Васил Найденов е роден на 3. IX. 1950 г. в София. Завършва пиано в Естрадния факултет на Музикалната академия. Започва да набира популярност като пианист на "Златни струни". От 1976 г. е вокалист на "Диана експрес", с които изпява песента "Синева". За кратко време е соло-вокал на "Тангра". Звездният му миг е песента из филма "Адаптация", обявена за мелодия на годината през 1979-а. Оттогава всяка песен, изпълнена от Васил Найденов, се превръща в хит. През следващото десетилетие той е водеща фигура на нашата попсцена. Сред хитовете му са "По първи петли", "Любовта продължава", "Телефонна любов", "Сбогом казах", "Чудо". През последните години нашумя песента му "След края на света" към едноименния филм на Иван Ничев.
---
1. Първият подпалвач на Партийния дом
В средата на 80-те години с моята група имахме концерт в бившия Партиен дом. Сега вече има всякакви професионални пиромашини, но тогава сценичните ефекти не бяха на добро ниво. А публиката си иска шоуто. Разполагахме само с едни самоделно направени машини за пушек, които обикновено вършеха работа. И в един момент, както уж нормално си върви програмата, проклетата машина взе, че се възпламени. Първоначално хората явно решиха, че и това е ефект. Но пламна цялата завеса на залата. На тези тежки прашни пердета само една искра им трябва. Настана паника - викове, писъци. Салонът се разбяга" После милицията едва не ни арестува. Държаха се с нас като с подпалвачи на Райхстага. Най-сериозните обвинения бяха към момчето, което правеше ефектите. Нарочиха го, че умишлено е "саботирал мероприятието". Едва го отървахме. Оттогава твърдя, че аз Партийния дом съм го запалвал много преди ексцесиите през 1990-а.
2. С разкопчан дюкян на сцената
Изнасям концерт в един миньорски град. Перник ли беше, Мадан ли, забравил съм. Тогава по цял свят беше модерен един особен модел панталони, които се затваряха само с цип, без копчета. Излизам аз, облечен с такива гащи, без долно бельо, за да не се очертава отдолу. Разполагахме само с половин минута за преобличане между песните. Тогава концертите не бяха от 7-8 песнички. Правехме истински естрадни спектакли и артистът трябваше на няколко пъти да сменя костюма си. И точно в най-драматичния момент - докато пея песента "Адаптация", ципът ми, каза "пррр"" и се сцепи. Усетих, че се случва нещо недобро, но съм се вживял в музиката и си продължавам изпълнението. А и не върви да се загащваш на сцената пред очите на феновете" Осветителят не се сети да промени следача и продължи да го държи по американски маниер около коленете. Т. е. да осветява точно онова, което в никакъв случай не трябва. По едно време двама очевидно подпийнали миньори от първия ред не издържаха и взеха да викат? "Я си закопчей дюкяна бе, простак""
3. Щурче с кецове
Мои почитатели бяха изрисували стените на кооперацията ми от партера до четвъртия етаж, където живеех. Цялата ми врата също беше изписана с най-различни обяснения в любов, уверения в приятелство, в какво ли не. Също като в обществена тоалетна - телефонни номера, стихове, шаржове. Имаше един особено колоритен надпис с огромен шрифт: "Лили Иванова плюс Васил Найденов равно на щурче с кецове." Драсканиците ставаха причина за постоянни скандали със съседите, макар вината да не беше моя. Целият ми грях се състоеше в това, че съм популярен. Комшиите искаха да измажа всички стени в блока. Отказах, защото беше безпредметно, а и доста скъпо. Накрая се преместих. Следващите собственици на апартамента пребоядисаха целия вход - таван, стени, перила, всичко. Сега съжалявам, че не си запазих вратата за спомен - беше уникална.
Впечатлиха ме и феновете в САЩ по време на последното ми турне. Някои от тях не се бяха връщали от 16 години в България. Хора на различни възрасти, с различни професии, но всички до един пееха в един глас и с мен, и с "Щурците", и с Валя Балканска. Това е мечтата на всеки изпълнител. Хубавото е, че за първи път музикантите пътувахме с редовни работни визи. Това развърза ръцете на домакините по отношение на рекламата. Не ни се налагаше като допреди години да пеем по разни клубове и читалища - всичко беше професионално. Най-после, мисля си, започнахме да се приобщаваме към света.
4. Първите китайски гуменки
Историята, свързана с прякора ми Кеца, въобще не е драматична, както мнозина си мислят. Не съм се правил нарочно на интересен. Покойният Панайот Славчев организираше един фестивал в Младежкия дом, срещу Народното събрание. Тогава бях пианист на група "Тангра", песента ни "Ако имаш време" взе голямата награда. И тогава двамата с Косьо се появихме с едни китайски гуменки. Не беше нищо преднамерено, нито пък опит за оригиналничене. Просто си ходехме с тези гуменки по улиците, беше ни удобно и така се и качихме на сцената. Изобщо не сме и подозирали, че оттук ще тръгне цяла една мода в България. Тогава ни снимаше Васа Ганчева от националната телевизия. Операторите се чудеха накъде да насочат камерите, за да не се виждат кецовете. Защо беше цялото това притеснение и аз не разбирам. Този модел обувки се продаваше на всеки ъгъл. Не можеше да се твърди, че е западно влияние или друга подобна дивотия. Но редакторите не бяха виновни. Спускаха им нелепи, понякога абсурдни правила. Както и да е. Макар че съм пял обут с какви ли не обувки, оттогава се сдобих с прякора си Васко Кеца.
5. България е била на "Евровизия"
България се е явявала две поредни години на "Евровизия", макар малцина да си спомнят този факт. Явявахме се на отбори от по трима човека от телевизия. Всеки имаше право да пее вокал и на другия. Според регламента в рамките на 20 минути представяхме по 3 песни. Тогава най-много ме впечатли шведският отбор. Пееха страхотно. Белгийците също бяха сериозна конкуренция. На финала на конкурса в Белгия най-голям успех сред нас имаше Богдана Карадочева с песен на композитора Жак Брел. Беше на крачка да получи наградата на публиката. И след като свърши конкурсът, си позволих с хонорара да си купя една малка обеца с диамант. Местните градчета са прочути с обработката си на елмази. Сложих си украшението, а началниците от телевизията, които пътуваха с нас - шефът на "Забавна редакция" Наско Косев, шефът на музиката Панайот Славчев, като че не се смутиха особено. Но щом пристигнахме в България, нещата се промениха драстично. Започна се една офанзива: "Каква е тази обеца" Да се махне обецата"" Няколко поредни години неизменно печелех "Мелодия на годината" - като се започне от "Адаптация" през "Чудо" до "Междучасие", но обецата до такава степен притесняваше организаторите, че още щом ме видеха, питаха: "Махна ли я?" Дори не споменаваха кое е трябвало да махна, сякаш беше мръсна дума. В телевизията обецата също беше хит номер едно. Редакторите не толкова се интересуваха от това какво пея, а имам ли обеца или не. Такова беше времето тогава. Лили Иванова пък имаше проблеми с късата коса и минижупа. Режеха ни кичури, бръснеха ни" Имах проблеми с едно разкошно бутиково сако. Беше копринено, на едри цветя - идеален сценичен костюм. Върнаха ме от снимки. Накараха ме и да се преобуя, тъй като пак бях с кецове. Не носех други обувки и сложих тези на Николай Колев, а те с три номера по-малки. Може човек да се досети как съм се чувствал, движейки се по сцената, защото не може да стоиш като мумия. Сега обаче сме свидетели на другата крайност. Може и полилей да си сложиш на главата, медиите ще мълчат и дори ще те възхваляват. Нямам думи за визията на чалгаизпълнителите. Виждал съм певица, която излезе с абсолютно прозрачен панталон и без бельо. На 22-и, на Деня на съединението, по българската телевизия пускаха порно" Докато бях в съвета по музика към Министерството на културата, постъпиха предложения за 11 денонощни фолкканала. Къде го има това нещо?
--
Записа: Милена Димова
|
|