Словакия обяви извънредно положение в 15 болници, след като около 2000 лекари подадоха молби за напускане заради ниски заплати и лошите условия на труд, предадоха агенциите. От 1 декември докторите трябва да напуснат лечебните заведения и затова от вчера правителството в Братислава бе принудено да обяви извънредно положение, за да гарантира, че работата на болниците няма да спре. Извънредното положение означава, че лекарите са длъжни да останат на работните си места въпреки подадените молби за напускане. В противен случай рискуват да им бъдат наложени солени глоби или дори да бъдат хвърлени в затвора. "Словашкото здравеопазване тъне в разруха и без масовото напускане на лекари", заяви зам.-председателят на Асоциацията на медицинските работници Петер Висолайски. "В болниците няма достатъчно персонал. Липсват млади лекари, тъй като професията не се смята за престижна. Една трета от студентите по медицина напускат Словакия веднага след като завършат обучението си", допълва той.
Правителството на премиера в оставка Ивета Радичова предложи на лекарите да повиши заплатите им с 300 евро на месец, но те настояват за 700 евро. Средната месечна заплата на опитните лекари специалисти в Словакия е между 1000 и 1200 евро, а младите доктори започват кариерата си с възнаграждения между 550 и 600 евро. Средната месечна заплата в страната е около 760 евро.
Министър-председателят Ивета Радичова заяви, че лекарските заплати в страната са ниски, но правителството не може да си позволи по-голямо увеличение от предлаганите 300 евро заради дълговата криза в Европа. Страната, която влезе в еврозоната през 2009 г., прие строги ограничения на разходите, за да намали бюджетния си дефицит, който се очаква да достигне 4.9% от БВП тази година. Целта е да падне до 3% от БВП през 2013 г., за да може Братислава да спази изискванията за бюджетен дефицит за страните в еврозоната.
ПОЗИЦИЯ
"Повишаване на заплатите на лекарите с повече от предложените 300 евро би било безотговорно, тъй като правителството просто не може да си го позволи", заяви министърът на здравеопазването Иван Ухлярик. Той обясни, че още не е ясно колко лекари ще променят решението си и ще приемат предложението на правителството, но поиска от съседни страни да изпратят медици. Междувременно в град Банска Бистрица бе насрочена лекарска стачка.