Широко рекламираните отстъпки, които здравната каса договори за лекарствата за химиотерапия и на които се разчита да намалят сериозно разходите за медикаменти, се оказаха блъф. НЗОК е договорила да плаща между 5 и 90% по-малко за 123 медикамента, съобщи Николина Първанова, шеф на дирекция "Фармацевтично осигуряване" в касата. За други 112 препарата обаче, или близо половината от поетите от касата, обаче няма намаление.
"Не можем да задължим фирмите да ни дадат отстъпки", обясни Първанова. Докато течеше договарянето, производители на лекарства се оплакаха, че са били заплашвани от касата техните препарати изобщо да не бъдат заплащани, ако не дадат отстъпки, което е незаконно. От касата отрекоха.
Именно въвеждането на договаряне на отстъпки от НЗОК беше сочено като един от основните начини да се намалят цените, на които касата поема лекарствата. При положение че фирмите не са проявили интерес и под заплаха, не е ясно колко от тях отново ще дадат отстъпки догодина. Не е ясно и как ще протече предстоящото договаряне за всички препарати, за които НЗОК плаща в доболничната помощ и до какви намаления ще доведе.
Освен това ефектът от вече дадените намаления е твърде малък. От касата са изчислили, че от 95 от 123-те препарата с понижени цени ще спестят годишно едва 530 000 лв., при положение че бюджетът за химиотерапия е 57 млн. лв. и вече е изчерпан заради лоши разчети и при подготовката на бюджета. От касата нямат данни до какви намаления ще доведат по-ниските цени на всичките 123 медикамента.
За препаратите, които не са дали отстъпки, НЗОК ще плаща на болниците цените, поискани от лечебните заведения, ако препаратът няма аналог. Ако има, касата ще дава само толкова, колкото плаща за аналога, дал отстъпка от цената. Това пък може да доведе до преразходи на болниците, които ще са купили препаратите на по-високи цени.
РЪСТ
Разходите на касата за лекарства растат ежегодно, обясни още Първанова. През м.г. са платени 473 млн. лв., а до юли т.г. - 261 млн. лв. Една от причините са застаряването на населението и по-високата заболеваемост - през 2010 г. например лекарства по линия на касата са ползвали 1.4 млн. души, а през 2011 - 1.5 млн. Другата причина е, че се изписват все по-нови и съответно по-скъпи препарати.
С извинение - има ли какво да е, предприето от ГЕРБ, което да е проработило?
Еврозона, Шенген, край на докладите, стигане до средноевропейско равнище в края на мандата, смачкване на претъпността, убиване на корупцията, електронно правителство, малка администрация, справедлива осигурителна реформа, приоритетно здравеопазване и образование.
Кое изпълниха? Че да стигаме и до това?