![]() |
15 тайвански риболовни кораба навлязоха в японски териториални води с намерение да заявят тайванския суверенитет над архипелега Сенкаку, който тайванците наричат Дяотай. |
На пътя на тайванските съдове застанаха катери на японската брегова охрана, които пуснаха в действие водни оръдия. През цялото време на "морската битка" във въздуха кръжаха хеликоптери и самолети. Превесът в това сражение бе на японска страна, след като част от тайванската флотилия бе принудена да се изтегли и се движи вече в международни води. В открито море при оспорваните острови се намират и пет китайски патрулни кораба, които наблюдават ситуацията. Засега те не предприемат опити да навлязат във водите, които Токио е провъзгласил за свои.
Конфликтът за островите се изостри, след като на 11 септември правителството на Япония купи три от петте острова от частни японски лица. Това предизвика остра реакция от Пекин и Тайпе. Трите страни си оспорват собствеността заради предполагаеми големи залежи на природен газ и други природни ресурси. Пекин твърди, че спорните острови са открити от китайци през XIV век, а Япония ги е придобила по несправедлив начин през 1895 г. След Втората световна война Япония загуби всички територии, придобити след края на XIX век и Сенкаку (Дяоюйдао) се оказаха под юрисдикцията на САЩ. През 1972 г. Вашингтон върна островите на японските му собственици, но Пекин отказва да приеме това решение.
ПРОВАЛ
Преговорите по териториалния спор между Китай и Япония на ниво заместник-министри, състояли се вчера в Пекин, са завършили безрезултатно. Това заяви участващият в преговорите от японска страна зам.-министър на външните работи Тикао Каваи, предаде ИТАР-ТАСС. Японският дипломат не успял да постигне съгласие със своя китайски колега Чжан Чжицюн за среща на ниво външни министри между двете страни в рамките на провеждащата се в Ню Йорк 67-ма сесия на Общото събрание на ООН, което може да се смята за провал на японската дипломация.