Над половината от малките и средни предприятия (МСП) в България се опасяват от фалит, установи проучване на агенция "Ноема". Това е много тревожно, защото именно дребният бизнес осигурява заетост и доходи на над 70% от работещите у нас. "Неголемите предприятия по-трудно се справят с негативните ефекти от икономическата криза", коментира вчера Ралица Ганева от "Ноема" пред БНР. По думите й главни спънки пред МСП идват от много трудния достъп до финансиране и тромавата бюрокрация.
Не са особено оптимистични и прогнозите като цяло на Центъра за икономическо развитие (ЦИР). Икономическият растеж за 2012 г. ще е максимум 1%, каза вчера председателят на центъра Георги Прохаски. Очакванията са след минималния ръст от 0.5% на годишна база за първото тримесечие на годината, през второто да няма ръст или да е близо до нула. Прохаски коментира, че промишлеността, която през миналата година бе мотор на износа и на цялата икономика, сега стагнира, във финансовия сектор има спад през първото тримесечие, строителството също остава в криза, а потреблението е все така свито. Затова не е чудно, че броят на заетите продължава да намалява, макар и със слаби темпове.
Според разчетите на ЦИР въпреки лятната ценова жега инфлацията в края на годината няма да е повече от 4%. Все пак имаме финансова стабилност и нашата икономика проявява известна устойчивост на фона на случващото се в Европа, посочи Прохаски. Той подчерта, че основната заслуга за това имат предприемачите, които намират начин да оцеляват и откриват нови пазарни ниши - извън традиционните от ЕС. Оптимизъм вдъхва ускоряващият се растеж на аграрния сектор за четвърто поредно тримесечие. Селското стопанство повишава дела си в БВП. През второто тримесечие услугите също показват възходящ тренд. Забелязва се напоследък и леко оживление в промишлеността, както и увеличение на чуждестранните инвестиции за петте месеца.
КАРЕ
Бизнесклиматът се подобрява за втори пореден месец, обяви вчера НСИ. Въпреки трудностите фирмите от индустрията, строителството и търговията на дребно имат по-ведри очаквания за идните месеци. В сектора на услугите обаче се регистрира влошаване на настроенията.