"ЛУКойл" нажежи напрежението само ден след като лично премиерът Борисов обяви, че цените на горивата влизат в едномесечен фризер. Рафинерията е повишила заводската цена на най-продавания бензин А-95 с 3 ст. на литър от тази сутрин, съобщи вчера Иван Костадинов, търговски директор на "Петрол", по време на обсъждане за горивата в парламентарната икономическа комисия, на което ЛУКойл не се яви.
Поскъпването е твърде неочаквано, тъй като в сряда премиерът дебело подчерта, че компанията на Валентин Златев се е ангажирала да замрази не само цените по бензиностанциите си, но и цените на едро. Объркването става още по-голямо, защото споразумение за цените между правителството и ЛУКойл все още не е подписано, а повечето големи вериги бензиностанции смятат мораториума за вреден и антипазарен и не смятат да се присъединяват.
Вицепремиерът Симеон Дянков обаче заяви по-късно, че очаква и други фирми да се включат в пакта. "Оптимист съм, защото неофициално се водят преговори с още няколко фирми. Когато има резултат, ще ви кажем кои са. Съзнавам, че в крайна сметка се работи на пазарни принципи. В момента обаче ситуацията и заради външния натиск, знаете в Близкия изток, в Япония, е черезвичайна и смятам, че е правилно временно поне държавата да може да подпомогне бизнеса. От тази гледна точка се водят такива преговори. Надявам се, че те ще са успешни", каза Дянков.
Шефът на "Петрол" припомни т.нар. "джентълменско споразумение" от 2005 г., подписано от министър Румен Овчаров, когато "ЛУКойл" приложи същата тактика - запазване на цените на дребно и качване на заводските. "На 6-ия или 7-ия ден тогава споразумението бе отменено, защото бензиностанциите на големите компании осъмнаха блокирани от големи транспортни средства, собственост на малки оператори. Това отново ще се случи, ако цените на едро се окажат по-високи от цените на дребно", предрече Костадинов вчера. Той подчерта, че замразяването на цените е абсолютно нарушение на свободната конкуренция.
От две министерства - на икономиката и на финансите, потвърдиха вчера в парламента, че меморандум с "ЛУКойл" все още не е подписан. Дори стана ясно, че преговорите по текста продължават. "До момента има съгласие само по две точки - премахване на биокомпонента от обикновения дизел и намаляване на задължителните запаси гориво, които трябва да поддържат частните фирми, от 60 на 40 дни. До 30 април 2012 г. срокът постепенно ще стане 50 дни, а до април 2013 г. отново трябва да стане 60 дни", обясни Маринела Петрова от МФ.
Шефът на "Петрол" Иван Костадинов обаче обясни пред медиите, че и до момента частните фирми държат запаси само за 40 дни и на практика намаляване няма да има. Кабинетът просто удължава това положение до март 2012 г., иначе резервите трябвало да нараснат на 50 дни още от Нова година. Костадинов бе категоричен, че тези маневри няма да свалят цените на бензина и дизела. Според него ефект ще има от премахването на биосъставката, защото тя оскъпява всеки литър дизел на "Петрол" с 4 ст.
Срещу премахването на биосъставката обаче остро се обяви Националната асоциация на биогоривата. Нейни представители обявиха, че екосъставката оскъпява 1 л дизел само с десети от стотинката - 0.38 ст. Те се оплакаха, че
действията на държавата обричат бранша им на фалит. "Направили сме разчети. Това е краткосрочна мярка. Биогоривата и въобще производството им е насочено главно към други ползи, не толкова за дизела", "обясни" финансовият министър Симеон Дянков. Производителите на биогорива обаче обявиха пред "Сега" , че готвят жалба до Брюксел от кабинета "Борисов". Премахването на биосъставката ще облагодетелства само "ЛУКойл" и няма да свали цените на дизела, каза пред "Сега" Димитър Минчев, член на УС на Националната асоциация по биогорива в България.
КАРТЕЛИ, МОНОПОЛИ
Дали има злоупотреби на пазара на горива, ще узнаем най-рано догодина, се разбра вчера. Разследването на Комисията за защита на конкуренцията ще продължи поне година, съобщи вчера пред депутатите шефът на КЗК Петко Николов. Основно ще се проверява дали "ЛУКойл" няма клаузи в договорите си с дистрибуторите, които да им забраняват да закупуват гориво от други рафинерии.
Икономическият зам.-министър Евгени Ангелов изтъкна, че върху цените на горивата влияе основно поскъпването на петрола. Надценката при бензина била 10%, а при дизела 15%. Шефът на Комисията за защита на потребителите Дамян Лазаров съобщи, че ведомството му е направило 150 проверки по бензиностанции как се изписват цените на горивата и никъде не е намерило нарушения.
ОТСЪСТВИЕ
На дискусията за пазара на горива в парламента се явиха всички дистрибутори на горива, с изключение на "ЛУКойл". Депутатът Румен Овчаров (БСП) попита защо тогава въобще се прави изслушване, а след като се разбра, че няма и текст на договорките на кабинета "Борисов" с "ЛУКойл", Рамадан Аталай (ДПС) дори предложи да се отложат дебатите.