:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,700,774
Активни 294
Страници 11,704
За един ден 1,302,066

ПАСЕ иска нов закон за радиото и телевизията

Наблюдение над България ще има до гарантиране на независимост на медиите
СНИМКА СВЕТОСЛАВ ТЕРЗИЕВ
България не може да се освободи от процедурата на последващо наблюдение в Страсбург, защото още не е приела нов закон за радиото и телевизията. Председателят на Комисията по наблюдението Георги Фрунда (Румъния) каза пред "Сега", че през януари може би ще гостува в София, за да провери дали страната е отбелязала напредък по 9-те препоръки, които й отправи ПАСЕ през 2000 г., когато прекрати цялостното наблюдение над нея, но го продължи само в проблемните сфери.

"Най-общо казано, вълнува ни независимостта на медиите, по-специално на електронните", каза Фрунда, който принадлежи на групата на Европейската народна партия (християндемократи). "Работата по новия закон за радиото и телевизията напредва и скоро ще го внесем в комисия", заяви пред "Сега" депутатът от управляващото мнозинство Евгени Кирилов (БСП). Той увери, че законодателната работа в отговор на изискванията на Съвета на Европа не е занемарена на фона на парламентарните усилия през последните месеци да се удовлетворят очакванията на Европейския съюз.

Георги Фрунда каза, че няма да направи компромис с България заради интереса на Румъния двете страни, които са свързани с общ договор с ЕС, едновременно да покажат, че отговарят на европейските критерии. "Като председател на Комисията по наблюдението не мога да представям интересите на Румъния", обясни той и добави, че се бори с всички сили двете страни да влязат в ЕС на 1 януари 2007 г. Последващото наблюдение над Румъния бе прекратено преди няколко години, след като тя даде доказателства, че се е съобразила с отправените й през 1999 г. пет забележки. "Целта ни е да се хармонизират българските закони, както и законите в другите страни членки с принципите на Съвета на Европа - демокрация, човешки права и върховенство на закона", каза сенатор Фрунда, който е и ръководител на румънската делегация в ПАСЕ.
2844
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД