:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 100
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

При ремонт Столичната община взема повече от майсторите

Ремонтът на фасада в центъра на София излиза на столичани колкото е таксата на общината за ползването на тротоара. В някои случаи таксата надвишава и ремонтните дейности. Това става ясно от доклад на сините съветници Вили Лилков и Владимир Кисьов. При ново строителство, ремонт на фасади, покриви и др. собствениците плащат тротоарно право по 1.30 лв. за кв.м на ден, ако сградата е в централната първа зона. За втора зона сумата е 1 лв. за кв.м на ден, за трета - 1 лв., а за четвърта - 80 ст. за кв.м дневно. "Така при изграждане на скеле за ремонт на фасада с дължина 20 м заеманата площ от тротоара е около 30-40 кв.м. Това означава, че собствениците плащат до 1560 лв. за най-скъпата зона. Боядисването на фасада от 250 кв.м струва около 2000-2500 лв., изчислили са общинарите.

Освен че са много скъпи, таксите се заплащат предварително за периода на ремонта, но ако той продължи повече от предвиденото, сумите стават двойни. Удължаване на срока се налага много често при паметниците на културата, където ремонтите са по-сложни. Ако ремонтните дейности пък приключат по-рано, то си е за сметка на собствениците. Затова съветниците предлагат да има гратисен период за ползване на тротоара. При сгради до 6 етажа тротоарно право да не се плаща през първите седем дни, а при сгради над 6 етажа - десет дни. За паметници на културата гратисният период да е десет дни. Другото предложение е за сградите, по които се изпълняват мерки за енергийна ефективност, също десет дни да не се заплаща таксата на общината. Това според Лилков и Кисьов ще стимулира софиянци да ремонтират фасадите и да санират жилищата си. В София почти всички сгради се нуждаят от обновяване, пише в доклада.
950
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД