:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,180
Активни 759
Страници 10,110
За един ден 1,302,066

Максималният осигурителен доход може да се вдигне заради пенсиите

Управляващите отчаяно търсят пари, за да осъществят обещаното увеличение на парите на възрастните
Управляващите продължават да лансират всякакви идеи в отчаян опит да намерят пари за обещаното увеличение на всички пенсии в изборната 2013 г. В момента се обсъжда от 1 януари догодина да се вдигне максималният осигурителен доход. Сега той е 2000 лв., вероятно ще стане 2200 лв. Това съобщиха за "Сега" източници от ГЕРБ. Така управляващите се надяват да осигурят недостигащите им 200 млн. лева.

За обещаното увеличение от 1 януари са необходими около 800 млн. лв. за една година, а ако то се отложи за 1 април - 600 млн. лв. В най-добрия случай от по-добра събираемост на данъците може да се докарат около 400 млн. лв. Според средносрочната фискална програма за 2013 г. бяха предвидени около 1 млрд. лв. повече приходи и съответно - разходи, спрямо 2012 г. Но те бяха сметнати върху 2.5% ръст на икономиката. Бюджетът за догодина обаче се прави върху 1.8% ръст, което автоматично свива и приходите.

Пред "Сега" източник от ГЕРБ обясни, че вдигането на максималния осигурителен доход е наложително, за да се индексират и най-високите пенсии, които по закон са 35% от него. В момента таванът на пенсиите е 700 лв. За да бъдат увеличени с 9.8%, максималният осигурителен доход трябва да стане 2197 лв. Синдикатите отдавна твърдят, че това е начин да се осигурят допълнителни средства за увеличение на пенсиите. Работодателите обаче са против увеличаването на данъци и осигуровки, защото това ще натовари фирмите, които едва се справят в кризата, и ще повиши още повече безработицата.

Депутати от мнозинството продължават да поддържат и идеята да се облагат с данък лихвите върху депозитите на физическите лица. Пред "Сега" те изтъкнаха, че върху тези пасивни доходи навсякъде има данък. От данъка върху лихвите върху депозитите в хазната биха влезли около 150 млн. лв.

Депутатът на ГЕРБ в бюджетната комисия Димитър Главчев обаче твърди, че идеята отдавна не е на дневен ред. Менда Стоянова, която е председател на бюджетната комисия, и вече два пъти обявява варианти за по-късно увеличение на пенсиите, включително чак от 1 юли, отказа коментар.

Вчера нито от финансовото министерство, нито Стоянова и Главчев можаха да кажат върху какъв размер на брутния вътрешен продукт се смята бюджетът, за да е ясно какви пари в повече ще останат да се разпределят. Главчев все пак беше категоричен, че увеличението на доходите остава приоритет на приоритетите за догодина, като на първо място се мисли за пенсиите, после за учители и лекари. "Правим възможното увеличението да бъде от най-рано и с възможно най-голям процент, но няма да бъде за сметка на финансовата стабилност и няма да се въвеждат нови данъци, защото не е справедливо бъдещите поколения да изплащат това увеличение", увери Главчев.

Управляващите засега смятат все пак ръстът на пенсиите да е от 1 април, но не е изключено да е с по-малък процент от 9.8. Първоначалната лансирана идея беше за 7.6%. Не е ясно дали ще се осъществят и другите обещания за доходите - за учителите например.

Синдикатите остават категорично на позицията си, че увеличение на пенсиите трябва да има още от 1 януари. От КНСБ настояват той да е между 10 и 12%. Вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов нарече "елементарни политически трикове" разнопосочните информации кои доходи откога и с колко ще се вдигат.

"Ако искат да събират допълнително приходи, има други начини, не да се облагат лихвите върху депозитите на хората. Може да се обложат транзакциите на банките, нещо зад което стоят 9-те стари страни в ЕС, но новите като България, Полша се дърпат", заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той е и за ръст на максималния осигурителен доход.

