:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,895
Активни 408
Страници 16,825
За един ден 1,302,066
Истинската история

„Император Наполеон си е наумил твърдо да разори Русия”

Първите боеве започват едва на петия ден на Наполеоновото нахлуване, което подчертава особения характер на тази война
Френската войска се готви да премине р. Неман, 25 юни 1812 г. (вляво); Наполеоновата войска приближава Судерва (северозападно от Вилно, днешна Литва), 30 юни 1812 г.; Пожари в Бешенковичи (западно от Витебск, днешна Беларус) след превземането на градеца от Великата войска. Рисунки на Кристиян Вилхелм фон Фабер дю Фор (1780-1857), художник любител от 25-а пехотна дивизия; водни бои, хартия; Баварски войскови музей Инголщат.
(продължение от миналия четвъртък)

Император Александър I е бил изглежда уверен напълно, че Тилзитският мирен договор (7 юли 1807 г.*) няма да е дълговечен. Не само мащабното превъоръжаване, което тече с бясна скорост, е следствие от тази увереност. До началото на юни е свършено на практика всичко, което е трябвало да се направи, за да не се допусне катастрофа.
С нарочен императорски манифест на 4 април 1812 г. са свикани под знамената мъже от цялата Руска империя. За точно два месеца нормативно по двама на всеки 500 жители на обширната държава са зачислени към действащата войска.
В началото на пролетта на 1812 г. император Александър завършва и трескавата дипломатическа подготовка. Подписаните от Франция съюзни договори с Прусия и с Австрия (през февруари и март същата година) са сигурно указание, че Наполеон замисля нещо голямо. На 5 април император Александър подписва Руско-шведския съюзен договор, а на 28 май - Букурещкия мирен договор между Русия и Турция.
Съществуват данни, че част от възникналото след френското нашествие широкомащабно партизанско движение е подготвяно предварително. Още в края на юни и в началото на следващия го юли значителни запаси от храни в прибалтийските и в беларуските земи са организирано унищожавани, за да не попаднат у завоевателите. Предварително подготвено е и разрушаването на мостове, прекъсването на важни пътища.
Партизанското движение в тила на настъпващите Наполеонови войски придобива масов характер в края на юли и началото на август, когато нашествениците са вече в Смоленска, Калужка и Московска губерния. Разрастването на някои партизански отряди до 7 хиляди души, предимно селяни и предварително определяни войници и офицери от редовната руска войска, е неочаквано за император Александър даже. В партизанските отряди се създаван и конни подразделения, като цяло те са добре въоръжени.
Когато народът започне да се самоорганизира и предприема действия, чийто размах не му е предварително зададен, управляващите започват да се гърчат в страх, посоката на народната борба не винаги може да се предвиди. Въпреки това повечето руски генерали - и М. Кутузов, и М. Барклай де Толи, и А. Ермолов, подкрепят всячески партизанското движение, сред което се открояват легендарни партизански командири като В. Кожин, С. Емелянов, В. Половцев. Отдавна е отчетено, че партизанското движение в тила на Наполеоновата войска има и решаваща понякога роля в развитието на военните действия.

* * *

Наполеоновото настъпление се подготвя военно главно във васалното Варшавско херцогство (вж. Извори в текста от миналия четвъртък), но и в земите на тогавашна Източна Прусия. Наполеон сам избира името на нашествениците - Великата войска. На първа бойна линия, на втора линия и в запас Великата войска наброява общо 640 хиляди, снабдени с 1372 оръдия и представлява страшна сила. Едва половината от тях са французи, останалите са набирани от цяла Европа - швейцарци, немци, италианци, а 5-и корпус е изцяло полски, начело с Юзеф Понятовски, племенник на последния полски крал.
За отбрана на западната граница на Руската империя са предвидени три значителни военни съединения. Към началото на военните действия те са разположени основно в земите на днешна Литва, Беларус, и най-западните части на Украйна. Първа западна войска е командвана от военния министър М. Барклай де Толи, тя е и най-мощна - 137 хиляди въоръжени мъже с 550 съвременни за времето си оръдия. Втора западна войска е под командването на княз П. Багратион и наброява 45 хиляди, заедно със 170 оръдия. Трета резервна войска е начело с генерала от кавалерията А. Тормасов.
Главна цел на настъпващата Велика войска е да се вклини между трите руски западни войски и да ги разгромява една по една. По първоначалните руски планове, приети по идея на пруския генерал Фул, военен съветник на император Александър I, на брега на Западна Двина се създава укрепен лагер на Първа западна войска. Нападащата Наполеонова войска трябвало по замисъл да бъде унищожена тук, нападната в тил от съединенията на княз П. Багратион. Този изключително опасен за руската отбрана план е отхвърлен окончателно след 10 юли и сражението при с. Салтановка, в резултат на което Първа и Втора западни войски се съединяват при Смоленск. Първоначалният Наполеонов план е разбит окончателно. Оттук насетне руските войски ще дават само кратки откъслечни сражения, като избягват и отлагат главния сблъсък. В крайна сметка руските планове от средата на юли носят незапомнен успех за империята, както добре знаем.

* * *
Личните писма на руските императори, назовавани в оригиналите с латинското "рескрипт", са отправяни само до членове на императорското семейство и до най-висшите държавни служители. Тези писма могат да съдържат похвала или упрек, с тях се възлага някакво особено важно поръчение понякога. Получаването на такова писмо от най-висшите държавни служители е знак за особена привилегия. Личните писма владетелят обичайно, поне в началото на ХIХ в., пише собственоръчно, по-късно и особено в началото на ХХ в. той само ги подписва. В тези писма няма нищо излишно, случайно или непремислено, те изразяват съвсем точно владетелските мисли.
В свое лично писмо до граф Н. Ив. Салтиков от 25 юни (вж. Извори) император Александър I вмъква едно изречение, което сякаш стои не на мястото си, откъснато някак от общия поток на мисли - "Император Наполеон си е наумил твърдо да разори Русия." Вярвал ли е наистина император Александър I в тези си думи, или те са само литературен похват за засилване на внушението? Или израз на раздразнение?
Действията на Наполеоновата войска в завзетите руски земи, а и изчакването в завзетата Москва, ни насочват навярно да търсим по-литературна причина за казаното от руския император. Наполеон е имал съвсем други планове, нищо не е искал да разорява за разлика от следващите мащабни нашественици в руските земи след 129 години точно. Безкрайно комплексиран от физическите си недостатъци, някои от тях видими само в мигове на интимност, френският император жадува подчинение - от владетелите, от войските, от жените около себе си, нищо повече от пълно и безпрекословно подчинение. От този тип исторически мъже трябва винаги да очакваме най-големите и най-страшни изненади. Особено ако не са твърде умни.

*датите в текста са по нов стил

Извори

"Френските войски навлязоха в пределите на НАШАТА Империя. Най-вероломното нападение беше отплата за строгото [НИ] придържане към съюза [сключен в Тилзит на 7 юли 1807 г.]. АЗ за запазването на мира използвах всички средства, съвместими с достойнството на Престола и ползата на МОЯ народ. Всички МОИ старания бяха безуспешни. Император Наполеон си е наумил твърдо да разори Русия. Най-умерените [НИ] предложения останаха без отговор. Внезапното нападение показа наяве неискреността на потвърждаваните доскоро миролюбиви обещания. И затова не МИ остава друго, освен да вдигна оръжие и да употребя всички дадени МИ от Провидението начини за отразяване на силата със сила. АЗ се надявам на усърдието на МОЯ народ и на храбростта на войските МИ. Заплашени непосредствено в домовете си, те ще ги защитят с присъщата им твърдост и мъжество. Провидението ще благослови праведното НАШЕ дело. Отбраната на Отечеството, запазването на независимостта и честта народна НИ принуди да се препашем за бран. АЗ няма да сложа оръжие, докато ни един неприятелски воин не остане в Царството МИ. Оставам към вас с благосклонност."

Лично писмо на император Александър I (1801-1825) до председателя на Държавния съвет и на Комитета на министрите на Русия граф Н. Ив. Салтиков от 25 юни 1812 г.

"Във февруари месец френските войски преминаха Елба и Одер, насочвайки движението си към Висла. Оттогава войната изглежда неизбежна. ГОСПОДАРЯТ ИМПЕРАТОР се реши да предприеме само мерки на предпазливост и наблюдение, с надежда да постигне още продължение на мира, поради което разположи войските свои съгласно с тези си намерения, като не искаше от себе си да подаде ни най-малък повод за нарушаване на спокойствието. Това беше особено добре прието поради това, че опитът от миналите случаи на отбранителни боеве и разположението на нашите граници подбуждат към предпочитане на отбранителната война пред настъпателната, поради значителните сили, подготвени от неприятеля по бреговете на Висла.
В края на април френските сили бяха вече събрани ... Военните действия започнаха не преди 12 юни, което е доказателство за уважението на неприятеля към приетите от нас против него мерки ...
Известие за военните действия от главната квартира, 29 юни 1812 г.

*Правописът и словоредът са предимно запазени и при превода.


70
19242
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
70
 Видими 
27 Юни 2012 20:10
Наполеон за 2 месеца и половина стига до Москва и я превзема, като армията му е вървяла пеш, а оръдията и провизиите са били теглени от коне и волове. Никой друг преди и след него не е постигал такова нещо.
27 Юни 2012 21:26
Който нахлуе в Русия, после посреща освободители на централния си площад.
Наполеон не прави изключение.
27 Юни 2012 21:37
Така де така Жое /Клемендоре/,а как и за колко дни офейка след Бородино,изоставяйки армията си,а? Клемендоре беше прочут йога,но почина в Европа от пневмония.
27 Юни 2012 21:43
Безкрайно комплексиран от физическите си недостатъци, някои от тях видими само в мигове на интимност
Аре стига ве! Таковата ли му била малка?
27 Юни 2012 21:53
Във войната от 1812 г., руските "управляващи" прилагат съзнателно, активно и много успешно уникалната руска отбранителна доктрина. В основните си черти тази концепция съществува в Русия поне от XIV век, а като напълно завършена, осмислена и последователно прилагана доктрина - от 1612 г. Точно 200 години преди унищожаването на Великата армия /Наполеон я нарича Велика заради невижданото дотогава военно усилие на Франция; за руския поход, Бонапарт мобилизира 12 души на 1000 от 27-милионното население на Франция, при 4 на 1000 от 38-те милиона поданици на Александър Първи/, руснаците си връщат Московския Кремъл, окупиран една година преди това от полските завоеватели и слагат началото на бързото им прогонване.
Водачите в Отечествената война от 1612 г. са гражданинът Кузьма Минин /наречен е "гражданин" един век след смъртта му, но всъщност произходът му е неизвестен; най-достоверните сведения за него са, че баща му се е прехранвал с добив на сол/ и княз Дмитрий Пожарский. Има показателна подробност, свързана с паметника на Минин и Пожарски, верятно главният паметник на Русия. Александър Първи разпорежда издигането му и посочва мястото - на Червения площад пред Василий Блаженни - през 1807 г. Дали като "гърч" пред народното движение или като съзнателно и височайше потвърждение, че и в една нова война Русия отново ще се опре на опълчението? Не зная, но така или иначе всенародната съпротива срещу завоевателите е вековен крайъгълен камък на руската военна доктрина. Другият такъв камък е използването на безкрайните простори за унищожаването на врага - хилядакилометровите "засечни черти", вкарването на противника в избрана от руснаците посока, подвижните отряди, съставени по правило от местни хора, военни или не, атакуването на комуникациите, ариергардните сражения, изгорената земя.
27 Юни 2012 21:57
внимателният! Съветвам те да си редуцираш малко публикацията, че само ако я надушат Бендикса, Линолиола, емкс, йежи, орацлето и прочее конски дофтури на науките... ке бидеш апнат кат македонската наденица за закуската на Искрето Фидоошова!
27 Юни 2012 22:26
П.С. На 15 октомври 1612 г., едновременно с превземането на Москва от Минин и Пожарски, е свикан т.н. "Земский собор" - събрание с възможно най-широкото народно представителство, следващото толкова представително "учредително" събрание са френските Генерални щати от 1789 г. Съборът завършва с избирането на 3 март 1613 г. на Михаил Фьодорович Романов за цар на Русия. Наистина си струва човек да се замисли защо през 1807 г. Александър Първи решава да отбележи 200-годишнината от наистина преломните събития на Смутното време с паметник на Минин и Пожарски, а не на основателя на династията си.
27 Юни 2012 22:26
Натисни тук

...

А. С. ПУШКИН
Кутузову


Перед гробницею святой
Стою с поникшею главой...
Все спит кругом; одни лампады
Во мраке храма золотят
Столпов гранитные громады
И их знамен нависший ряд.

Под ними спит сей властелин,
Сей идол северных дружин,
Маститый страж страны державной,
Смиритель всех её врагов,
Сей остальной из стаи славной
Екатерининских орлов.

В твоем гробу восторг живёт!
Он русский глас нам издаёт;
Он нам твердит о той године,
Когда народной веры глас
Воззвал к святой твоей седине:
«Иди, спасай!» Ты встал — и спас...

Внемли ж и днесь наш верный глас,
Встань и спасай царя и нас,
О старец грозный! На мгновенье
Явись у двери гробовой,
Явись, вдохни восторг и рвенье
Полкам, оставленным тобой!

