:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,698,122
Активни 278
Страници 9,052
За един ден 1,302,066

2 титли взеха българите от Панарменските игри

Снимка: Пламен Николов
Баща и син Каспарян, които представяха България в бадминтона на Панарменските игри, поднесоха цветя от името на българската делегация пред паметника на Пейо Яворов в Ереван.
Две титли и общо три медала спечелиха спортистите от България на Петите панарменски игри в Ереван. Това ги нареди на седмо място в общото класиране по медали в конкуренцията на тимове от 125 града от 35 страни.

Идеята за тези състезания възниква в края на миналия век и се развива вече от няколко арменски правителства. Първите игри на арменците от цял свят се провеждат през 1999 г. Отначало се правят на всеки 2 г., но после се възприема олимпийският формат и се свикват в годината преди лятна олимпиада.

Този път събитието бе по-мащабно отвсякога. Официалното откриване доближаваше по пищност и феерия последните олимпийски форуми в Пекин и Атина - дефиле на всички делегации, грандиозна хореография, много музика и танци, фойерверки и ефектно запалване на огъня на игрите. На официалната трибуна бяха президентът на страната Серж Саркисян, водачът на арменската църква Католикос Карекин III, председателят на оргкомитета и бивш министър на спорта Ишхан Закарян, членове на правителството. Препълненият стадион посрещна с бурни овации делегацията от България, водена от двукратния олимпийски шампион по вдигане на тежести Норайр Нурикян.

Групата ни бе сравнително малка - едва 10 спортисти. Най-многобройна бе делегацията на Техеран - 400 души, следвана от Буенос Айрес и Истанбул - по 300, Лос Анджелис и Рио де Жанейро - по 250, Ню Йорк, Париж, Москва, Монтевидео, Тбилиси и т. н. В протоколите на игрите бе записана внушителната цифра от 3284 състезатели. Краен победител стана Ереван, в чийто тим бяха редица национални състезатели. Втори останаха спортистите от Буенос Айрес, а трети - на Техеран.

Петите панарменски игри включваха 10 вида спорт. Спортистите от арменската общност в България участваха на тенис, тенис на маса и бадминтон. Медалите бяха завоювани в залата за бадминтон. Главна атракция на турнира там бе появата на 70-годишния Пюзант Касабян, президент на българската федерация по бадминтон, който в тандем с Хайк Нисакян от Ереван спечели златото при мъжките двойки, побеждавайки на финала с 2:1 гейма младите Саркис Агопян от София и Ованес Каспарян от Варна. Преди това Саркис се бе изкачил на първото място при мъжете. Също в бадминтона Артюн Каспарян от Варна стана 4-ти, а Михран Карекинян от Хасково - 6-и. В тениса на маса братята Гаро и Назар Агопян от София заеха 9-о място сред състезатели от 36 града. При тенисистите Карен Хачатрян от София е 5-и, с 9-о място се задоволи Йордан Йорданов от Хасково, а Нина Агопян не случи на жребий и отстъпи в началото на турнира.

Арменската група от България аплодира с особена гордост удостояването на д-р Касабян с почетния медал на олимпийския комитет на Армения за заслуги към олимпийското движение. Такова отличие у нас имат още само Норайр Нурикян и легендарният баскетболен съдия Артеник Арабаджян.

Извън състезателната програма организаторите бяха предвидили екскурзии до най-важните исторически места в страната, приела първа християнството като официална религия през 301 г. Разделени на два потока, многобройните гости положиха хиляди бели карамфили пред вечния огън в мемориала, издигнат на един от хълмовете в Ереван в памет на жертвите на геноцида над арменския народ в началото на ХХ век. В тази памет се крие и дълбокият смисъл на Панарменските игри - да съхрани арменския дух, да поддържа будна арменската общност по целия свят. Отделно от общата програма пък "отломката нищожна" от България поднесе цветя на паметника на Пейо Яворов, издигнат пред училището, което носи неговото име.
2043
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД