Между 3000 и 6000 души ще останат без работа, а производството на полиетиленови изделия ще намалее с 80%, ако не бъде отложено въвеждането на продуктовата екотакса. За това предупредиха фирмите от бранша. Според тях България ще стане страната с най-високата екотакса в ЕС и ще има фалити на производители на полиетиленови продукти. Затова срещу въвеждането й ще има протест днес пред МС.
В момента екотакса се плаща само за по-тънките и по-вредни торбички, но от 1 октомври всички полиетиленови пликчета ще струват 35 стотинки. Таксата става задължителна за всички производители и вносители, като при това тя постепенно ще се увеличава. От догодина торбичките поскъпват с още 10 стотинки, а от началото на 2014 г. ще стигнат 55 стотинки. Целта е употребата на найлонови пликове да се намали до минимум, за да не се замърсява околната среда с тях. От екологичното министерство съобщиха пред "Сега", че средствата, които ще се съберат от екотаксата, са предназначени за проекти и дейности за опазване на околната среда. Също така ще се работи по насърчаване на разделното събиране и рециклирането на найлоновите торбички.
Най-бедната страна с най-високи такси - обичаен герберизъм.
Всъщност това работи за хиперите, може пък да е условие за замразените им цени, с които се хвали Найденов. Някак си излиза скъпичко да 1 хляб и 1 мляко да дадеш 35 ст. за торбе. Докато тези стотинки са без стойност, ако я напълниш със стоки за 100-ина лв. в някой хипер.