Сърбия арестува вчера последния укриващ се от международното правосъдие обвиняем за военни престъпления по време на войните в бивша Югославия - Горан Хаджич, съобщиха световните агенции. Той е бил арестуван в село Крушедол в областта Войводина. Горан Хаджич е бивш президент на самопровъзгласилата се Република Сръбска Краина в Хърватия по време на конфликта през 1991-1995 г. Хаджич трябва да отговаря по 15 обвинения за военни престъпления и престъпления срещу човечеството заради предполагаемата му роля в избиването на стотици цивилни хървати и депортирането на десетки хиляди хървати и други несърби от сръбските сили по време на войната. В обвинителния акт срещу него се отбелязва специално отговорността му за клането в болница във Вуковар, при което бяха избити 250 хървати. Над 10 000 души загинаха в Хърватската война, която свърши, когато Загреб си върна териториите, завзети от сърбите през 1995 г. Хаджич изчезна през юли 2004 г. от дома си в Нови Сад няколко часа след като сръбските власти получиха обвинителния акт на Международния трибунал за бивша Югославия в Хага срещу него.
"Хаджич бил въоръжен с пистолет при ареста вчера, но не се опитал да окаже съпротива", заяви сръбският прокурор за военни престъпления Владимир Вукчевич. Той разкри, че с Хаджич е бил арестуван негов помощник, който му носел пари. Хаджич е имал връзки и с хора от Сръбската православна църква, допълни Вукчевич. "Първият важен пробив в разследването станал, когато издирваният се опитал да продаде картина на Модиляни, вероятно присвоена през войната в Хърватия, тъй като в този момент бил без пари", обясни прокурорът. Благодарение на това полицията успяла да открие къде се крие. Сръбският съд за военни престъпления в Белград постанови вчера, че Горан Хаджич може да бъде прехвърлен в Хага, заяви адвокатът му Тома Фила, който каза, че няма да обжалва решението. Хаджич може да бъде изправени пред трибунала през следващите няколко дни. Сръбските журналисти пред сградата на съда съобщиха, че са видели пълен и почти оплешивял мъж, доста променен в сравнение с последните известни негови снимки.
В Сърбия Хаджич си спечели популярност в миналото с участието си в тъмни сделки, включително нелегален износ на дървен материал, вино и суров петрол от петролен кладенец, който бил под сръбски контрол. Той често можеше да бъде видян в компанията на покойния Желко Ражнятович - Аркан, военен лидер и ръководител на белградския подземен свят по онова време.
РЕАКЦИИ
След ареста на бившия военен лидер на босненските сърби Ратко Младич на 26 май в Сърбия Хаджич остана последният издирван все още от Трибунала в Хага. Еврокомисията приветства ареста на последния издирван сръбски военнопрестъпник и заяви, че това е важна стъпка към постигане на европейските амбиции на Белград за членство в ЕС. Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен също похвали Белград за залавянето на Горан Хаджич. Бившият главен прокурор на трибунала Карла дел Понте също оцени, че арестът на Хаджич е голям успех за сръбските власти, който ще ускори придвижването на страната по пътя към ЕС. Този арест доближава Международния трибунал за бивша Югославия към края на неговия 18-годишен мандат, заяви временният председател на трибунала О Гон Куон.