Явись и дланию своей
Нам укажи в толпе вождей,
Кто твой наследник, твой избранный!
Но храм — в молчанье погружен,
И тих твоей могилы бранной
Невозмутимый, вечный сон...

1831

27 Юни 2012 22:43
Оки, Рогати. Детското ми желание бе да посоча по-малко известни факти. Нима има човек, който да не е чел и препрочитал "Война и мир"
27 Юни 2012 22:48
Или да не слуша Натисни тук
27 Юни 2012 23:08

БОРОДИНО

- Скажи-ка, дядя, ведь не даром
Москва, спаленная пожаром,
Французу отдана?
Ведь были ж схватки боевые,
Да, говорят, еще какие!
Недаром помнит вся Россия
Про день Бородина!

- Да, были люди в наше время,
Не то, что нынешнее племя:
Богатыри - не вы!
Плохая им досталась доля:
Немногие вернулись с поля...
Не будь на то господня воля,
Не отдали б Москвы!

Мы долго молча отступали,
Досадно было, боя ждали,
Ворчали старики:
"Что ж мы? на зимние квартиры?
Не смеют, что ли, командиры
Чужие изорвать мундиры
О русские штыки?"

И вот нашли большое поле:
Есть разгуляться где на воле!
Построили редут.
У наших ушки на макушке!
Чуть утро осветило пушки
И леса синие верхушки -
Французы тут как тут.

Забил заряд я в пушку туго
И думал: угощу я друга!
Постой-ка, брат мусью!
Что тут хитрить, пожалуй к бою;
Уж мы пойдем ломить стеною,
Уж постоим мы головою
За родину свою!

Два дня мы были в перестрелке.
Что толку в этакой безделке?
Мы ждали третий день.
Повсюду стали слышны речи:
"Пора добраться до картечи!"
И вот на поле грозной сечи
Ночная пала тень.

Прилег вздремнуть я у лафета,
И слышно было до рассвета,
Как ликовал француз.
Но тих был наш бивак открытый:
Кто кивер чистил весь избитый,
Кто штык точил, ворча сердито,
Кусая длинный ус.

И только небо засветилось,
Все шумно вдруг зашевелилось,
Сверкнул за строем строй.
Полковник наш рожден был хватом:
Слуга царю, отец солдатам...
Да, жаль его: сражен булатом,
Он спит в земле сырой.

И молвил он, сверкнув очами:
"Ребята! не Москва ль за нами?
Умремте же под Москвой,
Как наши братья умирали!"
И умереть мы обещали,
И клятву верности сдержали
Мы в Бородинский бой.

Ну ж был денек! Сквозь дым летучий
Французы двинулись, как тучи,
И всё на наш редут.
Уланы с пестрыми значками,
Драгуны с конскими хвостами,
Все промелькнули перед нам,
Все побывали тут.

Вам не видать таких сражений!..
Носились знамена, как тени,
В дыму огонь блестел,
Звучал булат, картечь визжала,
Рука бойцов колоть устала,
И ядрам пролетать мешала
Гора кровавых тел.

Изведал враг в тот день немало,
Что значит русский бой удалый,
Наш рукопашный бой!..
Земля тряслась - как наши груди,
Смешались в кучу кони, люди,
И залпы тысячи орудий
Слились в протяжный вой...

Вот смерклось. Были все готовы
Заутра бой затеять новый
И до конца стоять...
Вот затрещали барабаны -
И отступили бусурманы.
Тогда считать мы стали раны,
Товарищей считать.

Да, были люди в наше время,
Могучее, лихое племя:
Богатыри - не вы.
Плохая им досталась доля:
Немногие вернулись с поля.
Когда б на то не божья воля,
Не отдали б Москвы!

27 Юни 2012 23:09
Нима има човек, който да не е чел и препрочитал "Война и мир"


Да отворим такава рубрика в "Теми на форумците"? А?

Ииих... Не трябваше да предупреждавам!

Но да започнем:

— Еh bien, mon prince. Gênes et Lucques ne sont plus que des apanages, des поместья, de la famille Buonaparte. Non, je vous préviens, que si vous ne me dites pas, que nous avons la guerre, si vous vous permettez encore de pallier toutes les infamies, toutes les atrocités de cet Antichrist (ma parole, j'y crois) — je ne vous connais plus, vous n'êtes plus mon ami, vous n'êtes plus мой верный раб, comme vous dites.

Ну, здравствуйте, здравствуйте. Je vois que je vous fais peur, садитесь и рассказывайте.







27 Юни 2012 23:19
Ами да итираме бисмарк" Русия никога не е толкова слаба или толкова силна,колкото изглежда" Има определено мистика в неподдаваюите се на анализ способности на Русия да отрази нашествие.
28 Юни 2012 00:27
Billy-Joe Winchester мили , от 27 Юни 2012 20:10 , ,
Как мислиш , е било възможно това скоростно придвижване на французите ? ...

28 Юни 2012 01:11
Не че не съм ги боготворял но напоследък все повече не ме кефат руснаците.Тия когато друг не ги унищожава се самоунищожават сами. Те си имат една поговорка която много точно обяснява победите , а и загубите им: "Сила эсть , ум не надо"(Марсе да ме прощаваш за правописа ). Алегорично казано стихията "Земя" беше на тяхна страна до към 50те-60 години. В момента Америка е единствената супер сила, защото владее "Вода" и "Небе". За това е и в момента големия зор за противоракетната отбрана. С унищожаването на СССР от Горбачов и перестройчиците , Русия е поставена в по-лошо положение от когато и да било до сега. Не стига това, ами и рускините вече не раждат по 10-12 броя пушечно месо. Време е руснаците да започнат да поумняват иначе ги чака нашата съдба. Нещата са тотално сменени, просторите вече нямат значение. Ума все повече има значение.
28 Юни 2012 01:30
Ума все повече има значение.


Ума Търман ли?
28 Юни 2012 01:43
Не че не съм ги боготворял но напоследък все повече не ме кефат руснаците.


О, родна реч
о, майна слатка...
...многострадална!
28 Юни 2012 01:54
внимателният, ,сигурно си го чел Натисни тук На края на главата има интересни съпоставки между хитлер и Наполеон.

28 Юни 2012 02:04
Насо, и за малкия:

Натисни тук

Начало мая 1867



ПП. Забравих - Ф. Тютчев.
28 Юни 2012 02:06
Ами Бийгъл, едва ли ще кажа нещо ново, но все пак Наполеон е един от малкото гении във военното дело и го е доказвал много пъти. Скоростния марш към Москва е част от стратегията му във войната. Руснаците не успяват да построят укрепена позиция преди Бородино, защото постоянно отстъпват. А френската армия е била организирана и подготвена именно за такива скоростни преходи от самия него и това й качество е било използвано много пъти преди 1812, особено срещу прусите.
28 Юни 2012 02:14
Руската тактика през вековете:
1. Влизаме в ариегардна битка (отстъпателна, без серизни битки, загуби)
2. Отстъпваме все по навътре в руска територия.
3. Ча каме да дойде зимата.

28 Юни 2012 02:28
crossfit75

Много добро попадение. Все пак има и изключения, но те все са в случаи, когато са командвали генерали по заслуга, а не по произход - голяма рядкост за руската царска армия. Сто години по-късно болшевиките, дори батко Махно, я млатят като мачЕ у дувар, без да имат един полковник в офицерския си състав.
28 Юни 2012 02:52
Сега видях, че внимателният е писал за 1612, дори е вложил някакви драматични краски в руската епопея от онова време. По това време Смоленск е в Полша, а границата е минавала на 300 км. от Москва. Поляците са я превземали 3 пъти и не са стигнали до Урал само защото тази територия не им е представлявала интерес, а са разчитали на монархичен съюз, за да е мирна източната им граница. Залагат обаче на куци коне и се провалят, а царе стават Романови. Туй е то, няма друго.
28 Юни 2012 07:14
Няма абсолютно никакъв смисъл да се повтарят съветските клишета.
Никакъв смисъл.
28 Юни 2012 07:17
550 съвременни за времето си оръдия

Остава да са били с гвоздики!
28 Юни 2012 08:41
Още Екатерина Втора е предвиждала нападение на Франция над Русия. Тя изпраща Кутузов посланник в Турция през 1792 г. със специалната задача да проучи възможностите на турската армия да участва в такова нападение на страната на Франция. Едновременно с това да се сближи с френския посланник за да е в "течение на френските работи". Осем години по-късно Кутузов лично ръководи ликвидирането на крепостите в Силистра и Русчук, унищожавайки Шуменския гарнизон на Дунава със същата идея - да не могат да участват в бъдещи кампании. Ученик на Суворов, Кутуузов прилага оригинални тактики, имащи почерка на отбранителни, а всъщност разгромни, но с максимално щадене живота на войниците. По подобен начин е ликвидиран и Шуменския гарнизон... Да не забравяме, че Москва не е била по това време столица, а само един пазар по трасето Индия-Европа. Наполеон тръгва обратно преди да е дошла зимата, той не може да продължи към Петербург. Кутузов е отстъпил на изток, но после неподозирано е заобиколил от юг и се е оказал около Смоленск, на югозапад от Москва. Готов е да тръгне след Наполео в гръб, ако той продължи на север. Френските войски остават без продоволствие и в засада. Наполеон светкавично схваща замисъла, но вече е в капана. Кутузов, макар и командващ, е в немилост още от времето на дунавската кампания. Той проявява самостоятелност и не споделя решенията си с руския император, поставяйки го често в неудобно положение пред Военния съвет. Бил е против и Бородинското сражение, но му го налагат отгоре. Там за 1 ден губи 50 % от войските...
Кутузовската тактика дава своите плодове и при Курската дъга срещу немците - водене на дълбоко-ешелониран отбранителен бой при превъзходство в силите -> пълно унищожение на врага. Намери се и един шахматист, Петросян, който прилагаше подобни схеми и в шаха :-))
28 Юни 2012 08:45
Има един парадокс:
Армията на ИМПЕРАТОР Наполеон разнася из цяла Европа идеите на Революцията - Свобода, Братство, Равенство. Европейските народи я посрещат като освободител. Само руският народ се вдига да защитава крепостния гнет...
"Россию умом не понять."
28 Юни 2012 08:52
Само руският народ се вдига да защитава крепостния гнет...

И още един парадокс има - Наполеон не обявява освобождение на крепостните.
28 Юни 2012 09:17
Кой каквото е търсил в руските простори тъпкано го е получил. Това е!
28 Юни 2012 09:46
"Наполеон за 2 месеца и половина стига до Москва и я превзема, като армията му е вървяла пеш, а оръдията и провизиите са били теглени от коне и волове. Никой друг преди и след него не е постигал такова нещо." Постигал е, Били Джо, единствения рекорд по бързо придвижване и маневреност е на младата българска войска 1885 год. Това не са благоприятните за Наполеон климатични условия на тези два месеца, а е ноемврийската българска лапавица - по време на прехвърлянето на войските от турската граница към Сливница, за да посрещнем нападналите ни сърби. Документирано е!
28 Юни 2012 09:47
Точно за комунистическия мит какво крепостните станали партизани говорехме.
Наполеон е разбит от редовната руска армия.
Само луд митотворец може да не прави разлика между
редовен войник от началото на 19 век и прост селяк с вила от същото време.
Редно е да се четат ВСИЧКИ източници.
28 Юни 2012 09:50
Загадка си остава наполеоновият идиотизъм да се юрне на 1000 километра в Русия вместо да вземе Петербург и да направи една ленинградска республика.
28 Юни 2012 10:01
Айде пак намесихме генерал Зима. Добре, че през юли 1943 г. при Курск беше къдя минус 25, та да могат руснаците да спрат Вермахта. Добре, че през юни 1944 в Белорусия беше минус 30, че да могат руснаците да организират най-голямата настъпателна операция на всички времена и народи и в рамките на един ден да анихилират 25 дивизии от Група армии "Център". И най-вече - добре, че на 9 май 1945 г. в Берлин валя сняг.
Европейските народи я посрещат като освободител.

Европейските народи посрещат френската армия като освободител, докато Наполеон е консул на Републиката. От момента в който се обявява за император и почва да поставя на троновете в победените държави братя, братовчеди и зетя на учинайката, народи бързо схващат, че френците не носят "Либерте, егалите, фратерните". Класически пример - съпротивата на испанците срещу освободителите, за справки - картините на Гойя.
А Армее Гранде действително е разбита от редовната руска армия - народното опълчение и казаците имат друго предназначение. От тях не се очаква да посрещат залпове от десет метра разстояние, без да нарушават строя.
28 Юни 2012 10:48
при курск...
в разгара на битката при курск ято от хиляди самолета закрива слънцето над остров сицилия и стоварва там непобедимата американска армада. германските генерали много добре съзнават че всичко е загубено но арийската гордост и достойнство не са им позволявали да се предадат на някакви болшевики. вермахта започва бавно да се изтегля от източния фронт без дори да отговарят на неприятелския огън за да пестят мунициите. това е истината за битката при курск.. печелят я американците на няколко хиляди километра далеч. а до американския десант червената армия губи, загубите им са били 50-100 процента повече от германските.
28 Юни 2012 11:03
america1332002
вермахта започва бавно да се изтегля от източния фронт без дори да отговарят на неприятелския огън за да пестят мунициите.


