"Имаме 150 паднали и негодни за живеене къщи, като най-големият проблем е, че повечето от тях не са с изрядни документи за собственост и платени данъци. Трябва да подсигурим фургони за тези хора, дори и за семействата с незаконните къщи, защото не могат да стоят на улицата", каза вчера пред "Сега" кметът на общината Александър Абрашев.
В момента бедстващите ромски фамилии са настанени в сградата на стара сладкарница в Калояново. Те са получили легла, дюшеци, одеяла, храни и перилни препарати от БЧК, Гражданска защита и Каритас. Другите пострадали семейства са при роднини, докато приключи описът на засегнатите от наводненията къщи.
Най-спешната нужда е от фургони, обясни Абрашев. Той се надява държавата да му даде поне 60-70. В същото време фургони искат и в Шабла, и на други места, а държавата ги раздаде още при първите наводнения. Фондация SOS е обещала да построи безвъзмездно 5 къщи, а bTV - 4.
Щетите от наводненията в Калояново са изчислени на 8,07 млн. лв., като 7,5 млн. са пораженията върху къщите и домакинствата. Докладът за щетите е представен преди десетина дни в постоянната комисия по бедствия, аварии и катастрофи. Очаква се да пристигне първият транш от 120 000 лева. Пораженията по инфраструктурата - мостове и пътища, вече са поправени, обясни кметът.
От постоянната комисия по бедствията казаха за "Сега", че днес и утре контролна комисия от експерти ще посети Калояново, за да установи на място щетите. Комисията ще заседава по исканията в понеделник.
Пак скандал с роми за помощи
В наводненото село Три водици петдесетина роми два дни поред протестираха срещу начина, по който се разпределят помощите и настояваха за оставката на кмета Атанас Царев. Според тях управникът връщал на държавата отпуснатите помощи само и само да не ги даде на ромите. От 265 пострадали къщи 235 са били подпомогнати, защити се кметът.