:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,250
Активни 486
Страници 17,180
За един ден 1,302,066
Истинската история

Българската следа в налагането на християнството в Древна Рус е сигурна

Верските лутания на княз Владимир го довеждат накрая до модната по това време религия
Малобройните изображения на киевския княз Владимир Святославович (978-1015) вероятно носят достатъчно портретни черти, тези от ХV в. изглежда са прерисувани от ранни преписи на Радзивиловската летопис от XI/XIII в. Владетелските изображения (отляво на дясно) в Голямата книга на владетелите, 1672 г.; в "Княз Владимир започва войната с вятичите през 981 г." и "Княз Владимир разговаря за християнството с гръцки философ", рисунки на листове 46 и 49 в Радзивиловската летопис (ХV в.).
Самотна в своята историческа съдба, киевската княгиня Олга предизвиква толкова масов интерес към себе си, че и днес не престават споровете около етническия й произход. Едно незначително споменаване в първата руска летопис - "Повесть временных лет", създава историческа неразбория вече повече от 2 века. Родното място на владетелката, която първа от царстващите в Киев приема християнството, остава всъщност неясно, понеже поне три селища спорят за това право. "Плескова" най-често се превежда като Псков, но уверените, че под това име се крие всъщност първата същинска българска столица Плиска, са хиляди (вж. несъгласията с тази теза у Е. Михайлов, 1990). В Лвовска област на Украйна почитат пищно като родно място на владетелката славянското градище, назовавано от изворите Плъснеск, до днешното село Пидгирци.

Колкото и примамливо да е предложението да приемем, че Плескова е всъщност Плиска, ще трябва да се откажем от него, не са налични необходимите доказателства дори за хипотеза.

* * *

Далеч не е така при същинското налагане на християнството в Русия. Княгиня Олга остава самотен и до голяма степен неясен исторически образ. Летописите съвършено мълчат, когато трябва да ни пояснят как една владетелка християнка в продължение на 15 години властва необезпокоявано в земите си, населени предимно с езичници. Дори синът й Святослав отказва категорично да я последва в религиозните й предпочитания. Преди смъртта си Олга поискала да не бъде "извършвана над мене тризна", т.е. да й бъдат спестени посмъртните езически ритуали, искала да я погребе нейният презвитер, познат ни като Григорий. В същото време княз Святослав Игоревич (945-972) остава верен на вярванията на дедите.

Вероятно е единствено сведението в "Повесть временных лет", което описва религиозните лутания на Олгиния внук, великия киевски княз Владимир Святославович (978-1015). Християнските църкви (неговата дейност е отпреди схизмата между Изтока и Запада) го почитат като равноапостол, но първата му религиозна деятелност, както са категорични изворите, е да се опита да съживи и да възроди на ново равнище езическите вярвания. На хълма зад владетелския му замък е изграден впечатляващ комплекс от шест вероятно дървени колоса (вж. Извори), като главата на главния бог Перун е от сребро "със златни мустаци". Този грандиозен паметник трябва да превърне езичеството в нова при това общодържавна религия, равна по мощ на съвременните й ислям и християнство.

Очевидно през втората половина на Х в. езичеството като комплекс от вярвания вече е изживяло своето време. Тогава бъдещият равноапостол търси помощ от Хорезъм, където държавна религия е ислямът. Изглежда Владимир никак не искал да променя навиците си, трябва да го е привлякла възможността да държи харем (пак в Извори). Тази екстравагантна идея остава само мимолетно хрумване.

Накрая все пак е избрано модното по това време християнство за нова държавна религия, която трябва да сплоти създаващия се от разни племена нов славянски етнос. Единичните случаи на покръствания започват много по-рано, както е с княгиня Олга и особено при военни походи на юг, в досег с населени с християни земи. Новгородският княз Бравлин приел християнството при похода си към Крим от жителите на Сугдея (днешния Судак) още в началото на IX в. Скоро след 860/866 г. варяжките военачалници Асколд и Дир също приели християнството след "чудото с евангелието", което оцеляло в буен огън. Много от изследователите смятат, че поради езиковата близост цариградският патриарх Фотий използва славяни от българската група, вече приели християнството, като мисионери в тоя случай.

Добре известно е, че в "Повесть временных лет" името на цар Симеон Велики и на българите се отбелязва много често (подробно Е.Г. Зиков, 1973), българската история е главен ориентир при историческия разказ за киевските владетели, наравно с последователността на цариградските императори. От една страна, това е сигурно указание за използването на български летописи при написването на "Повесть временных лет", а от друга - указание за мястото, което заема България като пример в историческото развитие на Киевска Рус. Без славянобългарската писменост усилията на Цариград за налагане на християнството в Киевска Рус не биха дали никакъв резултат. Населението на двете държави общува често както в граничните райони, северно от дунавското устие, така в хода на търговските сделки или направо при среща в големите тържища на Солун и Цариград (Е. Михайлов, 1990).

През Х в. източните и южните славяни стоят толкова близо езиково, че се разбират безупречно. Така изследването на езика на първия руско-византийски договор от 912 г. (С. Обнорски, 1936) категорично показва, че преводът от гръцки е направен от българин на руска служба и на български език, т.е. екземплярът от договора, предназначен за руската страна, е бил точно на старобългарски. Несъмнено е, че значителна част от книжовниците в Киевска Рус са или българи, или са образовани в България, а книгите на славянски език, разпространявани там, няма откъде другаде да се появят, освен от съседна България. Включително и богослужебните книги, които са в обращение сред християните. Макар и без тесни политически връзки, по търговските пътища в Киевска Рус прониква достатъчно от създаваната в България по това време славянска култура.

Налагането и на християнството и в Киевска Рус не минава без насилия. Новгородчани понасят поредица от наказателни акции, водени от чичото на княза. Жилищата на несъгласните с новата религия са предавани на огъня, което археологическото проучване в града потвърждава. Чак до XIII в. вятичите остават предимно езичници, както и значителен брой руски села впрочем, някои от по-труднодостъпните - и до XIX в. даже.



* * *

Преди скорошните религиозни празници срещнах моя добра позната родопчанка, която бързаше да приготви цветни яйца и кисел хляб. На въпросително повдигнатите ми вежди, в смисъл "ти пък откога си толкова ревностна в религиозните дела", получих неочакван отговор "Е, аз съм от Смолян, за мене е задължително".

Така е и за Русия днес, задължително е да бъде християнска, за да съхранява целостта си като най-могъщата славянска държава днес. И е без значение колко струват ръчните часовници на патриарх Кирил и колко нелепо ни изглеждат забулената Светлана Медведева, опашките пред "пояса на Богородица" миналата година или оперетните казаци с хоругви преди седмица.



Извори



"В лето 6411 [=903]. Когато [бъдещият княз] Игор [(912-945)] израсна, той придружавал [великия княз] Олег [(882-912)] и го слушал [за всичко], и му доведоха жена от Плескова [възможно е това да е днешния Псков или укрепеното селище Плъснеск (Лвовска област, Украйна), а може би българската столица Плиска] на име Олга...

В лето 6463 [=955]. Тръгна [киевската княгиня] Олга [(945-ок. 960)] за гръцката земя и пристигна в Цариград. И беше тогава цар Константин [VII Багрянородни (913-159)], синът на [император] Лъв [VI (886-912)], дойде при него Олга, и като видя, че тя е много красива в лице и мъдра, удиви се царят на мъдростта й, докато беседваше с нея, и й каза: "Достойна си ти да царуваш с нас в нашата столица". Тя, като разсъди, отговори на царя: "Езичница съм; ако искаш да ме покръстиш, то [трябва] ти сам да ме кръстиш, иначе няма да се покръстя." И я кръстил царят, заедно с [цариградския] патриарх... И получи в кръщение името Елена...

