:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 434,531,086
Активни 248
Страници 17,115
За един ден 1,302,066

София отпуска екстри за санирани жилища

Столичани, които искат да санират жилищата си, няма да плащат на общината разрешението за строеж. Това е една от мерките, които предлага администрацията за популяризиране на санирането в столицата, съобщи пред "Сега" зам.-кметът по строителството Ирина Савина. Решението ще бъде предложено за гласуване в общинския съвет.

"При санирането на сгради собствениците трябва да получат разрешение за строеж, защото санирането не означава просто облепване на сградата със стиропор, а конструктивно укрепване, подобряване на топлоизолацията и топлинната мрежа и т.н.", обясни главният архитект Петър Диков.

Ако решението бъде прието, това означава, че сграда на два етажа с РЗП 454 кв. м в четвърта зона (например "Младост") ще спести над 3600 лв. от административната услуга. Сграда на три етажа с РЗП от 627 кв. м в "Средец" (втора зона) пък ще спести над 7500 лв. за строително разрешение.

Санирането ще се прави по типови проекти, които в момента се разработват от общината. Целта е фасадите на сградите да са еднакви. Не е много ясно обаче как ще се постигне тази цел, след като в столицата има вече единични санирани жилища, остъклени балкони и пр. От общината са категорични, че няма да задължават хората да премахват преустройствата. "Ще задължим хората да премахнат само тези постройки, които драстично нарушават правилата - ако някой си е направил баня на балкона, това няма как да продължи да съществува", обясни Диков. В типовите проекти ще се търси максимална възможност остъклените вече балкони да се впишат в общите фасади. За това трябва да има решение на етажните собствености, за да няма както сега в един блок остъклен балкон с алуминиева дограма, други - с винкел и т. н. Диков не даде повече подробности как ще се впишат тези балкони в проектите, но заяви, че не е задължително в една сграда всички балкони да са остъклени или всички да не са.

За да популяризира програмата, общината ще дава и пари за облагородяване на междублоковите пространства. Те обаче ще бъдат заложени в бюджета за догодина в зависимост от интереса. Блоковете, които ще се санират изцяло с пари на собствениците, също ще получат средства за обновяване на градинки и площадки.
8
1999
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
16 Февруари 2012 21:18
В тази община всички ли са дебили ?

Диков, ходи се гръмни мойто момче, какви етажни собствености, какви 5 лева. Спретнете се да направите работеща система, вместо да лъжете хората и да се занимавате с кухи проекти.
16 Февруари 2012 21:39
ще спести над 3600 лв. от административната услуга
Точно в какво се изразява услугата? Сертифициране на сградата, за което трябва да е платено на частна фирма? Изготвяне на нов архитектурен проект, което би нарушило авторските права на архитекта, по чийто проект е построена вече сградата?
16 Февруари 2012 21:48
Стига де, строителите какво да ги правят багерите като свърши бума, да ги изкарат пред "Народното" събрание ли?
Ми банките - и те душа носят!
Само трябва да се намерят желаещи да се включат в схемата, ама червея много мършав бе...
16 Февруари 2012 21:50
защото санирането не означава просто облепване на сградата със стиропор, а конструктивно укрепване, подобряване на топлоизолацията и топлинната мрежа и т.н."
... с други думи - санирането представлява сложно облепване на сградата със стиропор.
16 Февруари 2012 22:58
ГЕРБ-ерастите са патологични лъжци. От юли миналата година по въпроса за повишаване на енергийната ефективност на жил. сгради не е направено НИЩО. Не са избрани проектните мениджъри по области, не е изготвена документацията за кандидатстване - нищо. А сега столичните ГЕРБ-ерасти ни сервират ново 20 - щели да ми искат, пък после да ми опростят 3600 лв за НИЩО. Що не ви .....
17 Февруари 2012 07:51
с други думи - санирането представлява сложно и най-вече СКЪПО облепване на сградата първо с общински документи и после със стиропор.
17 Февруари 2012 14:12
Хахахахаха,

Инвалиде
18 Февруари 2012 10:08
Това, което се нарича саниране у нас, не е никакво саниране. Санирането на един жилищен блок е много сложна работа, която се изразява в пълното подменяне на ВК, ОВ и ЕЛ инсталации, дограма и и топло изолация. Цената на 1 кв.м е като за ново строителство или в най-добрия случай 50-70 % от него. Е, питам аз, как ще стане санирането у нас, при положение, че в жилищните блокове, които се нуждаят от саниране, живеят предимно пенсионери в големи жилища!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД