Устието на Камчия е погълнало огромна част от плажа в курортния комплекс. На мястото са изхвърлени десетки дървета и клони. |
"На територията на област Сливен има 100 язовира. Като потенциално опасни съм посочил 18 от тях, но при тази категоризация не се отчита само техническото състояние. В списъка се включват язовири с голям обем и височина на стената, такива със заливна площ, която засяга населени места, съоръжения с технически проблеми", обясни областният управител на Сливен Марин Кавръков пред "Сега". От 18-те язовира 3 бяха посочени като опасни и от икономическото министерство - "Ябланово", "Кълън дере" и "Коругьол", но те не крият риск за населението. "Язовир "Ябланово" е под село Ябланово и заливната му площ не засяга населеното място. Ако язовирът се скъса обаче, има опасност за третокласен път 483. Другите два язовира са до с. Мокрен и също не го застрашават, но крият риск за първокласния път Петолъчката-Котел", обясни Кавръков. Той допълни, че има отдавна подготвени технически паспорти със снимки за всеки един от водоемите в областта, а проблемите с трите язовира се дължат на недостатъчната активност на кмета на Котел. "Няма проблем с финансирането на тези мерки, те трябва да се поемат от собствениците или арендаторите, които са длъжни да поддържат съоръженията", коментира още областният на Сливен. Двата големи язовира в Сливенско - "Жребчево" (400 млн. куб.м) и "Асеновец" (28.2 млн. куб. м) са със свободен обем от съответно 53 и 25%.
Двата опасни язовира на територията на Смолян - "Лагера" и "Кирянов гьол", са малки. "Кирянов гьол" е в кв. Каптажа и е известен като езеро "Рибката", "Лагера" е на 10-11 км от Смолян, обясниха от областната управа. И при двата има повреда в изпускателите, но няма опасност за населението, категорични са оттам. В областта е въведено постоянно наблюдение на всички потенциално опасни обекти, разпоредена е проверка на заливните участъци на реките и проходимостта на коритата. Двата големи язовира - "Доспат" и "Въча", са с около 50% свободен обем.
Няма риск за населението и от посочените като опасни язовири на територията на Пазарджик и Монтана, коментираха от областните управи. "Язовир "Валога" над с. Гаганица е в добро техническо състояние, основният му изпускател работи, но спомагателните трябва да се почистят. Вторият потенциално опасен язовир "Върбовец" е частна собственост, имахме среща със собственика и е разпоредено намаляване на нивото", коментира пред "Сега" областният управител на Монтана Ивайло Петров. Той е изискал актуална информация от кметовете за всички съоръжения и сключените от общините договори за тях, разпоредено е осигуряването на 50% свободни обеми във водоемите, раздадени са телефонни указатели с всички номера при възникване на бедствие. "Работим заедно с двете съседни области Враца и Видин, защото сме зависими един от друг", допълни Петров.
Посоченият за опасен в Кърджали язовир "Пчеларово-2" крие риск за пътя Кърджали-Черноочене. На "Бурово блато", "Гачево блато" и "Чорбаново" в област Пазарджик е разпоредена допълнителна проверка, която ще приключи днес, но от областната управа увериха, че в тези язовири има малко вода.