:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 169
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Областните управители тушират страховете около язовирите

Няма риск за населението, уверяват 5-те региона от списъка на Трайчо Трайков
СНИМКА: ИМПАКТ ПРЕС ГРУП
Устието на Камчия е погълнало огромна част от плажа в курортния комплекс. На мястото са изхвърлени десетки дървета и клони.
Оповестените от икономическото министерство 11 потенциално опасни микроязовира не крият риск за населението. За тях ще бъдат предприети спешни мерки, под наблюдение са всички рискови водоеми, а от общините са изискани актуални данни за собствеността върху тях. Това увериха от 5-те областни управи, на територията на които са разположени 11-те водоема. От икономическото министерство съобщиха, че тези съоръжения нямат преливници или са със запушени изпускатели. Министерството досега е проверило 140 от общо 600 потенциално опасни язовира.

"На територията на област Сливен има 100 язовира. Като потенциално опасни съм посочил 18 от тях, но при тази категоризация не се отчита само техническото състояние. В списъка се включват язовири с голям обем и височина на стената, такива със заливна площ, която засяга населени места, съоръжения с технически проблеми", обясни областният управител на Сливен Марин Кавръков пред "Сега". От 18-те язовира 3 бяха посочени като опасни и от икономическото министерство - "Ябланово", "Кълън дере" и "Коругьол", но те не крият риск за населението. "Язовир "Ябланово" е под село Ябланово и заливната му площ не засяга населеното място. Ако язовирът се скъса обаче, има опасност за третокласен път 483. Другите два язовира са до с. Мокрен и също не го застрашават, но крият риск за първокласния път Петолъчката-Котел", обясни Кавръков. Той допълни, че има отдавна подготвени технически паспорти със снимки за всеки един от водоемите в областта, а проблемите с трите язовира се дължат на недостатъчната активност на кмета на Котел. "Няма проблем с финансирането на тези мерки, те трябва да се поемат от собствениците или арендаторите, които са длъжни да поддържат съоръженията", коментира още областният на Сливен. Двата големи язовира в Сливенско - "Жребчево" (400 млн. куб.м) и "Асеновец" (28.2 млн. куб. м) са със свободен обем от съответно 53 и 25%.

Двата опасни язовира на територията на Смолян - "Лагера" и "Кирянов гьол", са малки. "Кирянов гьол" е в кв. Каптажа и е известен като езеро "Рибката", "Лагера" е на 10-11 км от Смолян, обясниха от областната управа. И при двата има повреда в изпускателите, но няма опасност за населението, категорични са оттам. В областта е въведено постоянно наблюдение на всички потенциално опасни обекти, разпоредена е проверка на заливните участъци на реките и проходимостта на коритата. Двата големи язовира - "Доспат" и "Въча", са с около 50% свободен обем.

Няма риск за населението и от посочените като опасни язовири на територията на Пазарджик и Монтана, коментираха от областните управи. "Язовир "Валога" над с. Гаганица е в добро техническо състояние, основният му изпускател работи, но спомагателните трябва да се почистят. Вторият потенциално опасен язовир "Върбовец" е частна собственост, имахме среща със собственика и е разпоредено намаляване на нивото", коментира пред "Сега" областният управител на Монтана Ивайло Петров. Той е изискал актуална информация от кметовете за всички съоръжения и сключените от общините договори за тях, разпоредено е осигуряването на 50% свободни обеми във водоемите, раздадени са телефонни указатели с всички номера при възникване на бедствие. "Работим заедно с двете съседни области Враца и Видин, защото сме зависими един от друг", допълни Петров.

Посоченият за опасен в Кърджали язовир "Пчеларово-2" крие риск за пътя Кърджали-Черноочене. На "Бурово блато", "Гачево блато" и "Чорбаново" в област Пазарджик е разпоредена допълнителна проверка, която ще приключи днес, но от областната управа увериха, че в тези язовири има малко вода.
СНИМКА: ИМПАКТ ПРЕС ГРУП
Харманлийският районен съд е наводнен и не може да изпълнява задълженията си. Водата, придошла от разлива на река Олу дере, е заляла цялото му мазе. Всички архиви, които се намират там, включително и тези на Службата по вписванията, са унищожени или силно повредени.
4
1704
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
16 Февруари 2012 21:26
То ще си покаже!
16 Февруари 2012 21:28
Областните управители като тая на Хасково ли?
Като я дадоха по телевизора все едно видях комшийката. Може ли човек некомпетентен в нито една сфера да е представител на държавата в цяла една област, т.е. да ръководи всички живеещи на територията на областта?
16 Февруари 2012 21:59
Трайче , не викай Рогатия ...
17 Февруари 2012 01:43
Теа ги раправяйте на роднините на трагично загиналите от село Бисер. Затапените водоеми да се отнемат от вълкодавите и да се приведат в ред дорде е време.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД