През юни ще стартира схема за усвояването на първите 63 млн. лв., които регионалното министерство ще осигури за обновяване на жилищния фонд в България. Средствата ще са от оперативна програма "Регионално развитие", съобщи зам.-министърът на регионалното развитие Екатерина Захариева. По неофициална информация първите 500 кандидати вече са набелязани.
Безвъзмездното финансиране ще бъде общо 50 млн. лв., а останалите 13 млн. лв. ще са за гаранционен фонд. Законът за управление на етажната собственост дава възможност даден проект да стартира при съгласие на 67% от собствениците. Всеки кандидат ще може да получи безвъзмездно до 50% от необходимата му сума. За останалите 50% ще може да се тегли кредит, обезпечен от държавата. Все още не е ясно при какви условия банките ще отпускат заемите, но преди време министър Росен Плевнелиев уверяваше, че ще склонят на нулеви лихви.
Основният проблем досега бе, че кредитът трябваше да се изтегли и да се плаща от сдружението на собствениците в определен блок, а хората трудно постигат съгласие за това. Сега се предвижда възможност изтеглената сума впоследствие да бъде разпределена между собствениците и всеки да отговаря за погасяването само на своята част. За това обаче ще трябва да бъде направена промяна в закона.
Всеки собственик ще трябва да внесе и 500 лв. като първоначална инвестиция преди започване на проекта. Сумата ще служи и като гаранция, че няма да се откаже впоследствие от санирането.
Регионалното министерство има намерение да обяви обществени поръчки за избор на мениджъри по управление на проекти. Те ще са поне 6, като целта е да се подпомагат собствениците при цялата процедура - от енергийното обследване до подаването на документите за кандидатстване. "Мениджърите ще получават пари само при успешна реализация на проекта", уточни Захариева. Възнаграждението им също още не е ясно. МРРБ преговаря с ЕК енергийният одит на кандидатстващия блок да се финансира на 100% от еврофондовете.
3.7 млн. са общо жилищата в България. От много спешно саниране се нуждаят 700 хил. жилища, а необходимата сума за тях по изчисления на регионалното ведомство е между 7-8 млрд. лв. МРРБ обещаваше да намери и други източници на финансиране - от фонд "Козлодуй", от продажба на въглеродни емисии и др.
По сметки на МРРБ обновяването на 1 кв. м ще излиза по 130-150 лв. В това се включват разходи за изолация, смяна на дограмата, ремонт на покрива. "Допускаме изграждане на малки проекти за възобновяеми енергийни източници на покриви," коментира още Захариева. Ведомството ще заложи и на естетичния вид на жилищните сгради. Сега за външна изолация тарифата е между 37-40 лв. на кв. м.
ПРЕДИСТОРИЯ
От години държавата опитва различни схеми за обновяването на жилищния фонд в България, но изцяло санираните блокове са единици. Пари за саниране или подмяна на дограма можеха да се вземат по програма за енергийна ефективност от няколко банки. Процедурата обаче бе сложна, не особено ефективна и хората предпочитаха да теглят потребителски кредити за саниране. Не проработи и схемата за сдружаване на собствениците.
