Електрическата мрежа на Югоизточна България вече е почти изцяло австрийска собственост. Вчера компанията ЕВН, която държеше по 67% в "ЕВН България Електроснабдяване" и "ЕВН България Електроразпределение", придоби почти напълно другите 33% в двете дружества, притежавани от българската държава. Придобиването стана на фондовата борса в София. За 30.75% от електроразпределението и 32.73% от фирмата снабдител EVN ще плати 90 млн. лева на държавата - повече от началната тръжна цена, която беше 78 млн. лева. През 2005 г. при приватизацията на 67% от двете електродружества австрийците дадоха 271 млн. лева.
Вчера в надпреварата за акциите са се включили и други играчи, но те са спечелили дребни дялове. Сред тях е и пенсионният фонд "Доверие". Той е придобил 1.4% от държавното участие в двете дъщерни фирми на ЕВН.
''Решението да участваме в покупката на тези акции потвърждава дългосрочния ангажимент на компанията към развитието на българския енергиен сектор", коментира вчера председателят на управата на "ЕВН България" Йорг Золфелнер. Той посочи, че от 2005 г. насам ЕВН е инвестирала 900 млн. лв. в 15 000 километра нови кабели, подмяната на 1.5 млн. електромера, 100 млн. лв. в строителството на когенерация и два фотоволтаични парка.
Шефът на фондовата борса Васил Големански припомни, че последния път, когато държавата е използвала борсата за приватизация на свое участие в компания, е бил през 2005 г. с миноритарния пакет акции в БТК.
До края на тази година се очаква в Комисията за финансов надзор да постъпят за одобрение и документите за листването на държавните 33% и в електродружествата, управлявани от Е.ОН и ЧЕЗ. В началото на декември стана ясно, че германската Е.ОН продава своите участия в България на чешката "Енерго-Про". Вчера изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Емил Караниколов потвърди, че през януари на борсата за продан ще излязат и държавните акции в дружества, снабдяващи с електроенергия Североизточна България, а последни ще бъдат листвани дяловете в мрежата на Западна България, където мажоритарен собственик е чешката ЧЕЗ.
ИЗВЪНРЕДНИ ХАРЧОВЕ
Междувременно правителството отпусна от бюджета до 90 000 лв. за рекламирането на борсовата продажба на миноритарните дялове в Е.ОН и ЧЕЗ при потенциални инвеститори в Лондон, Франкфурт, Виена, Цюрих и София.
"Средствата за тези непредвидени разходи са осигурени от бюджета на Българската агенция за инвестиции и министерството, защото борсата ни помоли да организираме представянето вместо тях заради опита ни в подобна дейност", обясни вчера министър Трайков.
|
|