Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова попадна вчера в медиен скандал, защото стана домакин на двудневна конференция, организирана от американската Комисия за свобода на печата в света (World Press Freedom Committee - WPFC) с цел да разобличи сайта "Уикилийкс", през който изтекоха стотици хиляди страници секретни документи от Държавния департамент на САЩ. Конференцията под наслов "Медийният свят след "Уикилийкс" и "Нюз ъф дъ Уърлд" даде трибуна на опоненти на основателя на сайта Джулиън Асанж, който е обект на съдебно преследване, но не допусна негови представители да участват в дискусията.
По този повод Асанж разпространи в своя сайт гневно обръщение, в което заяви, че "ЮНЕСКО се превърна в подигравка за международните права на човека", използвайки "свободата на словото", за да цензурира "Уикилийкс". "Това е неописуем оруелски абсурд. Това е нетърпима злоупотреба с устава на ЮНЕСКО. Време е да се окупира ЮНЕСКО", написа активистът срещу държавните тайни, когото САЩ издирват, за да съдят за разгласяване на поверителна информация, засягаща тяхната национална сигурност. В телеграмите на "Уикилийкс" от американското посолство в София изплуваха имената на някои от босовете на организираната престъпност в страната, както и закриляни от САЩ българи на високи постове (включително и в президентството), станали тайни американски информатори.
"Уикилийкс" публикува пълната си кореспонденция с организаторите на конференцията в Париж, от която личи, че негови представители са настоявали да бъдат допуснати до участие. Искането е препратено от ЮНЕСКО към същинските организатори в САЩ, които чрез своя говорител Роналд Ковън са отговорили: "Споделям вашата загриженост за свободата на словото. То трябва да включва и нашето право да даваме думата на участници по наш избор". "Уикилийкс" напомни по този повод, че името на Ковън "фигурира в разсекретените телеграми като информатор на американското посолство (в Париж?), защото 30 години е наблюдавал работата на ЮНЕСКО за нуждите на американски организации".
През ноември 2011 г. САЩ спряха изплащането на вноската си в ЮНЕСКО от 60 млн. долара, след като организацията на ООН за образование, наука и култура прие Палестина за свой пълноправен член. Съединените щати са наказвали и по-рано ЮНЕСКО със замразяване на вноската си - в началото на 80-те години те дори напуснаха организацията заради дискусията по т.нар. нов информационен ред, която осъждаше "информационния империализъм".
БЪЛГАРСКА СЛЕДА
Единствената българска следа в спорната конференция е на генералната директорка на ЮНЕСКО Ирина Бокова. В списъка от поканените над 150 журналисти от цял свят няма български имена. Бокова положи много усилия напоследък да убеди САЩ да продължат финансирането на ЮНЕСКО, защото техният дял в бюджета на организацията е най-голям.