:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,311,473
Активни 292
Страници 19,041
За един ден 1,302,066

"ЛУКойл" определя цените си по вносните горива

Министър Трайков обяви, че биосъставката не оскъпява дизела
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Трайчо Трайков обяснява формулата, по която ценообразува "ЛУКойл".
Тайната на ценообразуването на "ЛУКойл" най-сетне бе разбулена вчера от министъра на енергетиката Трайчо Трайков. Компанията формира цените не спрямо производствените си разходи, а според стойностите на бензина и дизела в съседните държави, от които може да се внесе гориво. Трайков изиска тази информация през представителя на държавата в дружеството - транспортния зам.-министър Камен Кичев, но допълни, че така нещата изглеждат на пръв прочит. Предстои задълбочен анализ.

Ден по-рано Трайков сравни ценообразуването на "ЛУКойл" с "черна кутия". Той подчерта, че рафинерията и търговците саботират продажбата на дизел с биосъставка. Министърът и вчера повтори, че 4% биосъставка към 1 литър дизел оскъпяват горивото само с половин стотинка, и то при начислен ДДС. Но заостри вниманието върху факта, че производствената цена на "ЛУКойл" за дизел с биосъставка е 6 ст. по-висока и така отново защити тезата си, че стойностите на рафинерията са високи. Министърът бе категоричен, че рафинерията и другите дистрибутори нарочно завишават цената на горивото с биосъставка, за да откажат хората от възможността да го предпочетат. "За мен това не е добре по няколко причини. Една от тях е, че биокомпонентата се произвежда в България, а минералното гориво се внася и това ще има пряко отношение към външнотърговския баланс на България. Друга причина е, че биокомпонентата към момента създава заетост за 3000 души", обясни Трайков. Накрая министърът посочи, че съставката "реално не оскъпява горивата за потребителите".

"Така че първоначалната ми оценка си остава - най-добрият начин българските потребители да получават горива на възможно най-ниските цени е прозрачност на пазара, свободна конкуренция и отсъствие на картелни споразумения или друг вид договорки, като аз не се наемам да давам оценка има ли ги, или ги няма. Това е работа на КЗК", заключи министърът.

Междувременно вчера от ЛУКойл съобщиха, че свалят от днес в 7.00 часа цените на някои горива. Дизелът с биокомпонента намалява с 1.90%, евродизелът с 1.13%, дизелът за отопление с 4.05%, а газьолът поевтинява с 1.09%.



------ЗАМРАЗЯВАНЕ

Най-вероятно днес проектът за втора ядрена централа на България в Белене ще бъде замразен за нови 3 месеца, намекна енергийният министър. След инцидента в Япония ЕС обяви, че ще преразгледа разрешението си за нова ядрена мощност у нас. Трайчо Трайков пък обяви, че е изпратил 30 въпроса за сигурността на централата на "Росатом".

И друг проект - нефтопроводът "Бургас-Александруполис" се затлачва с още минимум 2 месеца, се разбра от думите на екоминистъра Нона Караджова. Отсрочката се дава, за да може инвеститорът да допълни ОВОС-а по проекта. Преди два месеца ведомството твърдеше, че дава последна отсрочка по настояване на инвеститора за това.
6
2161
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
30 Март 2011 21:54
Правилно, цените се определят спрямо конкуренцията. Ако имаш по ниски производствени разходи печелиш, ако ти са по високи - губиш и изчезваш от пазара. Лукойл не е социална агенция и единственото което я вълнува е печалбата.
Държавата няма абсолютно никакво право да се намева в ценообразуването на фирмата по сегашните закони. Да е мислила (Иван Костов) като е харизала рафинерията. Единственият начин за сваляне на цените е държавата да създаде условия за конкуренция на Лукойл.
Бих отишъл и по далече - ако все пак Лукойл наруши нормалната фирмена политика и тръгне на някакви договорки (против интересите на фирмата) с правителството, това бих го окачествил като скрито субсидиране от руското правителство с цел оказване на политическо влияние върху българското правителство.
Пуснете свободен внос на дизел, с плащане на акциз + ДДС на митницата, засилете контрола и Лукойл ще клекне, даже може да фалира, защото инсталациите му са амортизирани и не се влагат средства за нови. Да, ама не. Дребните вносители няма да могат да плащат големите суми, които сега плащат едрите вносители по веригата нагоре.
30 Март 2011 22:04
лукоил продава както и герб си вдига реитинга а свалят цената и реитинга и вносителите на горива и другите партии ще ги конкурират а идват избори
това се казва защитна политика на фирми и партии
така е в цяла европа щото китаи и индия ще наводнят пазара с евтини стоки и хората ще останат без работа а сигурно и политици няма да им трябват
31 Март 2011 08:38
Бай Иване, това което предлагаш, предполага да ни управляват хора прочели и други книжки освен "Винету". Дори в елементарните компютърни игри -икономически симулатори, основната опция е регулиране на пазара чрез митата. Но според нашите вождове те са за деца. Друго си е възрастни мъже да си играят на стражари и апаши или да ритат махленско мачле.
Толкова инфантилно правителство май не е имало в историята.
31 Март 2011 09:19
Пак ще попитам Трайков, защо цената на "пропан-бутана" за домакински нужди е по-висока от този в автоколонките, въпреки, че държавата го е освободила от акциз. Редно е да бъде двойно по-евтина!
Кой дава право да държавата със собственна наредба да създаде монопол и да му гарантира 100% печалба ??? http://forum.segabg.com/img/i_graduate.gif>(снимка: натиснете тук)
31 Март 2011 10:17
При условие че имаме невисок акциз на горива , един среден за Европа ДДС , а непоносими крайни цени за потребителите - причината може да бъде само една - висока цена на едро. И това е така , сравнено с цените на едро в другите европейски страни. При такава констатация - причината е само в производителите , а когато той е монополист - причината е в Монополиста. Високи производствени разходи ? Да си намалят разходите . Щом са монополисти на пазара , значи сами са приели пазарните механизми да не важат за тях Следователно няма никаква икономическа логика Държавата да не ги притисне ! Ако не го прави - причината е ясна.
31 Март 2011 12:17
кои производител и високо тьрсене при плоськ даньк 10% да не гони сврьх печалби
като вьрнат 24 % даньк печалба и всичко ще си доиде на мястото както е в европа
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД