Някои витамини повлияват пряко различни неблагоприятни състояния. Зимната депресия, или на медицински език сезонното афективно разстройство, се предизвиква обикновено от студа, липсата на слънчева светлина и заседяването на закрито. Симптомите включват проблеми със съня, депресия, силен глад за въглехидрати, социално оттегляне и повишен апетит.
Макар че в някои случаи зимната депресия изисква да се обърнем към лекар или терапевт за преодоляването на симптомите, има някои витамини, съответно храни, които могат да ни помогнат да ограничим проблемите с депресията, апетита и безсънието.
Кобаламин
Кобаламинът е другото название на витамин В12, който се съдържа в най-голямо количество в червените меса, пилешкото, рибата, млякото, сиренето, яйцата. Този витамин е достъпен и под формата на хранителна добавка, обикновено като част от таблетките В комплекс. Кобаламинът е нужен за успокояването на нервната система, което може да помогне за разрешаване на проблемите със съня, свързани със зимната депресия. В12 подпомага и производството на ацетилхолин - невротрансмитер в мозъка, който помага за стабилизиране и подобряване на настроението.
Витамин В6
Витамин В6, наричан още пиридоксин, може да помогне за производството на серотонин в мозъка. Серотонинът е невротрансмитер, който подобрява настроението и облекчава депресията, свързана със сезонното афективно разстройство. Можем да увеличим приема на витамин В6, като приемаме хранителни добавки В комплекс или като консумираме някои храни: спанак, пшеничен зародиш, орехи, банани, яйца, слънчогледови семки.
Ниацин
Ниацинът, или витамин В3, помага за подобряването на кръвообращението в кръвоносните съдове и мозъка. Това допринася за повишаване нивата на витамините, които достигат до мозъка и стимулират производството на серотонин и ацетилхолин, а те облекчават депресията и подобряват качеството на съня. Ниацинът подобрява и абсорбирането на протеини и мазнини от храната, които са необходими за изграждането и поддържането на здрави мозъчни клетки. Зелените листни зеленчуци, млечните продукти, морковите и картофите са богати източници на витамин В3, ако не искаме да си го набавяме от хранителна добавка В комплекс.
|
|