Българският бизнес няма големи очаквания за развитие през първите три месеца на 2012 г. и затова 10% от работодателите ще бъдат принудени отново да правят съкращения на служители. Това показва най-новото обзорно изследване на Менпауър за заетостта през следващите три месеца, което се провежда сред 65 000 работодатели в 41 държави в цял свят. В България проучването е направено сред 754 мениджъри.
Едва 14% от работодателите планират да наемат нов персонал, а 71% не смятат да правят промени. Прогнозата е изключително песимистична на фона на намеренията на бизнеса за последното тримесечие на 2011 г. Тогава върху заетостта спира да влияе положително сезонния фактор, много хора биват съкращавани, но въпреки това всеки пети работодател планираше разширяване на персонала, а намаление очакваха 9%.
Разликата между мениджърите, които планират съкращения, и тези, които се канят да назначават, дава нетният обзор на заетостта за следващото тримесечие. За началото на 2012 г. той все още е положителен - плюс 4%. Три месеца по-рано обаче този показател беше значително по-оптимистичен - плюс 13%.
В 7 от 10 индустриални сектора все пак са отчетени положителни намерения за наемане на персонал през следващото тримесечие, но те са далеч от данните за периода октомври-декември. Най-оптимистични са във финансите, застраховането, недвижимите имоти и бизнес услугите. Там фирмите, които смятат да се разширяват, са 12% повече от тези, които ще съкращават хора, но пък в края на 2011 г. разликата е била 20%. Минимален оптимизъм има и в производството (5% нетен обзор), но това е далеч от очакванията в края на 2011 г. (14%). В публичния и социалния сектор явно никакви заплахи на Симеон Дянков за реформа не могат да уплашат началниците и тук нагласата за назначения преобладава пред тази за съкращения.
След края на летния сезон се очаква съкращенията в ресторантите и хотелите да продължат с пълна сила. Най-отчаяни са работодателите в търговията, които започнаха тази година с намерението да разширяват персонала (11%), а в края й очакванията им са дори по-оптимистични (+16%). След празниците обаче повечето смятат да съкращават.
"Българските работодатели действат подобно на тези от други места по света. Сред несигурността на пазарите - особено в Европа - те остават предпазливи и предприемат подхода "да изчакаме, за да видим", заяви Надя Василева, управляващ директор на Менпауър България, Сърбия и Хърватия.
Най-големи остават шансовете за намиране на работа в София и Пловдив. В тях продължават повече работодатели да търсят персонал, отколкото да съкращават, и нетният обзор на заетостта е съответно +10% и +6%. За сравнение обаче тримесечие по-рано нетният обзор на заетостта в София стигна до +19, а в Пловдив до +10. В Русе сривът в намеренията за наемане на персонал е най-голям - от +10% в края на 2011 г. до - 4% в началото на 2012 г. За Варна нетният обзор на заетостта пада от +5% до - 5%, а за Бургас от + 5 до -3.
Според Надя Василева страната ни продължава да се възползва от продължаващата несигурност в Гърция. "Търговската секция на гръцкото посолство посочва, че за последните 10 години България се е превърнала в топ дестинация за гръцките фирми, докато те търсят да се облагодетелстват от по-ниските нива на корпоративните данъци и цената на труда. По ориентировъчни данни те са 4 пъти по-ниски, отколкото в Гърция", твърди Василева.
Не си струва да се работи в България за жълти стотинки.
Затова препоръчвам терминала на летище София и накъдето Ви видят очите...
Светът е широк...