И живя Олга заедно със сина свой Святослав [Игоревич, бъдещ киевски велик княз (945-972)] и го поучаваше да се покръсти [в християнската вяра], но той и не мислеше да се вслуша в тези думи; но ако някой поискаше да се покръсти, не му забраняваше, а само му се надсмиваше. "Защото за невярващите християнската вяра е уродлива"...

И започна [великият княз] Владимир [(ок. 960-1015)] да властва в Киев сам, и постави [статуи на езическите] идоли на хълма зад [владетелския] замък: дървена [статуя] на Перун със сребърна глава и златни мустаци, и Хорс, Дажбог, и Стрибог, и Семаргла, и Мокош. И им принасяха жертви, наричайки ги богове...

Беше Владимир победен от похотта, и имаше жени... от българката [имаше двама сина] Борис и Глеб, а наложниците му бяха 300 във Вишеград, 300 в Белгород и 200... в селцето, което днес наричат Берестовое. И беше ненаситен в блудта..."

Из древноруската летопис "Повесть временных лет", начало на XII в.

Превод на Д. С. Лихачов



"Тогава поискаха те [киевляни] да станат мюсюлмани... Тогава проводиха те пратеници при владетеля на Хорезъм [по бреговете на Аралско море] четирима от приближените на техния цар [княз Владимир]... И изпрати [Хорезъмщах] при тях [учени мъже] да ги научат на законите на исляма. И приеха те исляма."

Сведение на арабския писател ал-Марвази (втора половина на ХI-начало на XII в.) по произведението на ал-Бируни "История на Хорезъм".

367
40561
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
367
 Видими 
25 Април 2012 19:55
Котка
25 Април 2012 20:00
Г-н Петрински, това какво трябва да значи "модното по това време християнство "
25 Април 2012 20:06
Така е и за Русия днес, задължително е да бъде християнска, за да съхранява целостта си като най-могъщата славянска държава днес. И е без значение колко струват ръчните часовници на патриарх Кирил и колко нелепо ни изглеждат забулената Светлана Медведева, опашките пред "пояса на Богородица" миналата година или оперетните казаци с хоругви преди седмица.

Да бе, да. така е логично. По-путински. Християнството да е функционален двойник на маркс-лениноватата идеология. Както и при едната ,така и при другата наистина няма значение дали патриархът да носи часовник за 30000евра или първият секретар да кара Ролс-Ройс. Народа ще изтърпи всичко.
25 Април 2012 20:11
а наложниците му бяха 300 във Вишеград, 300 в Белгород и 200... в селцето, което днес наричат Берестовое. И беше ненаситен в блудта..

Вот ето да! Ово е мащаб...

25 Април 2012 20:12
Един път чета - "българин на руска служба и на български език, т.е. екземплярът от договора, предназначен за руската страна, е бил точно на старобългарски".

След това чета - "книгите на славянски език, разпространявани там, няма откъде другаде да се появят, освен от съседна България."

Та се питам на какъв език са писани книгите???

Иначе статията ми хареса, но се питам г-н Петрински, ако ние Българите сме христянизирали варягите и по късно - през 14 век сме ги и образовали - кой на кого трябва да се кланя!!!???

Ти на тях - или те на нас - Българите!!!
25 Април 2012 20:16
А, да, забравих!

Котка
25 Април 2012 20:24
И ако толкоз държиш на кланянето, следва ли да се кланяме ние на гърците?
25 Април 2012 20:31
Незаконния, но признат, син на княз Святослав, Владимир Красное Солнышко прави преврат и завзема Киев с обединителния,антихристиянски девиз"За старите богове". историята е доста добре описана в различни източници. Едва по късно, женейки се за сестрата на Василий 2-ри Българоубиец приема християнството. Българският произход на баба му Олга е по вече от съмнителен. Историците се обединяват около твърдението, че става дума за селище около днешния Псков. Що се отнася до участието на български книжовници и духовници в покръстването на киевска Русь ,ами безпорно е..Българските земи попадат под византийска власт. Логично е да бъде спазената византийската традиция , разпространението на християнството да се извършва от византийски духовници ,но на езика на аборигените. По това време преславската и охридската школа имат десетки хиляди ученици . Византия се възползва от тези огнища на славянска култура . да се надяваме, че няма да има форумна дискусия относно славянския произход на българите.
25 Април 2012 20:42
бабник, друга ми беше мисълта, ама карай!

25 Април 2012 20:43
На кой Бог да се кръстам на кой Перун да се молам?
Та това са елементарни работи и отдавна ясни неща
г-не Петрински!
1)Великата Княжна Олга е славянка заложничка
приела Христиеството още на 9 годишна възраст!
2)За колебанията на Великия Княз Киевски Владимир
ами то ясно е казано че ---вера ваша мохамедова
и ест яка но неприсуща славяскому народу яко веселится
него ищих для благоутробия питиева медоносних
и крепких!--край на цитата
С други думи казано:
Е......алл съм Ви и харемите и шербетите
к...ви си имаме достатъчно
Най важното е Народа да Порка
и да е доволен!
25 Април 2012 20:52
25 Април 2012 21:13
Българската следа в налагането на християнството в Древна Рус е сигурна


както и в писмеността и духовната култура, би добавил Д. Лихачов.
Макар някои от изложените тези (като за новопокръстените славяни от България, изпратени като мисионери от Фотий) да са доста нелогични и напълно недоказуеми, статията си заслужава поздравленията. Авторът също заслужава поздравления, че е успял да сведе до минимум забежките си по отношение на самото Християнство
25 Април 2012 22:33




Абе не разбрахте ли, че първите руски светци(Борис и Глеб) са от майка българка?
25 Април 2012 22:43
Същият този Владимир, докато е бил езичник, казвал се е Володимир. После, като покръстил сънародниците си и себе си - станал Владимир. Така пише даже в руски източници: „Влади́мир I Святосла́вич (др.-рус. Володимѣръ Свѧтославичь, ок. 960 — 15 июля 1015) — киевский великий князь, при котором произошло крещение Руси.”; “Влади́мир — мужское имя. Древнерусск. Володимѣръ, ц.-слав. Владимѣръ”. Тоест, Владимир е българското му име. От това по-голяма следа - здраве му кажи. Руската форма е пълногласна (Володимир), а българската - непълногласна (Владимир). Русите са заели българската форма (Владимир) от нас заедно с езика на църквата си и с книжнината, както и с други непълногласни (български) думи, образуващи в съвременния руски, заедно с руските пълногласни форми, двойки с различна стилистична окраска - гражданин - горожанин, поврат - поворот, разврат - разворот, злато - золото и т.н.
25 Април 2012 23:03
ПравописецВладетелите на Киевска Рус са викинги от днешна Швеция! Владимир идва от Волдемар, Юри от Юрген,Олег от Олгард и т.н.Всякакво побългаряване на техните имена прилича на историчарството на Божо Шибаняка!
25 Април 2012 23:07
Факт е, че Володимир (откъдето и да идва името) става Владимир (откъдето и да идва името) под българско (а не друго) влияние. Което и съм написал.
25 Април 2012 23:09
.
25 Април 2012 23:15
25 Април 2012 23:45
Абе момче младо(Links234) ти Историята на Древната
Рус да не си я учил при Чолака от Швеция?
На прочети първом кои са Рюриковичевите,
па тогава прай анонси на ABBA-нали така?
25 Април 2012 23:54
Ето ви нещо за размисъл по темата

http://magazines.russ.ru/voplit/2005/3/ka14.html
target=_blank id=url>Натисни тук

А колкото до Фотий и гениалния му замисъл, още дълго, дълго има до го осмисляме.
26 Април 2012 00:57
А колкото до Фотий и гениалния му замисъл, още дълго, дълго има до го осмисляме


Този гениален замисъл на Фотий е преди всичко под един огромен въпрос.
26 Април 2012 04:12
Точно, Правописецо. Владимир е българско (и чешко - Vladimir) име, Володимир трябва да е руско, Володомир е украинско, Włodzimierz - полско, от праслав. корен "валд-". (Борис също е българско име.)

Ят-ът в Володимѣръ Свѧтославичь може да е защото в "киевската редакция" на старобълг. език се губи разликата между някои български гласни, а може да е влияние на скандинавското име Валдемар (в превод по-скоро "Владислав"...), също от праслав. и старогерм. корен "валд-". Славяните и германците са близки индоевропейци, както виждаме от братръ и brother, сестра и sister.

Известно е, че имената на някои ранни киевски князе са скандинавски - Олег (Хелгир), Олга (Хелга), Игор (Ингвар). Скандинавски е обичаят да се обръщат по "имени-отчеству", и досега запазен в Исландия - "Valdemar Valdemarsson", "Bjork Valdemarsdottir" - учтиво обръщение.

Руският (московски) книжовен език е непосредствено развитие на старобълг. (преславски) от 10 в. и особено на среднобълг. (търновски) език от 14 в. - "второто южнославянско влияние". Той е пълен с българизми* и е много по-близък до първообраза си, отколкото нашият новобълг. език. Затова заимстването на лексика от руски в новобълг. (ако е според нашите фонетични правила) е "органично" и е връщане към корените, преодоляване на хиатуса в книжовната ни традиция от ранното османско време.

Кирилицата и по-голямата част от текстовете, образували основата на първата руска грамота, са от Преслав, а не пряко от Кирил и Методий, и са par excellence "български". Какво от "Симеоновата библиотека" (Н. Драгова) е оцеляло след падането на Преслав под киевския викинг и колко от него е стигнало до Киев - кой знае.

_____________
* С. Бернштейн:
Как известно, у нас [в России - б.м. - Ф.] в течение многих столетий литературным языком был старославянский, сравнительно близкий русскому, но тем не менее этнически чуждый. Вместе с православием, с каноническими книгами он был занесен из Болгарии в X в. и призван был сыграть крупную роль в формировании русского национального языка. Несмотря, однако, на близость старославянского и древнерусского языков, на продолжительность пользования первым в различных жанрах еще в XVII—XVIII вв., в большинстве случаев легко отделить в нашем литературном языке элементы старославянские от собственно русских. Обычно они являются носителями более высокого стиля, свидетельствуя этим свое к н и ж н о е происхождение. Одним из характерных отличительных признаков русского литературного языка от русских же говоров является наличие старославянских (церковно-славянских) элементов в литературном языке и отсутствие их в языке народном. Нередко церковно-славянское происхождение того или иного слова или формы в литературном языке мы подтверждаем тем, что их не знает народная речь. Так, заимствование действительных причастий настоящего времени подтверждается не только употреблением щ на месте *tj (несущий), но и тем, что эта грамматическая категории чужда народном говорам.






26 Април 2012 04:14
Викингите много ги уважавам. Толкова ми се иска да се запозная с тях, но май всичките са измрели.
26 Април 2012 04:20
Една правдоподобна хипотеза за произхода на името Борис<Богорис е тюркската дума за вълк böri>богори(с), запазена в киргизки (börü, татарски (büre), турски, тюркменски, казахски и узбекски (böri).
26 Април 2012 05:36
26 Април 2012 08:11
Не знам как е, но във wiki пише за писменото засвидетелсвуване на името \"Владимир\" следното:

Във византийските източници, в хрониката на манастира във Фулда (днешна провинция Хесен, Германия) и в домашните писмени паметници владетелят е записан единствено като Владимир - Laodomur, Βαλδιμερ или Μαλαμηρ, където името му е объркано с това на кан Маламир.
Бая фантазия трябва Laodomur да се прочете като Владимир

26 Април 2012 08:13
Беше Владимир победен от похотта, и имаше жени... от българката [имаше двама сина] Борис и Глеб.
Т.е как да разбираме автора - че похота на вьпросната анонимна бьлгарка е спомогнала за навлизането на християнството в Рус?
26 Април 2012 08:25
Българската следа в налагането на християнството в Древна Рус е сигурна
Само следа ?!?
Без България нямаше да има Русия. Те затова са ни "братушки" – наши по-малки братчета.

Благодарност на патриарх Фотий !

Поклон пред Св. равноапостолен цар Борис-Михаил, покръстител на българския народ !

Равноапостолен !

Празнува се на 2 май.
26 Април 2012 08:33
Чичо Фичо, на немски брат и сестра не беше ли bruder и schwester
26 Април 2012 08:55
Абе петрински да не е котка, че и дигат палче веднага под неговите статии?
Маци - пис пис ?

26 Април 2012 08:57
Без България нямаше да има Русия. Те затова са ни "братушки" – наши по-малки братчета.[quote

Oh, really


26 Април 2012 08:57
Апропо Рюрик не е шведец по скоро е гнил датчанин
Натисни тук

26 Април 2012 11:22
Луд умора няма, г-н Петрински. Тъй като бяхте под Византия, много ясно, че бяхте покръстени първом. Руснаците, обаче, имаха избор, както се вижда и сами си избраха религията, но тъй като няма как да говорят гръцки, бяха докарани библии и прочее на по близък език, а също така и книжовниците, мисля че заедно с някаква византийска принцеса, какво толкова имате да се пенявите - не знам. Дайте англичане, с янките и прочие да се кланят на италянците за латиница, нещо? Смешно е вече.
26 Април 2012 11:55
Брей, това руските туристи ного ги държи верикодържавния шовинизъм. Едно мерси не казват, че и до сега щяха да пишат с резки и черти, като събратята си монголи до 1922 г. Пази Боже, сляпо да прогледа!
26 Април 2012 12:34
Що пък точно на АББА анонси да правя - може пък на Роксет и Юръп да правя!Както и на Волво ,СААБ,Скания,Електролукс,Икеа,Орифлейм,Тетрапак и т.н да правя
А сериозно - Рюрикови са викинги от племето Рус ,живущо на територията ,която ДНЕС е Швеция.След като обединяват/завладяват славянските племена около днешният Киев,създават княжество,изключително воинствено, издържащо се от грабеж,търговия с роби и ценни кожи и предоставяне под наем на воини за императорската гвардия на Византииският император.При това ,нахлуването на викингски конуги и техните дружини не е еднократен акт - то продължава два века 9 - 10 век.Така че, викингският/северногермански елемент в Древната Рус е значителен.
Чичо Фичо по принцип си прав, че древният славянски и древния германски са много близки и са от едно езиково семейство,просто 2 000 години преди Новата ера всички европейски народи са говорили един и същ език.Въпросът е ,че европейските народи по това време са били с обща численост 50 000 души.Ако тръгнем по твоята логика, то тогава всички хора са говорили някога на един език . просто преди 500 000 години хората са били едва 1000 души из all over the world!А на какъв ли език е говорила първата ни прародителка - африканската Ева, живяла преди 1 000 000 години? Сигурно на всички днешни, като е завещала по едни за всеки от своите потомци..

П.С.Петрински наистина да не Котка?
26 Април 2012 12:50
Преди скорошните религиозни празници срещнах моя добра позната родопчанка, която бързаше да приготви цветни яйца и кисел хляб.

