Държавата вече ще залага повече на общественополезния труд като наказание за спортните хулигани, отколкото на глобите, видно е от промените в Закона за опазване на обществения ред при спортни мероприятия, приети на първо четене в парламента. Предложените от правителството поправки в посока принудителен труд бяха обосновани с ниската събираемост на глобите.
Хулиганите по стадиони и зали вече ще работят в полза на обществото от 80 до 320 часа, а отделно ще получават забрана за посещение на спортни мероприятия в страната и чужбина от 2 до 3 г. Тези санкции са за хвърляне на предмети на терена, повреждане на имущество (например чупене на седалки), пускане на димки, внасяне на животозастрашаващи предмети или вещества, както и при посягане на полицай. По решение на съда безвъзмездният труд ще може да се замени с арест от 15 до 25 денонощия.
Глоба от 1000 до 2000 лв., арест 10-15 денонощия и забрана за посещение на мероприятия от 1 до 2 г. ще се налагат за ругатня и неприлични жестове, отказ за изпълнение на полицейско разпореждане, призиви към омраза, насилие и смърт и за нахлуване на терена. При рецидив и в двата случая ще има безвъзмезден труд от 160 до 480 часа, глоба 3000-5000 лв., а забраната за ходене на мачове става от 3 до 5 г.
За същите нарушения непълнолетните ще бъдат задържани от 5 до 10 денонощия (плюс 1 до 2 г. неходене по стадиони). Родителите на тези хулигани ще носят отговорност с глоби между 500 и 1500 лв. Те вече ще трябва и да попълват декларация за съгласие децата им да посещават мачове с по-възрастен придружител. Иначе пак има глоби - 300 до 500 лв., а при рецидив - 500 до 1000 лв. Придружителите пък ще могат да водят не повече от три деца със себе си.
КРИТИКИ
Макар че получи подкрепата на депутати от всички цветове, още при разглеждането в парламентарните комисии законопроектът получи ред критики. Така например част от деянията - като неизпълнение на полицейско разпореждане и унищожаване на имущество, представляват и престъпления по Наказателния кодекс. И се получава неяснота кой от двата закона ще се прилага. Депутатите си обещаха да изгладят тези противоречия между първо и второ четене.
|
|