... и така цели две години ВермахтЪТ се изтегля бавно и планирано, без да гръмне и веднъж за да пести мунициите си, чак до Берлин, нали? А руснаците само заемат освободената територия, като се тресат от страх да не заварят там някой поизостанал немец

На какво друго ви учат в Америка?
28 Юни 2012 11:14
Няма ли кой да постне "Война и мир" (на руски език) - ще подхожда тематично. Може и Увертюра 1812 (но непременно с "Боже Царя наш пази", сакън!).
28 Юни 2012 11:30
Наистина, защо Наполеон тръгва към Москва, а не към столицата Петербург?

Възможни причини за мен са:
- Москва е в средата. Превземането й би разкъсало страната на две и би откъснало голяма част от територията от контрола на централната власт, особено да отреже житницата й. Ако се вземе Петербург, то се взема само едно крайче, като останалата част може да функционира самостоятелно.
- Пътищата на север да са били по-лоши от тези на юг??? Нямам представа
- За да се стигне от р. Неман до Петербург, трябва да се мине или през или покрай сегашните балтийски републики. Какво е било отношението на тяхното население и аристокрация към Наполеон? Предполагам, биха се радвали да се оттърват от руския ботуш. Ако наистина е било благосклонно, то френската армия би минавала през приятелска територия до самите порти на Петербург.
- Крепости и укрепени пунктове по пътя?? Нямам представа
- Смятал е, че би взел Москва по-лесно от Петербург?
- Отваря си пътя за една индийска кампания??

Вече бе споменато, че пристанищният град Петербург би могъл да бъде държан по-лесно от вътрешния Москва.
28 Юни 2012 11:51
Я, то и у Америка имало американски македонци, бе! Дето да крадат история...
28 Юни 2012 11:52
На какво друго ви учат в Америка?
аз ги уча, а не те мен. има и такива българи(бивши).
28 Юни 2012 11:57
Наистина, защо Наполеон тръгва към Москва, а не към столицата Петербург?


At nearly half a million strong, the Grande Armée marched through Western Russia, winning a number of relatively minor engagements and a major battle at Smolensk on August 16–18. However, on that same day, the right wing of the Russian Army, under the command of General Peter Wittgenstein, stopped part of the French Army, led by Marshal Nicolas Oudinot, in the Battle of Polotsk. This prevented the French marching on the Russian capital at Saint Petersburg; the fate of the war had to be decided on the Moscow front, where Napoleon himself led his forces.
28 Юни 2012 12:00
Manrico
28 Юни 2012 08:52
И още един парадокс има - Наполеон не обявява освобождение на крепостните.


Ей... доживех!
28 Юни 2012 12:24
За съжаление раша винаги е била и ще бъде ад.
28 Юни 2012 13:11
"Разрастването на някои партизански отряди до 7 хиляди души, предимно селяни......" Какъв процент от селяните са крепостни? От значение е все пак. Няма как да партизанстваш на сама глава. Само 37 г. преди тези събития Империята е разтърсена от селска война. Пугачов все пак е от казаците (т.е. свободен).
"Когато народът започне да се самоорганизира и предприема действия, чийто размах не му е предварително зададен, управляващите започват да се гърчат в страх, посоката на народната борба не винаги може да се предвиди."
1775... суд принял решение: «Емельку Пугачёва четвертовать, голову воткнуть на кол, части тела разнести по четырём частям города и положить на колёса, а после на тех местах сжечь» «По рассказам современников (переданных, в частности в пушкинской «Истории Пугачёва», палач имел тайное указание от Екатерины II сократить мучения осуждённых, и Пугачёву с Перфильевым сначала отсекли головы и лишь потом четвертовали»
28 Юни 2012 13:22
Первоначально Наполеон не думал воевать с Россией. Наоборот, в период царствования императора Павла - отца Александра Первого две страны вступили в коалицию. Один из пунктов тайного договора подразумевал захват Индии - богатейшей британской колонии. Это был реальный шанс подорвать экономику Англии. Согласно секретному плану каждый из союзников обязался выставить по пехотному корпусу. Всего 70 тысяч человек плюс несколько артиллерийских батарей и казачья конница. Французы должны были перейти Дунай, затем через Таганрог и Царицын добраться до Астрахани. Здесь они соединяются с российским отрядом, морем переправляются в Персию и следуют маршем к месту назначения. Весь путь был рассчитан примерно на полгода.

27 февраля 1801 года в поход выступил авангард экспедиции - четыре казачьих эскадрона - 22 500 человек во главе с атаманом Матвеем Платовым. Но 11 марта в Петербурге заговорщики убивают императора Павла. Трон переходит к его сыну Александру, который знал о заговоре. И он сразу же индийский поход останавливает.

- С воцарением англофила Александра шансов на союз с Францией уже не было?

- Наполеон всячески стремился наладить отношения с Россией и потом. Даже пробовал породниться с Романовыми. В 1807 году он просит руки сестры императора Александра, принцессы Екатерины, но получает отказ. Потом хочет жениться на другой сестре царя, Анне, и опять терпит фиаско. И только после этого обращает свое внимание на дочь австрийского императора Марию-Луизу. Кстати, известно, что как раз после второго неудачного сватовства Михаил Кутузов предрек, что война теперь неизбежна.

- А если Наполеон все-таки осуществил бы свои брачные намерения?

- России по экономическим соображениям все равно пришлось бы поддерживать Англию. Но политический расклад мог стать другим. Особенно если русская принцесса родила бы французскому императору сына. Тут можно пофантазировать. Прочный союз России и Франции изменил бы всю Европу. Не было бы войны 1812 года и Крымской войны. В 1870 году Пруссия не осмелилась бы воевать с Францией, не произошло бы объединения немецких земель и как следствие не было бы страшных Первой и Второй мировых войн.

Натисни тук
28 Юни 2012 13:46
Маузер, преди 2 седмици имаше много хубаво предаване по History за битката при Курск, какви са били настроенията в съветската армия и т.н. В общи линии "летните немци" (имай предвид лятната офанзива на Вермахта) е бил кошмар за червеноармейците. Тактиката им е била диверсии и партизанлък, за да не навлезат много навътре немците преди зимата. И след един и същ сценарий през 1941 и 1942, най-сетне с цената на осемнайсет хиляди километра изкопани окопи и други защитни ровове, руснаците спират Вермахта при Курск, при това през лятото.
А Наполеон не е тръгнал към Петербург, защото е имал договор с шведския крал. Шведите е трябвало да нападнат Русия от север и да превземат Петербург, а Наполеон - Москва. Наполеон е търсел не унижение за Русия, ами съюз против Великобритания. Планът му е бил да презимува в Москва, а на следващата година френско-руската армия да потегли към Индия. Шведския крал обаче се подлъгал от голите обещания на англичаните и не нападнал Русия, така Наполеоновата кампания останала сама като в пустиня. Тъй пише хер Клаузевиц, пряк участник в събитията.
28 Юни 2012 13:47
dude ме е изпреварил
28 Юни 2012 13:56
Наполеон изоставя изтощената си армия на произвола на съдбата във Вилнюс и се завръща тайно във Франция. Толкова за великия пълководец.
Тhe stunned, frozen and starving spectres who had managed to stagger to Vilnius, many of them to end their days there, had come from all over French-occupied Europe. Eventually, at most some 20,000 soldiers - of the 400,000 who'd marched into Russia at midsummer - finally recrossed the Niemen into Poland. They were meant to rejoin Napoleon, but he'd already gone ahead to Paris to give the news of the catastrophe, and to raise new armies.

Натисни тук
28 Юни 2012 14:40

На популярния възглас "Умом Россию не понять" има не по-малко популярна реплика:

"Давно пора, ебена мать, умом Россию понимать". Игорь Губерман.
28 Юни 2012 15:25
Отдавна е отчетено, че партизанското движение в тила на Наполеоновата войска има и решаваща понякога роля в развитието на военните действия
"Отчетено" е от болшевишката антируска пропаганда.
Французите не са го забелязвали, както и по-късно немците.
1. През 18-19 век не е имало наборни армии и 90% от населението не е можело да поддържа и стреля с огнестрелно оръжие.
Простият мужик не е имал никакво понятие от пушка и пистолет. Барутът бързо се е развалял без подходящо съхранение.
2. За разлика от болшевишките пълчища руската редовна армия не си е разхвърляла пушките по ливадите на Белорусия и Русия.
Т.е. освен друго и оръжие не е имало.
3. 7000 мужици с вили са слаб противник дори за един ескадрон редовна кавалерия.
Камо ли пък френската кавалерия от онова време.
28 Юни 2012 15:48
http://m.youtube.com/#/watch?v=FGgwo0xUc7I
На тоя адрес има нещо интересно за войната с Грузия , което изобщо не се знае. Само в списание Криле имаше материал за головодното състояние на руските ВВС. Общо взето нищо ново под слънцето - и през 1812 и през 41 и сега - все същата работа - абсолютни тикви. Както казва нашия Човек " целите са изгорели и пак не са се научили да духат".
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД