Атина ще въведе таван на пенсиите от 2200 евро, обяви гръцкият министър на финансите Янис Стурнарас, като представи пред експертите от ЕК, ЕЦБ и МВФ новата правителствена програма за икономии. Целта на мерките е да бъдат спестени 11.5 млрд. евро, пишат гръцките медии. Предвижда се пенсиите, които са над 1400 евро да бъдат намалени с 10%, а тези между 1000 и 1400 евро - с 5%. Ще се орежат и социалните надбавки, които в момента са над 90 вида. Програмата за намаляване на разходите предвижда също нови съкращения в сферата на здравеопазването. Ако един пациент е надвишил сумата от 1500 евро годишно за медицински услуги, то той ще трябва да плаща за всяко следващо посещение при лекар по 10 евро. При прием в болница на пациента ще му се наложи сам да покрие 15% от разходите по лечението си.
Експертите от ЕК, ЕЦБ и МВФ, които пристигнаха в Атина, за да видят дали страната изпълнява поетите ангажименти за икономии срещу спасителния финансов пакет, са установили, че гръцките власти не са изпълнили 210 от около 300 поставени цели. В гръцката столица бе и председателят на ЕК Жозе Барозу, който се срещна с премиера Андонис Самарас. "Думите вече не са достатъчни, делата са много по-важни", заяви Барозу, като подчерта, че Самарас го е уверил, че Гърция ще спази поетите ангажименти. Шефът на ЕК бе категоричен, че страната не трябва да напуска еврозоната.
Междувременно финансовият министър на Латвия Андрис Вилкс призова Гърция да напусне еврозоната "възможно най-скоро", за да се избегнат следващи удари по валутния съюз, към който Латвия се надява да се присъедини през 2014 г. Лидерът на Левите в Германия Бернд Риксингер пък заяви в интервю за в. "Нойе Оснабрюкер цайтунг", че ако Гърция напусне еврозоната, страната може да се нуждае от хуманитарна помощ.