:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,481
Активни 716
Страници 21,046
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Все още сме много далеч от обективното оценяване на децата

Кой заслужава тройка у нас е въпрос на политическо решение, казва професорът по когнитивна психология и психометрия Енчо Герганов
Снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
ВИЗИТКА Проф. Енчо Герганов е завършил българска филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Защитил е дисертация по психолингвистика. От 1991 до 1995 г. е директор на Института по психология при БАН. През 1991 г. за 9 месеца е бил зам.-министър на образованието. От 1995 до 2003 г. е декан на магистърския факултет на Нов български университет и директор на Центъра за оценяване до 2005 г. Бил е 8 години ръководител на Департамента по когнитивна наука и психология в НБУ. В момента участва като експерт и консултант в работата по подготовката на изпитни материали в Центъра за контрол и оценка на качеството в образованието.
- Проф. Герганов, 4 години след въвеждане на националните изпити постигнахме ли обективността на оценяване, която всички очакваха?

- Провеждането, контролът и цялата организация на процеса у нас все още е много далече от доближаването до надеждни данни от това оценяване. В тестовете продължава да има компоненти, които са пак по старата система. Децата пишат текстове. Тези текстове някой ги оценява. Този някой си носи определените дефекти на оценител. Така че няма някаква съществена промяна. Приемният тест за американските университети - SAT, например също включва свободни отговори. Но оценяването им става по определени правила, които свеждат до минимум възможностите за големи отклонения. У нас в Центъра за контрол и оценка на качеството в образованието за пръв път започнахме да обучаваме проверители - както за матурите, така и за изпитите от външното оценяване. По време на тези семинари оценявахме две важни характеристики на оценителя - каква е неговата строгост (снизходителност) и каква е степента на съгласуваност на оценките между всеки двама оценители. Знаете, че всяка писмена работа се оценява от двама проверители. Искахме да разберем дали има съгласуваност на оценките им, тоест когато първият проверител е писал висока оценка на една писмена работа, и вторият ли й е писал висока оценка. Оказва се, че има много лоши коефициенти на съгласуваност при преподавателите по хуманитарните предмети. Установихме, че след тренингите нещата се променят и в двете посоки. В някои групи броят на лошите коефициенти на съгласуваност намалява, в други се увеличава. Нямаше никаква закономерност при промяната на този параметър. Аналогична е картината и за параметъра строгост (снизходителност).

Тестовете могат да бъдат прекрасни, обаче могат да бъдат опорочени по един елементарен начин. Например в Америка компютърна програма "лови", когато двама души, седнали един до друг, имат абсолютно еднакви отговори по тестовите задачи, дори и грешните им отговори са еднакви. Хоп, уловени са, но няма анулиране. Пишат им едно писмо и на двамата: "Уважаеми еди-кой си, случи се нещо непредвидено. Компютърната ни система се срина и вашите данни изчезнаха. Много ви молим да се явите пак на теста на наши разноски - ще ви платим пътните, командировките, нощувките, заповядайте да се явите пак". Обикновено никой не идва. Разбират, че са ги разкрили. Те остават без оценка, все едно, че не са се явявали на тест. Америка много държи на човешките права, но там са намерили юридическите основания да прилагат подобна практика. А при аналогичен случай според критериите у нас не можем да обявим, че еди-кой си е измамник, защото не е уловен на място. При всички нашенски правила няма как да хванеш мошеника, измамника.

- Защо според вас част от университетите не използват матурите за вход и продължават да държат на своите си изпити?

- Има различни посоки на разсъждение. Едно от нещата е консервативност. Другото е, че когато има тестов формат, кандидатите по-малко се нуждаят от частни уроци, от помощта на тези, които ще ги оценяват. Ако изпитният формат обаче са писмените съчинения от различен вид, отиват на частни уроци при тези, които след това ги оценяват. Така успешно си взимат изпита. По този начин пък се осигуряват на проверителите в университетите допълнителни доходи. Това се обсъжда публично, не е само мое мнение... Тестовете в Америка са се появили, след като вече са се знаели лошите качества на класическата процедура на оценяване чрез проверители, решили са да се отърват по някакъв начин от нея и са стигнали до тестовете. Веднага обаче започват критики. Всички критики на тестовете, които ги има сега у нас, ги е имало в началото на ХХ век в Америка. И това силно е стимулирало научните изследвания в областта на науката за оценяването, за да се отговори на обществените критики, че слабостите са преодолими.

