:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 236
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Лекторите във вузовете ще учат чужди езици с пари от ЕС

До 2014 г. 20 висши училища ще имат нова система за кариерно развитие
Преподавателите от висшите училища ще повишават квалификацията си със специализирани курсове по чужд език и по използване на съвременни методи за преподаване чрез информационни технологии. Обучението ще става в рамките на нов проект, който се финансира от еврофондовете. Общата стойност на програмата е 4 млн. лв., от които 3.4 млн. лв. са от Брюксел. В рамките на проекта ще бъдат разработени система за кариерно развитие на преподавателите във висшите училища, както и учебни програми, свързани със системата за трансфер на академични кредити. Програмата е насочена към висшите училища, които могат да кандидатстват с проекти. Срокът за кандидатстване е 15 юни, а всички дейности по проекта ще приключат до 31 октомври 2014 г.

В края на програмата се очаква 20 висши училища - от 51 акредитирани в страната, да са въвели система за кариерно развитие във вузовете, в която се включва диференцираното заплащане и система за награди. Освен това професионалното развитие на лекторите във вузовете ще зависи и от постиженията на студентите. Един от очакваните резултати в края на проекта е и разработването на програма за развитие на професионалните компетенции на преподавателите, която включва периодично актуализиране на знанията, усвояване на допълнителни умения и нови методи в преподаването, умения за работа в интеркултурна среда, обучение по информационни технологии, работа в онлайн среда. Сред очакваните резултати са още около 1300 преподаватели, които са преминали програми за повишаване на квалификацията. Това означава, че тези лектори ще могат да използват в преподаването различни мултимедийни технологии, да водят лекции на чужд език и др.
4
1150
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
15 Март 2012 23:02
Пълен кретенизъм. Пари на вятъра.
16 Март 2012 01:27
Що бе, аз навремето учих няколко месеца френски "с откъсване от производството" в ИЧС-то - беше ми много полезно, макар че не го плащаше Европейският съюз!
16 Март 2012 05:54
Учудвам се, че са допуснати преподаватели във вуз, които имат нужда от чуждоезиково обучение?!?
Че нали поне от четири десетилетия основно конкурсно изискване към аспиранти (докторанти) и избор на преподаватели е владеенето на западен език (а до 1990 г. и руски в допълнение към западния език).
Признаването, че има преподаватели, които се нуждаят от обучение по чужд език, означава ли, че това изискване не е било спазвано?

Това, което приветсвам е идеята да се премине към диференцирано заплащане в университетите. В момента преобладаващият принцип на формиране на заплащането е меритокрацията. Плаща се не за свършена работа, а за придобити научни степени и присъдени звания, без оглед фактическата извършвана работа - нима е логично един повърхностен рабфаковски професор, изпълзял до академичните върхове благодарение на качества като сервилност към властта, сътрудничество на ДС или партийна кариера да получава повече от един работещ млад преподавател с признати постижения в западноевропейски университети (напр. защитил дисертация в Лондон или Мюнхен)?
20 Март 2012 02:34
"Учудвам се, че са допуснати преподаватели във вуз, които имат нужда от чуждоезиково обучение?!?"
Аз пък се Учудвам че някой, който знае (криво-ляво) да пише - и следователно, да чете, не знае че на света има повече от един "западен език"...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД