Наскоро прокуратурата внесе обвинителен акт за станалата точно преди година катастрофа с автобус, при която на магистрала "Тракия" загинаха девет пътници, а още 11 бяха тежко ранени и останаха с трайни увреждания. Според събраното досега и според експертизата до трагедията се е стигнало заради технически проблеми на машината и лошо управление на водача. Вероятно всички по веригата са си свършили достатъчно добре работата и ще бъде доказано и в съда. Сигурно мнозина са позабравили как веднага след катастрофата бе лансирана версията, че дупка на магистрала "Тракия" е допринесла за катастрофата. Медиите публикуваха снимки на трап, дълбок две педи, и обявиха, че оттам почва спирачният път.
Но властта на дупки не вярва. "Дълбоко се съмнявам, че в пътния участък на магистрала "Тракия", където стана катастрофата, е имало дупка, тъй като съм уверен от поддържащите фирми, че
по магистралите и пътищата първи клас няма дупки",
обяви тогавашният регионален министър Росен Плевнелиев. И дори стигна по-далеч: "Това вече е последното нещо, което чух за магистрала "Тракия". Строихме върху пепел, строихме върху каша, не знам какво още не се случи на тази магистрала. Цялата тази кампания, която се развива в момента за дупките, под ръководството на едни опозиционни партии... Аз мисля, че най-доброто е да не политизираме казуса, включително и с дупките". След като всички се изказаха по темата, темата потъна. Не фигурира и в актовете на прокуратурата за катастрофата. Предполага се, че експертите и държавното обвинение са си свършили съвестно работата, изследвали са и конкретната дупка и не са намерили връзка.
Но по магистрала "Тракия" и към този момент на 40-50 км от Пловдив зеят над 500 големи дупки и това е само един малък участък. Поне 100 от тях могат да бъдат смъртоносни при определени обстоятелства. Могат да изкарат от пътя всеки движещ се с позволените 130 км/ час опитен шофьор, какво остава за начинаещ. Голяма част от тези кратери са били факт и когато Плевнелиев бе строителен министър, има ги и в момента. За премиера Борисов темата с пътищата съществува само колкото да напомни, че той неуморно строи магистрали - гордостта на управлението му. Но колкото и нови лотове да открие, колкото и ленти да пререже, това не може да прикрие тъжния факт - България няма нормална пътна инфраструктура, строи се и се ремонтира на парче и с неподходящи материали, които дават дефекти при първия сняг или по-обилен дъжд. Това не е за гордост. И като капак мнозинството реши да угоди на лидера си и вдигна пределната скорост по аутобаните с 10 км, вместо да обяви, че и с досегашната човек спокойно може да се пребие.
Защо плащаме пътни данъци, щом не ни се осигурява елементарна сигурност? Защо всеки водач и спътниците му са превърнати в потенциални жертви? Ето на тези въпроси трябва да отговори властта. Вместо да ни призовава да сме й благодарни, че е превърнала изграждането на магистрали в свой приоритет. Щом като едни дупки по аутобаните не могат да бъдат запълнени, за какви приоритети става дум? А какво да кажем за останалите пътища? Достатъчно е да слезете от "Тракия" и да продължите към Асеновград и после по единствения път към Пампорово и Смолян, за да си направите съответните изводи. От едната страна, шофьорът трябва да се пази от падащите камъни, а ако избегне тази опасност, неизбежно ще попадне в някоя от безбройните дупки. За туризъм и инфраструктура могат да говорят Италия, Австрия, Швейцария, Германия, Франция. На нас ни остава
да благодарим, че изобщо има пътища
Спомняте ли си как, докато бе кмет на София, Бойко Борисов се кълнеше, че фирмата, която асфалтира "Цариградско шосе", ще отговаря и ще го направи наново, защото настилката бе нагъната след ремонта? Дали бе преасфалтиран най-натовареният път в София? Не, разбира се. Същата работа е и с дупките и най-вече с лъжите, че ги няма, когато и слепият може да ги види навсякъде - и по "Тракия", и по "Хемус".
Онзи ден премиерът се сети, че през последните три години, откакто той е на власт, изобщо не са пипвани мостовете по магистралите. И че положението става все по-лошо, след като снадките им вече са се превърнали в трамплини за преминаващите коли. По стар обичай всичко бе тропосано на политиците на прехода. И с основание, въпреки че от БСП опонираха, че и те са ремонтирали и т.н.
Въпросът е, че онова, което е заварил Борисов, не може да бъде оправдание идните 20 години. Защото вече можем да говорим и за негово наследство - и като кмет, и като премиер от 3 години. Равносметката е тъжна - Южната дъга е под вода и направи възможно преминаването й с кану, както постъпи един местен зевзек. Половин година след строежа на "Ломско шосе" то отново е в ремонт. Какво да кажем за надлез "Надежда", където за ремонт се изливат 10 млн. лв., а се работи като в банков клон от 8 до 18 часа, докато на стотици столичани им се налага да обикалят с месеци. За "Тракия" и "Хемус" вече стана дума. Така че благодарностите ги отлагаме за по-нататък.