:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 288
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Кои витамини помагат срещу зимна депресия

Някои витамини повлияват пряко различни неблагоприятни състояния. Зимната депресия, или на медицински език сезонното афективно разстройство, се предизвиква обикновено от студа, липсата на слънчева светлина и заседяването на закрито. Симптомите включват проблеми със съня, депресия, силен глад за въглехидрати, социално оттегляне и повишен апетит.

Макар че в някои случаи зимната депресия изисква да се обърнем към лекар или терапевт за преодоляването на симптомите, има някои витамини, съответно храни, които могат да ни помогнат да ограничим проблемите с депресията, апетита и безсънието.



Кобаламин



Кобаламинът е другото название на витамин В12, който се съдържа в най-голямо количество в червените меса, пилешкото, рибата, млякото, сиренето, яйцата. Този витамин е достъпен и под формата на хранителна добавка, обикновено като част от таблетките В комплекс. Кобаламинът е нужен за успокояването на нервната система, което може да помогне за разрешаване на проблемите със съня, свързани със зимната депресия. В12 подпомага и производството на ацетилхолин - невротрансмитер в мозъка, който помага за стабилизиране и подобряване на настроението.



Витамин В6



Витамин В6, наричан още пиридоксин, може да помогне за производството на серотонин в мозъка. Серотонинът е невротрансмитер, който подобрява настроението и облекчава депресията, свързана със сезонното афективно разстройство. Можем да увеличим приема на витамин В6, като приемаме хранителни добавки В комплекс или като консумираме някои храни: спанак, пшеничен зародиш, орехи, банани, яйца, слънчогледови семки.



Ниацин



Ниацинът, или витамин В3, помага за подобряването на кръвообращението в кръвоносните съдове и мозъка. Това допринася за повишаване нивата на витамините, които достигат до мозъка и стимулират производството на серотонин и ацетилхолин, а те облекчават депресията и подобряват качеството на съня. Ниацинът подобрява и абсорбирането на протеини и мазнини от храната, които са необходими за изграждането и поддържането на здрави мозъчни клетки. Зелените листни зеленчуци, млечните продукти, морковите и картофите са богати източници на витамин В3, ако не искаме да си го набавяме от хранителна добавка В комплекс.
2
1480
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
17 Февруари 2012 12:01
най помага бирата
17 Февруари 2012 13:43
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД