Вече се търсят решения за проблема с автомобилите, регистрирани у нас, но реално шофирани от чужденци в други страни, основно в Румъния. Това обяви Борислав Богоев, зам.-шеф на Комисията за финансов надзор (КФН), на конференция за автомобилното застраховане, цитиран от "Фокус".
Все повече чужденци хитруват, като регистрират у нас и шофират МПС-та с български номера главно за да спестят данъци, такси, разходи за застраховка "Гражданска отговорност" и т.н. Най-често на хартия собственикът е българин, но колата се шофира основно в Румъния. Преди месеци медиите например писаха за видинчанин, на чието име се водят 500 коли. Като стане катастрофа в чужбина обаче, щетите трябва да се покрият от съответния застраховател в България. При липса на застраховка претенциите на пострадалите се адресират към българския Гаранционен фонд. "Това е своего рода изтичане на национален капитал от България", коментира Богоев. Той обясни, че вече има предявени щети за над 65 млн. лева към фонда. По голяма част от тях се водят дела, защото са прилагани незаконни схеми. Има случаи, когато колата уж се продава, отписва се от данъчен отчет в страната на продавача, но не се регистрира в родината на купувача. Друг трик е чрез пълномощно - автомобилът се движи в Румъния, но си остава с български номер. Третият номер е с български граждани, които "притежават" цели автопаркове. Има и съвсем криминални схеми - в държава от ЕС българин и местен гражданин инсценират злополука и после си делят парите от обезщетението.
МВР смята да ограничи проблема с промени в Наредбата за регистрация на МПС. Идеята е при смяна на собствеността регистрацията да става невалидна, ако в 14-дневен срок не бъде променена по местоживеене на шофьора. Регистрацията да се обвързва с постоянния адрес на собственика, местните данъци и такси да се плащат в общината, където колата се движи най-много, са други мерки, които обаче изискват промени в закони.
То хубаво МВР смята, ама да вземе да попита дали такова ограничение не противоречи на ЕС-законодателството, че после ще трябва Цвък пак да се обяснява по телевизии.
Ми когато, ако, влезем в Шенген? Кой ще следи къде най-често си карам колата?