:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 82
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
ЗДРАВЕ

Гастрит: какво го причинява и как да се предпазим

Някои храни и състояния могат да доведат до увреждане на стомашните тъкани
Гастритът е здравословен проблем, който възниква вследствие на редица физически и хирургически фактори, водещи до подуване лигавицата на стомаха. Това състояние за съжаление често става хронично и води до последващи усложнения. Като цяло гастритът се причинява от директното излагане на стомашните тъкани на жлъчката и стомашните сокове, което се улеснява от недостига (или липсата) на храна и води до последващо увреждане на стомашните тъкани.



Причините за гастрита



Има няколко основни фактора за поява на гастрит:



• Злоупотреба с алкохол

Прекомерният прием на алкохол или честата му употреба могат да доведат до появата на гастрит. Честата пряка интеракция на стомашните тъкани с алкохола ги уврежда, което води до появата на гастрит в дългосрочен план.



• Лекарства

Някои лекарства също увреждат стомашната лигавица. Доказано е, че хората, които по-често приемат нестероидни противовъзпалителни лекарства като аспирин за по-дълго време, стават уязвими към гастрита.



• Инфекции

Определени стомашни инфекции могат да нарушат структурата и функционирането му, като по този начин го правят податлив на гастрит. Такава инфекция е заразяването на стомаха с бактерията, известна като Helicobacter pylori.



• Хирургия за сваляне на килограми

Макар че тези процедури обещават да свалят мазнините от корема и да направят фигурата ни стройна и красива, един от основните странични ефекти, които могат да се появят, е гастритът. В някои случаи при такива операции има реконструкция или свързване на части на стомаха и храносмилателния тракт. По този начин ненужните киселинни секреции при храносмилане в комбинация с измененията във функционирането на стомаха стават причина за появата на гастрит.



• Пептична язва

Хората с пептична язва имат по-големи шансове да заболеят от гастрит, тъй като части от стомаха и храносмилателния тракт вече са наранени от язвата. Когато храносмилателните сокове попаднат върху вече разранените тъкани, ситуацията се влошава и често се появява гастрит.



• Психологически фактори

Различни психологически фактори като стрес, напрежение, тревожност и депресия могат да доведат до неестествено секретиране на жлъчка и други стомашни сокове. Когато нямат с какво да реагират, тези сокове директно нападат стомашната тъкан и причиняват гастрит.



Как да се предпазим от появата на гастрит



Както и при повечето други заболявания и състояния, ключът е в превенцията. Щом веднъж се появи, гастритът води със себе си много правила и ограничения в начина ни на живот. Затова е по-добре да се предпазим от появата му, преди да е вгорчил живота ни.



• Консултация с лекар

Много от нас имат много лошия навик да пият лекарства без рецепта за болки в стомаха. Това трябва да се избягва, ако искаме да се предпазим от гастрита. Стомашните болки имат различна природа. Няма как да знаем дали лекарството, което сме си купили без рецепта и пием, не дава различен от желания резултат. Затова винаги е препоръчително да се консултираме с лекар, преди да приемаме каквито е да било лекарства.



• Пресни храни

Ако искаме да сме стройни и здрави и да нямаме проблеми с гастрита, е препоръчително да ядем пресни храни. Замразените продукти и ястия трябва да се избягват винаги, когато е възможно. Още по-лошо е да консумираме храни, които са съхранявани в хладилника твърде дълго време. При тези обстоятелства в храните се размножават няколко вида бактерии, които могат да доведат до гастрит, когато бъдат погълнати.



• Да избягваме мазните и вредните храни

Важно е да ядем здравословни и съвсем леко сготвени храни. Хората, които ядат много пържени, мазни и пикантни храни или са чест гост на веригите за бързо хранене, по-често развиват гастрит. Устройството на тялото се изменя заедно със секрецията на храносмилателните сокове, когато сме яли мазна или пикантна храна. Това може евентуално да увреди храносмилателната система и да причини гастрит.



• Да избягваме недостатъчно сготвени храни

Хората, които ядат месо, трябва да знаят, че е много нездравословно тези ястия да останат недостатъчно сготвени. Трябва да сме сигурни, че храната, която консумираме, е добре сварена, изпечена, задушена. Ако е недопечена, е много вероятно тя да съдържа бактерии, които лесно могат да навлязат в тялото през стомаха, като на първо място ще увредят именно стомашните тъкани.



• Да мием ръцете си често

Нещо, което научаваме още като деца и което трябва стриктно да се спазва, ако искаме да се предпазим от гастрита - добрата хигиена: здравословният навик да си мием ръцете със сапун, преди да започнем да се храним. Тъй като ръцете докосват и държат много неща през целия ден, никога не можем да сме сигурни дали не сме влезли в контакт с някакъв вид бактерии, които да навредят на тялото ни.



• Да не консумираме неизмити плодове и зеленчуци

Препоръчително е да не ядем неизмити плодове и зеленчуци, особено такива, продавани в кашони или щайги направо на улицата. Те не само ще са покрити с прах и мръсотия, но и ще са пълни с различни бактерии - тъй като са били откъснати и оставени на улицата в продължение на часове и дни.

--------------------

Страницата е подготвена със съдействието на http://www.zdrave.bg
1522
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД