![]() |
Германското сп."Шпигел" твърди, че канцлерът Ангела Меркел подготвя "контратака" срещу френския президент Франсоа Оланд със свой план от 6 пункта за дълбоки структурни реформи и стимулиране на растежа в Европа.
Идеите са насочени преди всичко към затиснатите от дългова криза и изгубили конкурентоспособност икономики от Южна Европа, съобщи Дневник.
"Казано накратко, Средиземноморието трябва да заприлича на Германия, но с по-добър климат", колоритно обобщава списанието.
Вътрешният документ, с който "Шпигел" разполага, напомня донякъде плана за икономически реформи в Германия от времето на канцлера Герхард Шрьодер. Реализирането им през последните 10 години помогна на страната навреме да засили икономиката си и да не страда толкова силно от кризата.
Правителството в Берлин подготвя свой план за закъсалите държави, съгласно който държавните компании ще се продадат - най-вероятно от специални агенции за приватизация като "Тройханд", която управлява имуществото, подготви и проведе конкурсите за преминаване в частни ръце на държавния сектор на бившата ГДР след обединението на двете Германии.
Екипът на Меркел иска още борбата с високата безработица да се води чрез реформиране на пазара на труда по германски модел. Това означава условията за съкращаване и уволняване на служители да се облекчат. В същото време може да се създадат позиции за временна заетост - т.нар. мини-работа, за които ще има по-ниски данъци и осигуровки.
Понеже твърде много компании в Южна Европа се радват на специална защита от държавата, за привличане на чуждестранни инвестиции ще се създадат специални икономически зони, подобни на тези по бреговете на Китай, където се създадоха основните двигатели на китайския икономически бум.
Бюрократичните пречки и тежките регулации пред компаниите ще трябва да се премахнат. Ще трябва да се стимулира мобилността на работната ръка, инвестирането във възобновяеми източници и намаляването на данъчните бариери.
Подобно на германската държавна банкова група за развитие KfW, в Европа може да има програми за подкрепа на нови компании, дребен и среден бизнес. Германската практика е правителствените агенции да одобряват поисканите от предприемачите инвестиции за определен срок. Ако отговорът не е отрицателен и агенцията не е спазила времето за отговор, автоматично се приема, че инвестицията е одобрена.
Предложението, подготвяно в Берлин, предвижда дори реформа на образованието в Европа. Според него е по-ефективно да се мине към германската система, в която се комбинират стандартизираното гимназиално образование със стажове по специалността в съответните компании. Така и младежите ще придобиват трудови и професионални умения, и бизнесът ще получава от образованието специалистите, от които се нуждае.
Изданието описва, че за пръв път от години Ангела Меркел не е подготвила предварителна съвместна позиция с Париж за Европейския съвет, провел се тази седмица, както и че по време на разговорите е била толкова изолирана в антикризисната си позиция, че в един момент се наложило да припомни на президента на ЕС Херман ван Ромпой, че "на масата има и някои с различно мнение" относно идеята за общи дългови еврооблигации. Преди това тя се оказа в малцинство и на срещата на Г-8 в Кемп Дейвид.
Форумът в Брюксел имаше за цел да се разменят възгледи без да се решава нещо конкретно. Важните решения се очакват на срещата на върха на 28-29 юни.
Засега Меркел и Оланд отиват с противоположни концепции за това как да се стимулира излизането на еврозоната от кризата. Ако се намери компромис между тях, двамата имат шанс да влязат в историята като спасители на еврото. Ако се провалят в хармонизирането между съкращения и стимули, според все повече специалисти това ще ускори разпадането на валутния съюз.
Според Меркел общи еврооблигации за закъсалите държави означава, че германците ще гарантират незаслужено по-евтини кредити за нереформираните икономики. Това само ще отложи наложителните структурни реформи и там пак ще има завръщане към "живот на заем". Тя изглежда приема идеята специални облигации по конкретни големи и трансгранични проекти. Но няма да позволи ЕЦБ да финансира държави и банки, с изключение на аварийно изкупуване на дълг в случай на нова гръцка криза, например.
Съветниците на Меркел са убедени, че растеж може да се постигне не само с мерки, нуждаещи се от още пари. Те са убедени, че това е възможно и с "по-евтин" подход като структурни реформи, от които се изисква преминаване през трудности в името на последващи ползи, допълва "Шпигел."