдигна въпроса за връщането в България на архива на цар Фердинанд, който се съхранява в американския "Хувър институт". Архивът съдържа ценни исторически документи, включително и писмата на Фердинанд до неговите деца. На вас Симеон Сакскобургготски е поверил връщането на архива в България. Обяснете каква е процедурата, за да получим обратно тези документи?
- Първо, искам да подчертая, че това не са български архиви, а лични архиви на Симеон Сакскобургготски, които той е предал в института преди 48 години. Избрал е Хувър, защото има най-добра професионална база, включително и климатични условия за доброто съхраняване на документацията. Предадени са около 70 кашона с архиви в много добър вид. Те са придружени с подробен опис, така че нищо не може да се загуби или да остане скрито. Архивът е предаден с условието един ден, когато България стане свободна и демократична държава, документите да се предоставят на подходяща българска институция за достъп на следващите поколения.
- Кога българската страна за пръв път направи допитване до "Хувър институт" за връщането на архивите на цар Фердинанд?
- През лятото на 2004 г. Симеон Сакскобургготски написа писмо до библиотеката на "Хувър институт", в което заявява личното си желание архивите да бъдат върнати в България, която вече е демократична и свободна държава. След това оттам се получи писмо, с което питат как да се доставят архивите. Тогава той ме извика и ме помоли да проверя коя българска институция най-добре би стопанисвала архивите. Аз проучих чрез допитвания, чрез историци и приятели и разбрах, че най-добре е те да бъдат предадени на Главно управление на архивите към Министерския съвет, където има много квалифицирани професионалисти и добри климатични условия за съхранение. В писмото-отговор до Хувър, което той изпрати през февруари т. г., Симеон Сакскобургготски препоръча тъкмо тази институция. Сега просто трябва американците да се свържат с нея и да изпратят архивите. На този етап Управлението на архивите не е страна. Те само бяха препоръчани от Симеон Сакскобургготски. За съжаление връзката между Хувър и българската институция все още не е осъществена.
- Откъде идва забавянето?
- От американска страна. Няма юридически или други пречки. Просто трябва отново да ги натиснем, за да се задвижат нещата по-бързо. Сега трябва от наша страна пак да се свържем с тях и да ги помолим час по-скоро архивът да дойде в България. Симеон Сакскобургготски е абсолютно категоричен и иска възможно най-скоро архивът да бъде върнат и да е на разположение на българите. Документите и сега са на разположение. Абсолютно всеки, който иска, може да се запознае с тях, но е много далече и много скъпо, тъй като институтът е към Университета в Станфорд на западния бряг.
- Американската страна поставяла ли е условия за връщането на архива?
- Не, няма никакви други условия, освен желанието на собственика това да стане след демократизирането на България.
- С какви аргументи институтът бави процедурата?
- С никакви. Просто и там има бюрокрация. Трябва да ускорим процеса и аз се наемам да го направя.
- Каква част от архива ще бъде върната в България и има ли лични документи, които ще останат тайна за българската общественост по изричната молба на Симеон II?
- Това са лични документи и абсолютно нищо не е секретно. И последното листче, което е на съхранение в "Хувър институт", ще бъде върнато в България и ще е достъпно за всички, които желаят да го видят.
- Преди година и половина ръководителите на големите исторически институции у нас изпращат писмо до Симеон Сакскобургготски, с което настояват за връщането на архива. Защо г-н Сакскобургготски не е намерил за необходимо да отговори на писмото им?
- Тук информацията е грешна. Те са били на посещение при Ради Найденов, шеф на премиерския кабинет. Тези наши историци, експерти и капацитети са били посрещнати и са получили уверение, че въпросът ще бъде решен скоро.
- Срещата по тяхна молба ли беше, или по покана на Симеон Сакскобургготски?
- По тяхна молба.
- В какво качество бяхте натоварен с тази мисия?
- Като съветник и експертен сътрудник на Симеон Сакскобургготски. Освен това аз съм колекционер на антики и старинни ръкописи, предмети на изкуството, сервизи и др. и за мен е лично предизвикателство архивът да се върне в България. Имам картина на Дюмие и оригинален Шагал. Отделно имам англо-саксонски портрети, много интересни китайски неща. Аз много държа на тези стари, ценни неща. Представям си какво удоволствие ще е да се заровя в тези архиви.
- Не сте ли ги виждали досега?
- Не. Би ми било изключително интересно.
- С какво се занимавате понастоящем?
- Занимавам се с управление на недвижими имоти. Участвам в различни фирми за недвижимости в САЩ. Докато имах ангажименти в България, моите колеги ме покриваха, но сега ще се заема по-отговорно с тия мои дейности.
- Имате ли бизнес в България?
- Тук имам реституирани наследствени имоти, които управлявам. Давам няколко магазина под наем и няколко други помещения. В момента съм консултант на доста хора, които се занимават с тая работа, тъй като имам опит. Отделно съм в екипа на бившия министър-председател, дава ми задачи и сега съм си поставил като лична амбиция да разреша въпроса с архива.
- Какви други задачи имате?
- В момента нямам други задачи, но в скоро време ще имам среща с премиера и ще видим. Нека да мине конгресът на НДСВ, да видим какво ще бъде ръководството, плановете и т.н. Дано всичко бъде наред и да успеем да влезем в ЕС още в първата вълна, това е нашата съкровена мечта.
- Като човек, който явно се интересува от политиката в страната, как оценявате първите икономически мерки на правителството - повишаването на акцизите, цените на парното, които предизвикват социално недоволство?
- Това правителство дойде със социални амбиции и те трябва нещо да направят в този труден момент, за да се облекчи цената на парното. Това е един политически горещ картоф в България. Ще ви кажа кой е най-големият проблем с парното, за който изобщо не се пише и не се говори. В София от 4 години е компанията "Хърайзън енерджи". Това, което те искат да направят и аз им помагах за този проект, е да изградят две нови електроцентрали - "София" и "София-изток", за 100 хил. мгв. Проектът е за коогенерация - тоест за производство на електроенергия и на пара. Идеята е НЕК да купува електроенергията, а парата да се усвоява през зимата от Топлофикация-София. Цената на тока през лятото покрива цената на парното през зимата. Това дава възможност цената на парното да се фиксира за 10-15 години, без да се увеличава. По този проект вече 4 и половина години НЕК и общинският съвет в София отказват да работят, а Топлофикация-София е съгласна с половин уста. Знаете ли защо? Питайте кандидат-кметовете. Защото корупцията просто е блокирала община София и аз много се надявам тези избори да променят нещата. Ето ви решението с парното. Така е по цял свят. Но това, което може да се направи сега, е да се премахне ДДС за топлофикациите и цената ще падне с 20% и тогава ще компенсира тези 18%, с които се вдига цената.
- Като стана дума за избори, как мислите, ще успее ли кандидатът на НДСВ Милен Велчев, който е доста уязвим заради хотелския бизнес на роднините му?
- Когато още дойдох в България, определени млади хора от лондонското Сити ми казаха, че искат да направят в България частен инвестиционен фонд, който да се занимава със строеж на туристически обекти. И един от тези хора беше братът на Милен Велчев. В тези фондове, които те управляват, има най-различни видове пари, включително и на чужденци и тези приказки, че хотелите са на Милен Велчев, не са верни, защото аз съм свидетел как се сформира този фонд.
- Проблемът не е толкова в капитала, колкото в конфликта на интереси, тъй като по това време Велчев е финансов министър?
- Познавайки Милен много добре, той е суперпрофесионалист и финансист и не би си позволил такива елементарни грешки.
Е какво излезе сега?
Оня там цареборец, дето преди време писа пасквили срещу Царя се бил олял !
То не че ни учудва, ама как пък един път не видяхме един по-възпитан цареборец.