Има рязък спад в желанието на българските власти да сътрудничат при разследването на измами с европейски пари. Това заяви шефът на дирекция в Германската митническа криминална служба Петер Келер. Той направи изказването си в Европейския парламент по време на изслушване, посветено на корупцията и измамите, съобщи сайтът на българския евродепутат Ивайло Калфин.
Според Келер липсата на желание за сътрудничество се е появила с идването на власт на кабинета "Борисов". Германецът посочи като пример делото за източване на 7.5 млн. евро от програма САПАРД чрез закупуване на стари машини и декларирането им като нови. "След идването на новото правителство през юли 2009 г. и присъдата от 12 г. през юли 2010 г., която беше издадена на един от обвинените - Марио Николов, констатираме рязък спад в желанието за сътрудничество от страна на България", коментира Келер.
Само преди няколко дни Апелативният съд отмени втора присъда на бизнесмена Марио Николов. В изказването си Келер припомни, че сочените за съучастници в схемата от германска страна са били осъдени и вече са излежали присъдите си, а Николов продължава да е на свобода.
Делото САПАРД е едно от десетте, които ЕК наблюдава с особено внимание. Освен за източването Марио Николов бе осъден на първа инстанция и за изпиране на парите. По това дело той бе подсъдим заедно с пернишкия бизнесмен Людмил Стойков, но последният бе обявен за невинен. Още преди да се произнесе съдът, се заговори, че делото е минирано, тъй като бившият председател на Софийския градски съд, понастоящем шеф на Върховния административен съд - Георги Колев, е преписал едно към едно обвинителния акт в мотивите си и не е аргументирал присъдата си.
Преди няколко дни Апелативният съд отмени и осъдителната присъда на Николов по другото дело - за пране на пари. Председателят на съдебния състав Калин Калпакчиев, който наскоро бе избран за член на Висшия съдебен съвет, коментира, че делото е опорочено с внасянето на два обвинителни акта от прокуратурата.
|
|