Спешна реформа в структурата и дейността на Висшия съдебен съвет ще опита да спечели червени точки за предстоящия през юли доклад на Еврокомисията, от който ще стане ясно дали ще продължи унизителното наблюдение на България по линия на правосъдието и вътрешните работи. Преди няколко дни излязоха резултатите от междинния технически доклад на експертите на ЕК и в тях лошият герой бе именно кадровият орган на съдебната власт. В документа бяха отправени остри забележки, както за кадруването в системата, така и за дисциплинарната практика. Критиките са основно за липса на прозрачност и справедливост. Затова сега в спешен порядък правосъдният министър Диана Ковачева се опитва да намери промени в Закона за съдебната власт, които да спасят ситуацията.
Вчера стана ясно, че това ще се прави с изменения, изработени от Съюза на съдиите и подкрепени от още 12 влиятелни неправителствени организации в тази област. До момента не е ясно обаче дали правосъдният министър ще успее да ги прокара чрез депутатите от ГЕРБ, както и дали те ще са достатъчни.
С проекта се предлага промяна, с която Висшият съдебен съвет (ВСС) да си върне старото положение, както бе преди сегашния състав, и да не е постоянно действащ орган, но пък да има постоянни комисии. "Причината за настояването ни ВСС да не бъде постоянно действащ орган е, че искаме в него да влизат магистрати, които са високо ценени като специалисти, а сега те отказват да се откъснат от работата си за пет години, колкото продължава един мандат", обясни съдия Светла Цачева от Съюза на съдиите. Идеята е да има постоянно работещи атестационна, дисциплинарна и етична комисия.
Предлага се още ВСС да бъде разделен на две колегии - за съдии и прокурори. Според неправителствените организации това щяло да помогне важните въпроси да се решават от хората, които засягат, и всяка колегия да изпълнява свойствените си задачи. Винаги досега съставът на ВСС е бил от прокурори, съдии, следователи, а много често в него влизаха и адвокати. От години се говори, че не е редно прокурори, адвокати и следователи да назначават, повишават и понижават съдии, както и обратното.
Третото предложение е свързано с ролята на Общото събрание на съдиите. Компетентността на това събрание трябва да се повиши, като членовете му бъдат отзовавани, ако не оправдават доверието, се препоръчва в проекта за промени. Организациите предлагат и промени в избора на професионалната квота. Ако те бъдат приети, съдиите, прокурорите и следователите ще стават част от Висшия съдебен съвет, след като са получили подкрепа от съответните общи събрания, а не както е в момента - чрез непрозрачни делегатски събрания.
Сегашният състав на ВСС има мандат до септември. Тепърва предстоят споровете за начина, по който да бъдат избирани бъдещите членове. Това ще зависи и от факта дали ще минат промените в структурата и процедурите му.
|
|