Например, една от критиките е, че само по лотариен принцип на избор на отговори може да се изкара добър резултат на теста. Аз обаче бих попитал: "Ако това е така, защо никой от играта "Стани богат" все още не е стигнал до 100 000 лв.?" Много зависи как е направен тестът. Например в тест, включващ 100 тестови задачи от затворен тип (въпрос с 4 предложени отговора, от които един е верен) вероятността да уцелиш верния отговор е 25%. Така при 100 задачи и максимален брой точки 100, само 25 т. могат да се изкарат чрез случаен избор. Оттам нагоре с лотария никой не може да получи 30, 40, 50, 100 т. Но при тези вероятностни изчисления лесно може да се определи къде е двойката - 25 т. Дори по-малкият брой точки от този брой носи информация за знания. Известни са следните интересни примери. Даден ученик получава 0 т. на теста. Родителите му са учудени, защото знаят, че детето им е много силен ученик. След като правят справка, специалистите по теста се подсмихват и им казват: "Детето ви наистина е много силен ученик, но нарочно е избирало грешните отговори на всяка тестова задача, защото по някакви причини не е искало да изкара теста. Не е съобразило обаче, че нулевият брой точки означава, че също знае много".

- Има много дебати по скалата за оценяване на националните изпити, която се прави след проверката на работите. Много експерти настояват, че трябва предварително да е ясно колко точки отговарят на съответната оценка по шестобалната скала.

- Разбира се, че трябва да се знае предварително. Това обаче е политически въпрос и го решават политиците. Да приемем, че тестът се състои от 100 задачи, всяка от които е с 4 отговора - един верен и три грешни (подвеждащи). Максималният брой точки ще бъде 100, минималният - 0. При нулево количество знания и случаен избор на отговори тестуваният би получил около 25 т. Точно тези 25 т. са за "Слаб 2", ако това се приеме като критерий. Въпросът за определяне на праговите стойности обаче е много сложен. Неговото решаване е свързано с чисто научна задача към какво е насочен тестът - дали е по отношение на норма (постиженията на даден тестуван се сравняват с постиженията на всички останали) или по отношение на критерий (постиженията на даден тестуван се сравняват с предварително зададени критерии). Обикновено у нас тестовете са насочени към норма. Как да преобразуваме точките от теста в оценки по шестобалната система е въпрос, който се решава от политическата власт. Министърът като политическо лице взима решение въз основа на резултатите, които всеки може да види. Той с екипа си решава къде да се сложи двойката. Така се определя и какъв да бъде процентът на двойките. Това е политическото решение на въпроса. Другото решение е да се съберат експерти с голям опит по съответния предмет и да преценят колко от задачите трябва да бъдат решени, за да се пише тройка. Ако се питат 100 души, се вижда какво е честотното разпределение на техните мнения и се взима онази зона, където са мненията на най-голям брой експерти. Примерно, най-често те отговарят: "30 точки". Ако има такава информация, министърът може да каже: "ОК, 30 точки означава "Среден 3", под 30 точки се пише "Слаб 2". В този случай не се интересуваме какъв процент от тестуваните ще попаднат в категорията "Слаб 2". Може изобщо да няма двойкаджии. Но нещата при нас не са такива. За министъра и политиците не е без значение какъв ще бъде процентът на слабите оценки. Затова те преценяват къде да сложат границата на тройката чак когато вече имат готови резултати. Оттам нататък се правят равни интервали за другите оценки.

Проблемът за определяне на праговата стойност за "успешно" издържан тест в науката се обсъжда много. Има десетки предложения и начини как да се реши. Не съм видял обаче някой у нас да излезе публично и да каже: "Ние използваме такива и такива подходи при решаването на проблема къде да сложим границата между "Среден" и "Слаб". Щом като не се казва това, значи процедурата за решаване на този проблем не е прозрачна.

