Ако правителството не отпусне 2,8 млн. лв., съдебната охрана ще спре да работи и няма да може да изпълнява редица задачи, възложени й със закон. За това предупреждава правосъдният министър Диана Ковачева в доклад до правителството, публикуван на сайта на министерството.
Главна дирекция "Охрана", която е в рамките на Министерството на правосъдието, е натоварена с пазенето на съдебните сгради, с опазването на защитените свидетели, с конвойната дейност, с привеждане в сила на присъдите по наказателни дела и много други. Според Ковачева недостигът на средства в момента е за заплати - 916 103 лв., за други възнаграждения - 1 136 887 лв., и задължителни осигурителни вноски от работодател - 765 630 лв. Целият бюджет за тази година на дирекцията е 23 299 555 лв.
Въпреки предприетите мерки за ограничаване на разходите Главна дирекция "Охрана" е в невъзможност да изпълнява функционалните си задължения, възложени от Закона за съдебната власт и Закона за защита на лица, застрашени в наказателно производство, с така утвърдения бюджет за 2012 г., посочва правосъдният министър. Ако съдебната охрана спре работа, ще се прекрати участието й в програмата за защита на свидетели и ще се свали охраната на 87 съдебни сгради в страната. Ще се стигне до "липса на сигурност на магистратите и гражданите, до риск от допускане на безредици и терористични актове". В доклада се посочва, че по този начин може да се блокира конвойната дейност и това да спре съдебни процеси, да се стигне и до непривеждане в затворите на осъдени, както и до неизпълнение на разпореждания на магистрати.
Предвидено е Главна дирекция "Охрана" да има 1461 щатни бройки. "Тази численост е недостатъчна, необходими са още минимум 350 щатни бройки", пише Ковачева на Министерския съвет.
|
|