Тримесечната статистика на БНБ показва, че фирми и граждани остават в плен на усещането за криза - които могат, погасяват дългове, които могат - спестяват в банките. Тези тенденции продължават вече четвърта година.
Само за първото тримесечие депозитите в банките са нараснали с 1.8%, а на годишна база - с 12.2%. Ръстът е предимно за сметка на гражданите, докато фирмите спестяват малко по-бавно. Най-голямо е увеличението в средните по размер депозити, които са от 100 до 200 хил. лева. Те са нараснали с над 40% само за една година и с близо 8% за месец.
Любопитни са и данните за милионерите, които са се увеличили едва с четирима души в сравнение с година по-рано. Данните показват, че 558 души имат депозити в размер над 1 млн. лева.
При бизнес депозитите големият ръст на годишна база е при големите по размер влогове. На тримесечна база единствено депозитите от 500 до 1 млн. лв. отбелязват значим ръст (4.8% за три месеца), в останалите сегменти има намаляване на сумите или слаб ръст.
Интересът към кредитите през първото тримесечие намалява и заемите са спаднали с 0.2% през този период. На годишна база обаче все пак се запазва слаб ръст от 3.2%. Докато заемите за домакинствата намаляват и на месечна (0.9%), и на годишна (1.0%) база, то при фирмите ситуацията е по-различна. Заемите за бизнеса имат 5.7% ръст спрямо същия период на 2011 г. и символичен ръст от 0.1% спрямо края на 2011 г. Увеличението през тримесечието се дължи основно на заемите над 1 млн. лв., които растат с минималните 0.5%.
И докато крупните заеми са малко, то тези до 25 000 лв. растат с до 5.4%. Най-вероятната причина за това е, че по-малките кредити се изплащат по-бързо и по-безболезнено както от фирмите, така и от хората. Що се отнася до кредитите за граждани, единствено заемите от 25 000 до 50 000 лв. и до 1000 лв. бележат ръст. Не са изключение и тези, които са взели кредити над 1 млн. лв. - те са 111, като само един-единствен човек се е престрашил да изтегли такъв кредит от края на 2011 г. насам.
"558 души имат депозити в размер над 1 млн. лева"
Колко ли процента от тия са с висше образование?