ЦИТАТИ

Никой не може да изкара с лотария висока оценка на теста.

У нас е почти невъзможно да хванеш измамниците на изпита.
29
4689
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
29 Май 2011 20:49
Боже, колко празнодумие и самоувереност в човек, не влизал никога в клас!
А що се отнася до оценяването - бих предпочел мненията на участниците във форума. По-логични, по-конкретни, по-реалистични.
------------------------------- -------------------------------
Блогът на Генек

29 Май 2011 21:58
Моето мнение е известно отдавна - писала съм го тук не веднъж. Аз съм противник на тестовете като оценка на знания и умения.
За точните науки - малко на брой, но трудни задачи, с няколко под-условия. Всяко решено подусловие носи определен брой точки, задължително предварително разпределение точки - оценки.
Тест по математика и точните науки е престъпление срещу интелигентните деца. "Утежняващо вината обстоятелство" е тест с голям брой лесни задачи, които трябва да се решат за кратко време. Този тест отсява добрите занаятчии, алгоритмици, но не и творчески мислещите и истински сспособните.
За хуманитарните ми е по-сложно да кажа. Мисля, че по български може да има тестова част плюс задължително писмен текст - преразказ и/или есе. Всеки с документ за грамотност трябва да бъде способен да формулира теза, да представи доказателства, евентуално доказателства за противната гледна точка, анализ, извод.


ПП За прехвалените SAT-ове и т.н. - всички мои познати, които са се явявали и са издържали успешно тези изпити, са се готвили за тях абсолютно извън подготовката си по същество. С една дума - готвиш се по науката си, за да можеш да си вършиш работата/аспирантурата, а в добавка на това имаш губенето на време за подготовка на този тип изпит. Както добре се изрази един мой приятел в отговор на мой професионален въпрос (малко след като получи блестящи резултати на тези тестове) - аз материала не го знам, аз мога да взема изпита.
29 Май 2011 22:02
Тия дрън-дрън професори първо да научат, че в България скалата за оценки е от 2 до 6, т.е. петобална. Когато успеят да направят алгоритъм, ама обективен, за оценка на знания, тогава да го вадят. А сега - дрън-дрън, в Америка така, тук - ние иначе. Аман от празноговорковци със титли.

29 Май 2011 22:23
Тоз път препрочетох по-задълбочено празнословията, и не мога да си обясня много неща, едно от които е:
quote] Министърът като политическо лице взима решение въз основа на резултатите, които всеки може да види. Той с екипа си решава къде да се сложи двойката. Така се определя и какъв да бъде процентът на двойките. [/quote] Това явно дави рибата! Самый обьективный критерий в мире! Евала, ашколсун, машалла, браво! Чети коньо и се надявай на обективни критерии

29 Май 2011 22:28
На мен измежду редовете ми се стори, че чичкото не одобрява определянето на критериите след резултатите, но от много политкоректност ли, от страх ли - не го казва в прав текст.
29 Май 2011 22:44
оле мале - като му гледам визитката и като му чета разсъжденията, разбирам защо нивото в образованието е като навсекъде у наше село
29 Май 2011 23:31
Бъдете по-милостиви към човека, основната му теза е вярна. Представете си какво ще стане, ако има 50% двойки на матурите. Пък и в английски университети главната задача на тестовете (изпитите) е да се направи точна класация на студентите.
29 Май 2011 23:44
Какво значчи "точна класация"? Класацията е винаги по даден критерий.
30 Май 2011 01:04
То че е политкоректен професорът си е ясно, няма да си рита хляба я. В нашата учебно-образователна система критерият е съвсем ясен - имаме оценка Среден 3, тоест, тестовете трябва да се оценяват на 50 % изпълнение, което е средата. Да ама не, как ще се тупат министрите в гърдите колко успешни са матурите. А на западните изпити, критерият е по-висок - 60%, при някои и повече. Бистрили сме ги тези неща тука. Ако се въведе нормалният критерий за страната ни - 50% изпълнение - доста голям процент от учениците няма да си изкарат матурите, та затова са еквилибристиките на министъра и нагаждането на резултатите.
30 Май 2011 07:43
Егати и "професора" абе тия хора срам нямат ли?Някаква професионална чест?

Редактирано от - AzUrAL на 30/5/2011 г/ 07:48:02

30 Май 2011 08:05
Човекът точно е поставил проблемите. Още на първата задължителна матура през 2008 г. се тръгна така - полагат си изпита, нещата се проверяват, след което се прави скалата колко верни отговора /точки/ са за среден 3 и се тръгва нагоре...
В момента отново е същото - критериите се нагаждат спрямо нивото на знанията.
Затова - и тук е големият парадокс! - оценките от матурата /по български език специално/през различните години не са равностойни. Т.е. зад тройката от 2008 стоят по-малко или повече знания от тази от 2011 година.
А да не забравяме, че матурите се въведоха именно с това обяснение - да се уеднаквят критериите за знания между различните видове училища и между училищата в различните градове.

30 Май 2011 08:12
Имам удоволствието лично да познавам професор Герганов. Човека разбира материята, но целта на българските изпити за след 7 клас, за ДЗИ и кандидат студентските е да класира учениците по единствения работещ критерий.
Нашите изпити уж мерят усвоените умения. У нас прагът на тройката е при 23 точки и пълната шестица е при 97, а не при 100 точки, което е добре. Политически изгодните решения не са измислени в соцлагера. В UK първо се оценяват всички тестове и после се наслагва "камбаната на гаус" и така се получават устойчиви резултати. Хората вече се отказват от този метод и работят само с проценти. Светът познава различни методики, но заради безпаричие и политическо скудоумие ние се лутаме. (сещам се за вица с торбата сол, боя и еб..). Лек ден и успех на седмокласниците.
30 Май 2011 08:47
Лесно се конструира тест с N въпроса и с n > 1 отговора на всеки въпрос, при който математическото очакване при случайно отбелязване на отговорите е 0 точки, а не N/n точки. Примерно: верен отговор получава 1 точка, непосочен отговор получава 0 точки и грешен отговор получава -1/(n-1) точки.

При днешните средства за комуникация само тестовете гарантират известна честност при изпита. Примерно изпитът по математика за бъдещи инженери се провежда с помощта на системата MATLAB (или Maple, или MATHEMATICA). Използва се тест, при който половината въпроси са с по 4 отговора (могат да се проверят или пресметнат на компютъра, а може и на ръка), а другата половина са въпроси или задачи с отворен кратък отговор, като някои от тях могат да се решат само машинно. Може също въпросите да са с различно тегло. Има предварително раздадено съответствие "точки - оценка". Студентите това го разбират и даже се кефят на изпита. Които разбират поне малко, де.

Бъдете здрави и в краен случай - умни!
30 Май 2011 09:21
Рядко добра статия, направо откритие. Доста внимание винаги се отделя на въпроса къде да се постави "слаб 2" което всъщност не е най-важното. В нашата култура свързана с масово желание за търсене на вина и на наказания, даже е и вредно. Слаба оценка означава бариера за по-нататъшно образование, което обикновено е лошо решение. Познавам прекрасни специалисти в техническата област пишещи с правописни грешки, също и хуманитари които нямат никакви професионални проблеми, но пък простото тройно правило е почти нерешим въпрос. Интересното е сравнението със знанията на другите по света както и разпределението между обучаваните, а това може да се направи с всякакви системи за оценяване, естествено при равни условия.
30 Май 2011 09:26
Слаба оценка означава бариера за по-нататъшно образование, което обикновено е лошо решение.

Дано не те оперира доктор, пред когото не са слагали бариери за по-нататъшно образование...
------------------
Блогът на Генек
30 Май 2011 09:50
Дано не те оперира доктор, пред когото не са слагали бариери за по-нататъшно образование...

Нямам притеснения за доктори който не се справят отлично с ямб, хорей, дактил, амфибрахий и анапест, а от такива които се справят зле с медицинските въпроси.
30 Май 2011 10:11
Време е устните и писмените изпити да отидат в историята.Не бива съдбата на децата да зависи от настроенията на преподавателите.
Поздравления за проф. Герганов, че се опитва да въведе тестовото оценяване в българското училище. Надявам се да успее.
30 Май 2011 10:17
Студентите това го разбират и даже се кефят на изпита. Които разбират поне малко, де.
Общо взето е така. При цялата ми скептичност към тестовете, има начини да се направят относително добри системи за тестово изпитване. Нужна е доста предварителна работа основно по изготвяне на банката със задания. При това не е необходимо всички въпроси да са с варианти, 4 или 5. В математиката, физиката и др. където има задачи, може да се иска елемент от решението, като това е свързано с доста писмена работа. Или както предлага г-н професорът, вместо хартиено-ръчната технология, може да се използват и Матлаба, и Мейпъла, и Математиката. Даже не може, а задължително.
30 Май 2011 11:03
Примерно: верен отговор получава 1 точка, непосочен отговор получава 0 точки и грешен отговор получава -1/(n-1) точки.

Навремето Киро Секирата беше въвел подобна тестова методика в ВМЕИ. Раздаваше на студентите едни машинки и после проверяваше тестовете автоматично. Резултатите се оценяваха така:
верен отговор 1т.
грешен отговор -1т.
неотговорил - 0т.
Много беше гадно, защото като сбъркаш директно си прецакваш един верен отговор. Имаше няколко теста на семестър.
Един колега се шегуваше: "Аз съм строго отрицателен!"
30 Май 2011 11:08
Хексе, аз пък имам информация, че показалите по-високи резултати на изпитите САТ са и по-силните студенти.
30 Май 2011 11:10
Ние имахме един асистент по квантова (забравих как се казваше - ако някой от колегите чете днес, може да си спомни), та той пишеше две оценки - верен отговор - проверява решението, ако е вярно - шест, ако не е вярно - две. Грешен отговор - две. Може да си сбъркал един минус на последното пресмятане - две. За щастие професорът беше научил и на устния изпит (който пак си беше писмени задачи) не взимаше предвид двойките от писмения


Независим, сигурно е така, но моите хора просто учиха двете неща отделно, като за два отделни изпити - физика като наука (за да са добри аспиранти) и техника на взимане на тест (за да стигнат до аспирантурата). Самият тест не показваше кой е добър. Думите на моя приятел, които цитирах, са майтап от негова страна - той е в NIST, така че е много способен. Но самият той твърдеше, че изпитите са нямали нищо общо с неговите способности като учен.

Редактирано от - Die Hexe на 30/5/2011 г/ 11:13:42

30 Май 2011 11:54
Аз съм далече от квантовата тая...дето вика един колега, че никой не я разбира и служи само за забава...но дали няма логика в подобно оценяване с 6 и 2?
Представи си лекаря, който провежда блестяща операция...само накрая малка грешка...за некролог?
А иначе - животът е толкова пъстър, че няма как да го вкараш в тест. И вариантите са много повече от верен и неверен отговор.
Хеате,
за да стигне до медицината - трябва да е минал през куп други неща. Включително ямб, котангенс, перихелий, валенция, колорит...
Иначе си е прост резач и кърпач.
Което не е лошо, де. Я някой как си седят кратунки цял живот...
-------------------------
Блогът на Генек
30 Май 2011 15:01
Все пак, дали настоящата матура по БЕЛ наистина оценява що-годе обективно трайните знания на учениците? Аз си признавам, че на един от въпросите се зверих, зверих, и накрая реших, че очите са ми по-скъпи от откриването на правописната грешка. И си припомних едно интервю с учителка от училището за слепи деца - как ги "тренирали", за да могат да положат успешно матурата. Предполагам, че едно сляпо дете може да се научи да пише грамотно, може да има и литературен талант, но как да открива лесно чужди грешки?
30 Май 2011 15:21
Ся, ако става въпрос за студенти, си мисля, че по-добра преценка за знанията и способностите, отколкото дава събеседването със студента, няма. Ще го поразходиш по материята, ще го чуеш как разсъждава, задачки ще му дадеш... При студентите обаче е лесно, защото тези оценки после не се сравняват много-много. Ясно е, че завършил определен факултет в определен университет с 6 е много по-добър от завършилия същия факултет с 3 и толкова. Никой не сравнява оценките в дипломите на завършил СУ и Паневропейската академия по висши науки в Долно нанагорнище. Друг въпрос е при учениците, когато при приемане в университет трябва да се сравняват оценки от елитна софийска гимназия и професионалната гимназия по тъкачество в същото това Долно нанагорнище.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
30 Май 2011 15:35
Брех, съгласих се с Манрико!
Само че от това аз виждам следните две възможности:
1. за прием в университет да си има приемен изпит в самия университет
(неудобство - при кандидатстване в няколко университета се събират няколко изпита)
2. матурите да включват две части (май имаше нещо подобно за гимназиите, но не съм сигурна) - по-проста, за обща оценка на грамотността и по-сложна, по желание, която да е входен изпит за университет. Та въпросът е, че във втората трябва да има за природните науки малтк брой трудни задачи, а не голям брой лесни, а за български език - тестова част и задължително писмен текст.
С една дума - тестовете (по природните науки) в сегашния си вид дават обективна оценка, но не и по истински важен критерий (знания, способност за аналитично мислене, оригиналност).
30 Май 2011 15:49
матурите да включват две части (май имаше нещо подобно за гимназиите, но не съм сигурна) - по-проста, за обща оценка на грамотността и по-сложна, по желание, която да е входен изпит за университет. Та въпросът е, че във втората трябва да има за природните науки малтк брой трудни задачи, а не голям брой лесни, а за български език - тестова част и задължително писмен текст.

В някои държави от ЕС матурите имат две нива на трудност. Освен това матурите по роден език и математика са от по две части и се държат два дена. Така хем има всеки се подготвя според възможностите си, хем на изпита се обхваща и повече изучаван материал. Университетите приемат с изисквания по определени предмети на базата на високото ниво, като се взема под внимание и общата оценка от дипломата формирана от минумум шест матури.
30 Май 2011 17:25
Моля да не се бърка SAT със нашата матура! Едното за оценяване на "подготвеността на учащия се да се справя със изискванията във висше учебно заведение" (The test is intended to assess a student's readiness for college...), т.е. входящите изпити за ВУЗ. Матурата - оценка на наученото в средния курс. Нещо искат да се направи 2 в 1 Да е имало обсъждане по този факт? Аз поне не помня. А че матурата искат да я направят на принципа на тест, това не е (съвсем) лошо. Най-лошото е, че не знаят как да го направят - като почнеш от критериите, съдържанието на въпроси, начина на поднасянето им и т.н. - и стигнеш до ОЦЕНЯВАНЕТО им. И като влязат във системата на вИшетУ УбразУвание, моля вижте съседната статия. За това ли трябва да се хабят време, сили, нерви, пари, здраве?

30 Май 2011 17:38
В този пункт се съгласявам с Мишо Константинов. В хуманитарните дисциплини тестовете също са напълно приложими, вкл. разбирането на непознат текст (reading comprehension) и на записана реч (listening comprehension), комбинирани с писане на кратки съчинения в отговор на въпрос и с устен отговор, както по мое време беше комбиниран TOEFL с TWE и TSE. Тестовете ще имат благотворно влияние в/у подготовката. Наистина готвенето за тест въобще не е същото като творческото занимание с предмета, но е негово необходимо условие, с което повечето си остават. (Да си направиш добри пищови е също половин научен изпит.) Функционалната грамотност е абсолютно необходима за съвременния човек.
30 Май 2011 18:08
Ох, приложими са тестовете в хуманитарните науки, ама не са достатъчни. Особено по български език - добре, отговаря правилно - 1а, 2б. Обаче целта на обучението е да умее да прави адекватни на целта и речевата ситуация писмени и устни изказвания, а не да комуникира със "здр, ко пр?", като един съученик на сина ми. Писаният текст - есе, съчинение, тема и пр. най-добре показва степента на усвояване на правописните, граматичните, пунктуационните, стилистичните и пр. норми, мисленето, умението да формулираш теза, да я защитиш, да се аргументираш. Нали затова се учат. А тестът (права е Ди Хексе) просто изисква усвояването на техниката за решаване на съответния тип тест - видях го по сина ми миналата година, като го подготвях за изпита за 7 клас.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД