Има опасност националният филмов фонд, който съдържа уникални кадри от началото на XX век до днес, да остане без подходящо хранилище. За това алармира директорът на Българската национална филмотека (БНФ) Пламен Масларов. В момента част от филмовите кутии са набързо поместени в недостроен снимачен павилион на територията на киноцентъра. Заради приватизацията на "Бояна филм" обаче най-вероятно архивът ще трябва да бъде изваден оттам.
"Притеснявам се, че ако след приватизацията бъдем принудени да освободим помещенията, може да не се намери сграда за ценните ленти", заяви пред "Сега" Масларов. Наскоро в интервю пред БТА министърът на културата Стефан Данаилов също призна, че въпросът с това къде и как да бъде преместен филмовият архив ще изскочи като основен проблем при евентуалното приватизиране на "Бояна филм". И без това условията, в които в момента се съхраняват лентите, са убийствени за тях - висока влажност и неподходяща температура. В момента по уникалните филмови кутии растат гъби.
Пламен Масларов съобщи още, че тези дни бил викан в областната управа, където му предложили няколко варианта за ново хранилище на архива. "Успях да посетя едно от предложените помещения, но то изобщо не отговаря на изискванията за съхранение - противопожарни, екологични, и най-важното - няма климатична инсталация", допълни той.
От Агенцията по приватизация обаче уточниха, че в проекта на приватизационния договор на "Бояна филм" е записано, че купувачът е длъжен в продължение на 3 години да съдейства на БНФ за запазване на филмовия архив, като предостави за безвъзмездно ползване съответните помещения. Купувачът е длъжен дори да финансира преместването на лентите след изтичане на 3-годишния период. Масларов обаче се опасява, че клаузата може да не се спази, както не се спази условието за запазване на дейността на кината в София след приватизацията им.
В момента процедурата по приватизация на "Бояна филм" е спряна от съда заради жалба на един от загубилите конкурса - германската компания "Бавария". На 30 септември обаче тя обяви, че ще оттегли жалбата си, и подписа споразумение за сътрудничество с конкурента си, който бе обявен за спечелил конкурса - "Ню имидж".
Поради липса на подходящи помещения и нужните пари за консервация на лентите архивът на филмотеката е оставен на произвола на съдбата повече от 10 години. На тези филми са запечатани над 20 000 филмови заглавия - игрално и документално кино, анимация, кинопрегледи, включително събития отпреди Първата световна война. Още през 1994 г. Министерството на културата е направило проект за адекватно хранилище на филмотеката, но до изпълнението му така и не се е стигнало.
Години наред БНФ дори няма акт за публична държавна собственост на някои от своите помещения и терени, където евентуално би могло да бъде построено ново хранилище. В края на септември Стефан Данаилов е пратил писмо до областния управител за решаване на въпроса. "Сградният фонд и земята ще бъдат актувани в максимално кратки срокове. Те ще си останат собственост на филмотеката дори да има дела за реституция, защото собствениците ще се обезщетят финансово", обясни Светлана Петкова от областната управа.
ЗА ПОКОЛЕНИЯТА
Архивите на БНФ спешно трябва да бъдат консервирани и прехвърлени на нов траен носител, който при добро съхранение би могъл да ги запази още 50-100 години. Едва предишното правителство отпусна целево 400 000 лв. за целта. Досега с тях е прехвърлен около 0,1% от фонда. Големият проблем е, че обработените материали отново се връщат в ужасните условия на съхранение, обясни Николай Лазаров, директор на държавното дружество "Орфей", което извършва консервацията на филмовите архиви.
|
|