Павликянски очевидно се е притеснил, че ако използва думата "Великден" духът на ДСО Дунавска Славиния ще се яви и ще го накаже.
Може и на сяра да замирише...
26 Април 2012 12:53
Авторът също заслужава поздравления, че е успял да сведе до минимум забежките си по отношение на самото Християнство
Да, едвам се е сдържал накрая:
Така е и за Русия днес, задължително е да бъде християнска, за да съхранява целостта си като най-могъщата славянска държава днес.
Именно. Тъкмо за това християнството е трън в очите от поне 1500 години насам - защото успява да обедини народа и така обединен народът поддържа и се уповава на светската, монархическа власт, каквото и да му коства това (което впрочем се отнася за всяка една от монотеистичните религии). По някое време се появиха девизите "Свобода, равенство, братство", "Религията е опиум за народите" и "Вся власть Советам!" и човечеството и до днес не може да излезе от омагьосания кръг на множеството противоречащи си идеологии, които дойдоха да заменят религиозните вярвания, но които не направиха животът на хората по-добър, ориентиран и спокоен.
26 Април 2012 13:28
Българската следа в християнизацията на Киевска Рус е изследвана още от добре известни дореволюционни руски историци като Голубински и Шахматов, а от съветските историци - Литаврин. Предлагам на вниманието ви едно сравнително скорошно обобщение: Натисни тук. То предлага и интересни предположения:
К сожалению, вопрос о болгарском влиянии на Русь в трудах наших ученных разработан недостаточно. Подкрепляемая многовековыми религиозно-богословскими традициями и огромным культурно-историческим авторитетом, Византия всегда особенным образом акцентировала внимание на «Корсунской легенде», притом в ее традиционном, специфическом прочтении. Мы предполагаем, что Русь вполне могла пользоваться услугами Болгарской церкви, и зависеть первоначально не от Византии, а от болгарского патриархата.
26 Април 2012 13:34
Тъй като бяхте под Византия, много ясно, че бяхте покръстени първом. Руснаците, обаче, имаха избор, както се вижда и сами си избраха религията, но тъй като няма как да говорят гръцки, бяха докарани библии и прочее на по близък език
- russo turisto, българите също сами са си избрали и религията, и езика (своя собствен са избрали!) - имало е дълги преговори от кого и как да стане... впр. - за езика - имали са избор твоите предци - трябвало е малко да се напънат и да преведат книгите на родния си език, а не да ги оставят на близкия, но чужд им български... щото ето к'во се получило (Firmin, мерси за интересния линк):
[…] В России, по словам Шпета, «русская мысль, оторвавшись от источника, беспомощно барахталась в буквенных сетях “болгарского” перевода. При общем невежестве его доступность с течением времени не росла, а уменьшалась» . Действительно, в результате этого события в России возникает необычная языковая ситуация (если сравнивать ее с западноевропейской). Б. Успенский назвал ее «диглоссией», то есть когда вроде бы не требуется перевода с языка священных книг на язык национальный. В такой ситуации, разумеется, не происходит кодификации национального языка. Таким образом, русский язык воспринимается как язык профанный, недостойный, чтоб на нем существовали сакральные книги. […] Кстати, весь пропитанный античной культурой Пушкин тоже жаловался на отсутствие в России философского языка. Но Византии в этом не винил. Он сам творил язык, заметив как-то о себе, что он ударил по наковальне русского языка, и тот зазвучал. Действительно, после Пушкина русский язык состоялся. Шпет писал о том, что мы с Пушкиным выбрались из «болгарского тумана».
... а за постоянното припомняне на българското културно влияние - то е естествена реакция на дългото му отричане в съветската епоха - великият СССР и дума не даваше да се каже за подобно падение (с малки изключения - шапки долу за Лихачов) - зер, щеше да пострада самочувствието на челния отряд на световната пролетарска революция - имаше един Кожевников - той беше най-вреден - то не бяха "църковнославянски", "южнославянски" и тайнствени "роушки" влияния (последните вместо "сирийски" се превеждаха "руски" ) - и пр. и пр. - само и само да докажем, че не Едисон и не братя Райт, а буден руски мужик е измислил телефона, самолета и рентгена.... но това вече е минало и заминало, слава богу.... а за nick-a - russo turisto - поздравления - колчм го видя, и се сещам за великия филм "Диамантената ръка" и "Операция ы" и много други - спасибо!!!
26 Април 2012 14:05
То и аз също, като излизам в чужбина се старая да налагам християнството. Така де, първо питам местните, дали вече се е наложило и ако да, не се занимавам.
Ако обаче не се е, веднага им предлагам да им го наложа, кеф им с огън и меч, кеф им с желязна ръка в кадифена ръкавица.

Ръкавицата си я нося, но работя с огън и меч на клиента
26 Април 2012 14:06
"Истинската история" на българо-руските отношения, на народите, още ми е в мъгла. Но явно там се крият много важни въпроси.
26 Април 2012 14:11
зер, щеше да пострада самочувствието на челния отряд на световната пролетарска революция
Анджък. Сталинската доктрина цели да докаже, че няма по-стар, велик и интелигентен народ от руския в целия соцлагер.
26 Април 2012 15:42
До Всички!// Новодошли, Новокръстени
и Непросветени!

1/Релацията Г-н Котка vs. Г-н Петрински
е както отношението--Кардиналски Конклав
vs. Папско Амен (респективно палче/
2/2 палчета --одобрение с приклякане
и изхфъргане--но без Оргазъм!
3/3 палчета---Нирвана, Оргазмус и Отваряне
на 4-та чакра!!
4/4 палчета --стари форумци са ми разправяли
/аз лично за малко го изпуснах/
че тогава настъпват КАТАКЛИЗМИ!!! } }
Т.Е.-Вулкан в Исландия- Фалит на Лемън Брадърс
и спиране на тока в една дипл=Квартира
у Ню Йорк!
5/5 палчета==АПОКАЛИПСИС!!!
26 Април 2012 15:48
Да се знае: кога беше първото южнобалканско влияние, [неизвестна българска дума в мн. ч.] станаха мустаци.... а кога беше първото западноевропейско влияние, гащите станаха панталони... а кога беше първото презокеанско влияние, изпитанието стана предизвикателство, наборът стана сет, местоположението стана локация, юрският период стана джурасик, въглеродният двуокис стана карбонов диоксид, а bulgarskiyat е под въпрос...
26 Април 2012 17:03
Като говорим за българското влияние върху Русия не трябва да се забравя и още един факт, грижливо подминаван от руската история. Само много малка част от сегашната европейска Русия (такива са земите около Смоленск) е била обитавана от славянски племена. Славянските племена достигат сегашната Москва края на 9-ти началото на 10-ти век. Коренното население е от угрофински произход (има сведения и за балтийско племе), като най-многобройни са били мордовците. Най-вероятно и името "Москва" е от мордовски произход. Процесът на русификация тече векове наред докъм 18 век в селата и отдалечените райони. Но руската наука с много малки изключение подминава изследванията за угрофинските влияние в бита на руския мужик. А сведенията, ако все пак ги има се поднасят съвсем пестеливо, даже срамежливо. Старобългарският език, освен религиозното влияние е изиграл и огромна роля като свързващо звено между две достатъчно различни групи племена.
26 Април 2012 17:23
.
26 Април 2012 18:02
Старобългарският език, освен религиозното влияние е изиграл и огромна роля като свързващо звено между две достатъчно различни групи племена.

Както казват грузинците - ех каква колония загубихме . Бу де ъей какво казват братята македонци. Не може покрай Оьридската школа да не се докаже, че македонците всьщност са ограмотили Русия. Такива ми ти работи. Иначе за тезата на Петрински доказателства няма - всички източници са тьлкуване според - "можно предположит". Харчеха се по време на руско бьлгарската дружба, едва ли ще се харчат отсега нататьк.
26 Април 2012 18:28
.
26 Април 2012 19:17
Не 104 са точно сега ги преброих. С лингвистика история не се прави. Казах само, че за тази теза доказателства няма - няма данни за пренасяне на свещеници, книги, преводи и каквото и да е било. Може да прегледаш линковете на бонго за да се поинформираш и ти по вьпроса. Точно по време на бьлгаро сьветската дружба тези неща се толерираха, За сьжаление историята не е точна наука и много често се случва да се използва за идеологически цели. Сега руснаците не са много засилени да откриват братчета славяни, щото май му ядоха попарата на тоя подход. Сега са по отворени кьм откриване на стара славянска писменост, братството с монголите и т.н.
26 Април 2012 19:39
.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД