Историята на пчелния мед е изключително богата, а началото й отвежда към праисторическите времена. Една пещерна рисунка от Валенсия в Испания ясно показва как още в епохата на палеолита първите хора са събирали мед от диви пчели. Тази сладка субстанция, произвеждана от медоносната пчела (Apis mellifera), от векове е използвана не само като храна и напитка (медовина), но също и в медицината, козметиката, била е платежно средство при бартерни сделки и дори средство за консервиране на други храни. Заради универсалното му присъствие в бита пчелният мед някак естествено е проникнал в митологията и религията, в изкуството, литературата и науката.
--
Най-старите писмени сведения за употреба на пчелен мед са от Египет (5500 г. пр. Хр.). В онази епоха Долен Египет често бил наричан Земя на пчелите, а Горен - Земя на тръстиката. По времето на фараона Сети I (1314-1292 г.) медът бил утвърдено разплащателно средство в търговията - 110 гърнета мед се разменяли за едно магаре или за един вол. Неговата употреба е спомената в клинописните архиви от Шумер и Вавилон (III хил. пр. Хр.), както и в древноиндийските ведически текстове. Той е бил един от даровете, принасяни на боговете. Тъй като се е свързвал с безсмъртието, медът често е използван и при погребални ритуали. Приемало се е, че той може да бъде храна на мъртвите в отвъдния свят. Впрочем медът е може би единствената храна, която не се разваля. В началото на XIX век при първите археологически разкопки в Египет била открита и делва с мед. Археолозите били шокирани от факта, че той е напълно съхранен, въпреки че бил прекарал няколко хилядолетия под земята.
Мнозина изследователи на гръцката митология смятат, че нектарът и абмрозията, с които се хранели боговете на Олимп, не са били нещо друго, а пчелен мед и медовина. Значимостта на тази храна в живота на древните гърци ясно личи от многобройните й споменавания в съчиненията на Омир, Платон, Аристотел, Демокрит, Атеней и др. Според много от митовете излизало, че
медът като божествена субстанция,
е сътворен преди пчелите. Хипократ пръв насочил интереса не само към хранителните му качества, но и към неговите лечебни свойства.
Пчелният мед е един от най-устойчивите библейски символи. Обетованата земя Ханаан, към която Моисей води народа на Израил, е описана като красива и просторна страна, "в която тече мляко и мед". Св. Йоан Кръстител се е хранел с мед от диви пчели. За Божието слово често се казва, че е "по-сладко от мед". В мита за Самсон пчелният мед присъства като символ на живота и възраждането. След като надареният с нечовешка сила библейски герой убил един лъв, в стомаха му открил пчелна пита. С този мед той нахранил гостите на своята сватба.
В древността медът е смятан за свещен и дори магически продукт, защото се създава по неразбираем за хората начин. Превръщането на цветния прашец в гъст сладък сок е изглеждало като една мистерия, нещо като ферментацията на виното, поради което не е могло да има обяснение извън намесата на боговете. Изглежда, това е причината медовината да бъди ритуална напитка за славяни, келти, викинги и други народи. Заради неговата чистота и добродетелност медът е широко разпространен и в сватбените ритуали. А метафоричният израз "меден месец" вероятно ще продължи да съществува дори след окончателното отмиране на брака.
В различни европейски езици думата за пчелен мед е производна на латинското mel. Освен това тя е в основата на много други думи, които изразяват сладост, удоволствие, приятност, благост. Това е някак естествено, след като в древността пчелният мед е бил
единственият подсладител в кухнята
През Средновековието медът е бил широко разпространен в цяла Европа. Известни заслуги за това е имала и църквата, тъй като пчелният восък е бил основна суровина за производство на църковни свещи. Медът и восъкът са неизбежна част от данъците.
По онова време често възниквали и сложни юридически спорове - след като пчелата е диво животно, на кого е медът? В дарствените грамоти на някои манастири се споменава и правото да се събира мед от дивите пчели. Имало специални медосъбирачи, които били длъжни да прибират питите, но без да унищожават пчелните рояци. Много от църковните поучителни четива често дават като пример за християнска добродетелност и образцова обществена организация живота на пчелите в кошера. От хоризонта на днешния ден можем да кажем, че пчелният кошер е образец на тоталитарно общество, в което властват комформизмът, опортюнизмът и сляпото подчинение.
Съвсем логично медът присъства и в българската народна митология. Мед се кади на Бъдни вечер. С него се мажат обредните хлябове за новородено, сватба, погребение и помен. "По мед и масло да ти върви" е една от най-разпространените благословии. Популярният израз "с хляб и сол" всъщност е непълен. Често при ритуалното посрещане на скъп гост домакинът потапя къшей хляб в мед. Изглежда, това е така, защото само с хляб и сол не може да се живее. Трябва и мед.
---
Рецепти
Печени картофи с мед
Продукти: 1 кг картофи, 2 с.л. мед, 1 глава чесън, соев сос, 2 с.л. олио, сол.
Картофите се обелват и се нарязват на кубчета. Добавят се медът, соевият сос, олиото, счуканият чесън и малко вода. Картофите се разбъркват внимателно и се пекат на силна фурна, докато хванат коричка. Ястието е подходящо като гарнитура за печено птиче месо.
Ябълкова салата с мед
Продукти: 500 г ябълки, половин лимон, 2 ч.ч. изцедено кисело мляко, 3 с.л. пчелен мед, 1 с.л. счукани орехови ядки, 2 с.л. нарязани препечени бадемови ядки.
Ябълките се обелват, почистват се от семената, нарязват се на кубчета, наръсват се със сока от лимона и се разделят на порции, които се наръсват със смесените орехови и бадемови ядки. Киселото мляко се разбива с пчелния мед и в момента на поднасянето се изсипва върху ябълките.
Варена тиква с мед и орехи
Продукти: 1 кг тиква, 250 г орехови ядки, 90 г мед, 100 г захар, 40 г пудра захар.
Почистената, обелена и измита тиква се нарязва на парчета и се сварява. В чаша гореща вода се разтварят захарта и медът. Орехите се счукват с пудрата захар. Тиквата се полива със сиропа и отгоре се поръсва с орехите. Сервира се топла.
Салата от моркови с извара и мед
Продукти: 500 г моркови, 300 г извара, 100 г мед.
Изварата се претрива през цедка, след което се добавят медът и настърганите на средно ренде измити и почистени моркови. Сместа се разбърква внимателно и се изсипва в салатиера.
Шоколадов шейк с мед
Продукти: 500 мл прясно мляко, 100 г шоколад, 6 с.л. мед, 4 с.л. натрошен лед, 4 топки ванилов сладолед.
Млякото се загрява до кипване, прибавят се медът и настърганият шоколад и сместа се бърка, докато стане напълно хомогенна. След това се оставя да изстине. Ледът се разпределя във високи чаши и се залива с охладената напитка. Отгоре се пуска по една топка сладолед и се поднася със сламка.
----
Страницата подготви:
Ясен Бориславов
|
|