Григор Димитров от БСК беше категоричен, че работодателската организация е за увеличение на пенсиите, и то на всички, но без разчети не може да се говори с колко. "Не бива механично да се наливат толкова пари в нереформирана система. Трябва първо да се разделят социалното подпомагане от социалното осигуряване", заяви Димитров. Той е категоричен, че никакви данъци не трябва да се пипат. "Трябва да се отчете, че при 600 млн. лв. за пенсии 120 млн. лв. ще се върнат под формата на ДДС", каза той.

56
8544
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
56
 Видими 
27 Септември 2012 19:51
Не е ясно дали ще се осъществят и другите обещания за доходите


Ясно е-НЯМА!Преди изборите ГЕРБ обеща в края на мандата доходите да достигнат до СРЕДНО европейско ниво.Маймунската банда направи България най-бедната в Европа.Първи сме!
27 Септември 2012 19:57
Може да се обложат транзакциите на банките, нещо зад което стоят 9-те стари страни в ЕС, но новите като България, Полша се дърпат"

Облагането на транзакциите е безусловно необходимо, но не е достатъчно. Банковата система се нуждае от дълбок "рибилдинг" или, ако щете, "перестройка". Следващата важна стъпка е да се снемат всички ограничения пред навлизането на банки от ЕС. По този начин най- после ще се отпуши кредитирането, ще паднат лихвите и ще се свие ножицата им. Това е страхотна движеща сила за периода на излизане от кризата, в който се намираме. В момента банките са претъпкани с кеш и не правят нищо друго, освен да го изнасят. Още по- лошото е, че банките са малко и са универсални, което пречи на инвестициите. Инвеститорите обикновено работят с една- две "свои" банки, такива, чиито продукти отговарят най- добре на бизнесплановете им. Работят с десетилетия и невинаги могат да намерят същите продукти в нашите банки или просто да се решат да сменят банкерите си. Всичко това, впрочем, следваше да стане с влизането ни в еврозоната или с подготовката ни за него. Дълговата криза отложи и едното, и другото, но това не значи Дянков да не продължи да търси други начини за осъществяването му.
Между другото, и облагането на депозитите преследва същата цел - намаляването на кеша в банките. Двата фактора : ниските лихви по депозитите и облагането им работят в една и съща посока, затова Дянков следва да спре да се помайва и да отпочне "рибилдинг"- а.
Мерките ще срещнат страхотно виене и отдясно, и отляво. Но на воя не следва да се обръща внимание. Нито на реститутския, нито на червения
27 Септември 2012 20:05
Въобще защо трябва да има максимален осигурителен доход? Ясно е, че тогава ще трябва да махнат и максималната пенсия, но това може да е временно. Просто докато се намерят от другаде пари.
27 Септември 2012 20:33
Въобще защо трябва да има максимален осигурителен доход? Ясно е, че тогава ще трябва да махнат и максималната пенсия, но това може да е временно. Просто докато се намерят отдругаде пари.

Временно, казваш
После, намираме пари и връщаме тавана на пенсиите
27 Септември 2012 20:37
абе дигането на макс. осигурителния доход е Окей - ама глупостите които са накъдрени по горе по отношение на банковото дело са феноменални
27 Септември 2012 20:40
внимателният 27 Септември 2012 20:33 - ами максимални пенсии ще трябва да се дават само на хората които се пенсионират с над 2000 лева таван, а това ще са много малко хора, щото ако мярката работи 2 години да речем... а се взимат мисля последните 10 за определяне на пенсията. То много малко хора ще се възползват от високия таван.

А ако формулата за пенсията включва всички години с осигуровки, даже няма да има нужда от връщане на тавана. Щото ефекта от него върху пенсиите ще се усети чак след 10 години да речем.
27 Септември 2012 21:04
А защо заради пенсиите?
Те ПО ЗАКОН трябва да се индексират. И за това трябва да има осигурени пари.
Които, обаче, отиват за магистрали, пешеходни пътеки, контакти...
Ще кажете – ама магистралите се правят с европейски пари. Не, правят се с наши, А европейски ще има...може би...след време...някога...при определени условия...евентуално...
Засега навсякъде намаляват разходите – най-вече за доходите на хората. И се налага за пенсии да се търсят отдругаде, не от бюджета.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Блогът на Генек
27 Септември 2012 21:05
А държавата май отива..тю-тю...Затова е крив Станишко - взе, че остави излишък, пък хората все сравняват и...
-----------------------------------------------
Блогът на Генек
27 Септември 2012 21:09
.
27 Септември 2012 21:10
... и цялата тази гюрюлтия, за да остане тази измет на власт, не за друго. През чатала му е на Бойчето халът на българския пенсионер, не лъжете се За Монката пък да не споменувам.
27 Септември 2012 21:15
Управляващите отчаяно търсят пари, за да осъществят обещаното увеличение на парите на възрастните


Комунистите отчаяно се надяват пари за възрастните да няма.
27 Септември 2012 21:16
.
27 Септември 2012 21:30
внимателният 27 Септември 2012 20:33 - ами максимални пенсии ще трябва да се дават само на хората които се пенсионират с над 2000 лева таван, а това ще са много малко хора, щото ако мярката работи 2 години да речем... а се взимат мисля последните 10 за определяне на пенсията. То много малко хора ще се възползват от високия таван.

Така е, Мик, но не е там проблемът. Пак казвам, пари има, а и няма никаква нужда да се търсят. Много добре се знае къде са, банките са тъпкани с кеш. Неработещ, паразитен кеш. Отлично се знае и причината- високите лихви. Както по кредитите, поради което хората не ги търсят, въпреки острата нужда, така и по депозитите. Средната лихва по влоговете в ЕС е 2.5% / в Япония е около и под 1% /, а по заемите 5% . У нас са двойно и повече по- големи.
Въпросът е как кешът да излезе от банките, за да отиде при хората, а оттам и във фиска? Решенията са две -
бавно и пазарно, като се вдигнат бариерите пред европейските и световните банки, които работят по европейски и японски
или административно, като законодателно се определят лихвени прозорци, близки до европейските.
Второто е по- ефективно, но кой би го гласувал? Гласовете на ГЕРБ не стигат, а за такава реформа ще има и гербери, които ще се ослушат.
Разбира се, напълно е изключено, че някой от червените, тъмносини или лиляви мултимильонери би подкрепил каквото и да е на ползу роду. Особено такова
27 Септември 2012 21:40
Средната лихва по влоговете в ЕС е 2.5% / в Япония е около и под 1% /, а по заемите 5% . У нас са двойно и повече по- големи.

А там колко са лихвите по кредитите?
Просто няма място за сравнение
27 Септември 2012 21:41
Средната лихва по влоговете в ЕС е 2.5% / в Япония е около и под 1% /, а по заемите 5% . У нас са двойно и повече по- големи.

МОЛЯ?
Това, че съм се трудил и съм спестявал от залъка си било паразитно???
27 Септември 2012 21:44
пълни глупости.
има такова понятие като скорост на парите- как се изчислява, какво е влиянието на депозитния мултипликатор, равнището на лихвите и примерно задължителняи резерв няма да спорим - въпрос за самоподготовка.
2ра тема: финансов пазар и достъп до източници на финансиране. Има ли в българия финансов пазар или не? Ами..... то инвестиионните фондове и банки в Бг се прескачат
Упс - а как турция обяснява бързия си растеж последните две"кризисни" години и каква е връзката с банките? Уфф - няма да споменаваме.

--------
задача за домашно на тема "как да направим кеша активен"
Колко и кои фирми в българия са получили финансиране на база единия бизнес план?

Упс сещам се една такава Елтрейд къмпани ЕООД.
Колко подобни има и какво е общото между тях?

Айде някой да отговори на този въпрос и имаме спечелил наградата как и защо се движат парите в Бг.
27 Септември 2012 21:46
Второто е по- ефективно, но кой би го гласувал? Гласовете на ГЕРБ не стигат, а за такава реформа ще има и гербери, които ще се ослушат.

От това съждение следва, че гербеците мислят как да е по-добре за държаевата и хората. Това вероятно има място на раздумка с emacs у "хоремага". Сега чакам (е няма да го видя) кой от двамата ще се обиди, защото (с основание) всеки от тях мисли, че е по малко тъп от другия.
27 Септември 2012 21:46
... и цялата тази гюрюлтия, за да остане тази измет на власт, не за друго.

Да бе, Фирмин, така е.
Ама като дойде време за гласуване и ти ще пуснеш бюлетината за Бойко, 'щото, нали так, Станишев е кофти лидер (не е от наш'те), пък и БСП-то не се е реформирало и въобще ... кой друг(*) ...
И после на воля ще се правиш на критикар.


(*) - (c) Сократ-май
27 Септември 2012 21:49
Айде някой да отговори на този въпрос и имаме спечелил наградата как и защо се движат парите в Бг.

Айде да опитам аз - не можеш да имаш динамичен финасов пазар, не може да има и финансиране на база бизнес план, без обезпечение, ако нямаш работеща съдебна система, която да гарантира спазването на договорите. А в България можеш да завлечеш всеки с пари, дори и ЕС, и след това, ако си добре със съда, няма кой да те осъди или да те накара да върнеш парите. За сведение можеш да видиш и какво е казал шефът на ОЛАФ.
27 Септември 2012 21:56
внимателният 27 Септември 2012 21:30 - Сладка работа е живота на кредит. Стига да не го връщаш ти, ами някой друг или пък никой да не го връща.

27 Септември 2012 22:02
Стар руски виц:" Чукча минава край затънала в калта УАЗ-ка.Група геолози бутат да я изкарат,но не могат.Чукчата казал:Дайте ми 5 рубли ,ще ви кажа как да я изкарате.В отговор го пращат на три букви " ИТХ" чукчата продължил пътя си.Над вечер,като се връщал,вижда същата картинка и пак им предложил същата оферта.Геолозите,капнали от бутане ,най-после рекли "Ето ти 5 рубли кажи. –Трактор надо - казал чукчата и си заминал".Поуката каква е за БГ ? Икономика трябва, но не алчно-частна, а народно-отговорна.И без мулти-националните корпорации.
27 Септември 2012 22:05
За сведение можеш да видиш и какво е казал шефът на ОЛАФ.

Глупости е казал. Защитавал е реномето на организацията си и лично своята заплата. Уплашил се е, че българският съд не счита един донос на ОЛАФ за достаъчно доказателство.
27 Септември 2012 22:13
То като погледнеш, парите какво са - хартийки. Все пак съветвам дУпетатите и банкерите да внимават в картинката и да не се бъзикат с народа, щото още малко му трябва. Да им разгони фамилиите.
27 Септември 2012 22:16
не може да има и финансиране на база бизнес план, без обезпечение, ако нямаш работеща съдебна система, която да гарантира спазването на договорите
практиката сочи че може - дори по горе съм дал пример за КОЙ може

каква ли е причината

БТЛ КОИ компоненти на БГ40 в момента са във властта, кои са извън и по какво се познава че се карат?
А х да - и какво се случва с Химимпорт, със фармите илис Литекс
--------------
Коуега - от както си прегърнал "човека от народа" даваш силно наклонени икономически становища

не, не, не, не - бойко ще бие комунистите
27 Септември 2012 22:19
Бай Либене,
народно-отговорната икономика фалира и то яко. Още не сме и изплатили борчовете.
Тия с увеличението на пенсиите нищо няма да направят, ама да дават там по-колкото са събрали една седмица преди изборите на калпак и тва ще е.
Иначе, за ръст не се надявайте.
България нали се разбрахме да я правим резерват - колкото повече пущинаци, толкоз по-дива природа, толкоз по-голям кеф на който му е приятно.
Назад към природата и дано сте си събрали дръвца и съчки, шипки и трънки за зимата.
27 Септември 2012 22:27
Оправляющите отчаяно се нуждаят от 200 млн., които са опукали и сега катарците си им ги искат. Сенсей ген. инж. д-р Борисов е паникьосан и е готов да хариже гьола БеляНЕ! само за да щипне 200 млн. с които да се разплати където трябва. Предлагам на г-н Борисов да наложи такса "перестройка" на своите и чужди комунисти които се облагодетелсваха от "прехода" и ще сбере едно 2-4 млрд.
27 Септември 2012 22:38
БТЛ КОИ компоненти на БГ40 в момента са във властта, кои са извън и по какво се познава че се карат?
А х да - и какво се случва с Химимпорт, със фармите илис Литекс


Чипе, настъпваш КОТАРАЦИТЕ по опашките в точно тоз един момент когато тъмни буреносни облаци са налазили рОдината Им. При все че има незапомнено хубаво време от 70 години насам!
27 Септември 2012 23:18
Не можеш да имаш динамичен финасов пазар, не може да има и финансиране на база бизнес план, без обезпечение, ако нямаш работеща съдебна система, която да гарантира спазването на договорите. А в България можеш да завлечеш всеки с пари, дори и ЕС, и след това, ако си добре със съда, няма кой да те осъди или да те накара да върнеш парите.

Манрико, това е така, но аз нямам предвид бизнеса. Поне не на първо място. По ред причини :
1/ Бизнесът има по- ликвидни активи, които банката може да използва като обезпечение. Включително и придобиваните с отпускания кредит; стига да е кредит, тоест контролиран от банката на всеки етап, а не корупционна схема, която не е даже и "сватбарски заем". Когато стане "те ти куфарче, дай пачка, по взаимно съгласие", и най- добрата съдебна система не може да направи нищо
2/ Бизнесът има по- големи възможности да получи кредит от външна банка или партньор
3/ И сега условията на банките за бизнеса, особено едрия, не са толкова лоши. Както казват французите, заем се дава на богати
4/ Бизнесът може по- дълго да разсрочва и/ или рефинансира задълженията си
5/ Бизнесът обикновено има по- прогнозирумо и по- управляемо кеш флоу
Дребният кредитополучател не само няма тези възможности, но най- често изобщо не разбира нито как точно го работи банката, нито кога точно ще го нападне безпаричие.
Главното обаче е, че именно масовият клиент следва да бъде опората на кредитната система. Никакъв бизнес не може да я спаси, ако физическите лица и дребните предприятия са извън играта, както е у нас
27 Септември 2012 23:49
интелеее евала,байчо Лакаибене и ти, ама ПАРАТА фююю фукарата...та така.Иначе лихвата по кредита се определя не само от либора по и от лихвата по депозита.Кат сте много отворени бегайте на запад да вземете заем за у нас.Който не е опитвал да се пробва
28 Септември 2012 05:39
Не знам кой твърди,че лихвите по депозити у нас са високи?!Лихвите са от 3-5% за замразените ви дългосрочно пари,коитосе раздават от банките за минимум 9% по кредити плюс ГПР и разни таксички.А по кредитните карти лихвите са 18%?!Знаете ли колко е инфлацията?Официално и фактически?Да ви напомня,че само тока скочи с 13%,а доматите струват двойно?Така че вложителите губят и облагането с данъци на депозитите само ще фалира банките.Защото там са и пари от емигрантите,от сивия сектор,от разпродаден бизнес заради кризата,които Дянков иска да пипне.Но,за да ги пипне,трябва да получи достъп до влоговете.И пак ще стигнем до бурканбанк и няма да има пари за кредити.Ниски лихви може да има там,където има работеща икономика и парите се умножават като се въртят.В Бг да имаш бизнес в повечето случаи значи да затънеш,а не-да спечелиш.Според мен ефект за бюджета няма да има.Ако парите на хората се прехвърлят в спестовни сметки и разплащателни,ще спечелят банките,защото там лихвата е 0.5 до 1% и по разплащателните сметки има куп утежнения,които на практика носят загуби,вместо печалби даже и на книга!
Колкото до вдигането на МРЗ то е ясно,че държавата иска да прибере повече данъци и осигурителни вноски.Далеч по-разумно беше да се освободи от облагане същата,за да останат повече пари у хората и малкия бизнес.И да се въведе прогресивен данък,който да напълни малко хазната.Но от партията на олигархията подобни мерки не чакайте!
28 Септември 2012 06:01
А за летище Балчик и пристанище Шабла дали ще има пари!?
28 Септември 2012 07:46
@внимателният
Следващата важна стъпка е да се снемат всички ограничения пред навлизането на банки от ЕС.

Стига де -- колко са действащите в момента банки, колко от тях са български и колко от небългарските са собственост на банки от Европейския съюз?

Търсете други начини за отпушване на кредитирането.
28 Септември 2012 08:23
Сигурно има умни и начетени хора които имат решение на проблема със закъсала Блгария,само че тях никой не ги търси и никой не им иска мнението.В медиите алтернативни мнения нарушаващи 23 годишното статукво не се допускат,ако все още не сте разбрали.И въртенето в порочния кръг продължава,защото всички изредили се във властта до ден днешен нямат никаква идея как да се излезе от този кръг без да бъдат засегнати интересите на олигархията.
28 Септември 2012 08:38
Ясно е-НЯМА!Преди изборите ГЕРБ обеща в края на мандата доходите да достигнат до СРЕДНО европейско ниво.Маймунската банда направи България най-бедната в Европа
Ами като тъпите европейци не НИ слушат - да направят доходите като нашите - отдавна да сме били на едно ниво......
28 Септември 2012 08:41
А колко са хората с доходи над 2000 лв и не са ли повечето държавни служители, на които държавата внася осигуровките - т.е. - от единия джоб в другия...
28 Септември 2012 08:58
Лихвата по депозит е доход за собственика тна депозита - това е и логиката да се облага.
Гого2012 - хабер си нямаш какви са заплатите на държавните служители!
28 Септември 2012 09:10
За каква инфлация говорите! Вчера Боко в интервю за Евронюз декларира ,че инфлацията в България е 0%. Така че "каквото закачат" пенсионерите ,всичко е кяр.
28 Септември 2012 09:16
Много добре се знае къде са, банките са тъпкани с кеш. Неработещ, паразитен кеш.

И ако успеете да изкарате кеша от банките, откъде сте сигурни че ще влезе в икономиката?
От това може да стане само по-голяма поразия. Парите (неш и чужди) не се въртят, защото България не е толкова добро място за правене на бизнес.
Дянков нали е спец по тия неща
http://www.doingbusiness.org/~/media/GIAWB/Doing%20Business/Documents/Annual-Reports/English/DB12-FullReport.pdf

На стр. 85 е нарисувано кои са причините. По банки и кредитиране сме на 8мо мясго в света, по разрешителни за бизнес проекти на 120то от 183 държави.
И всеки които се е занимавал с бизнес ще ти каже, че не му е проблем финансирането. Ужаса почва когато решиш да вдигнеш сградите за проекта си.
Кадастъра е секретен и грешен. За шефа на Агенцията по кадастъра 50% грешки (основно в собствеността) било норма. Лицензираните геодезисти пущат лъчове, издават фалшиви скици както имм скимне и нито един от тях досега не е загубил лиценз, камо ли влязъл в затвора.
Подир тях са нередени общинки архитекти, чиновници, пожарникари, ХЕИ и т.н. На всяко звено корупцията е почти узаконена и всички са политически креатури, за които закона е последната мисла.
И като все пак си минал през ужаса и направил там квото си намислил да правиш на първия ден след откриването ти цъфват на вратата рекетьорите, маскирани на "зелени" (най-активните групи в момента с доказано топла връзка с ДС шайката около Шесто и Гоце), фейсбук групи и групички, местните шопари лускащи матряла за по 300лв платени кога им скимне и ти се качват на гърбината да ги храниш. Няма значение колко си инвестирал, колко работни места си открил, колко данъци си платил или ще платиш. Никой не може и не иска да те защити в България. За 80% от хората ти си гнъсен чорбаджия дошъл да ги окраде.
Или както Шефа каза - "На нас ни трябват инвеститори, дето да си изнасят печалбата, а да я оставят тука"
Шефа нещо се объркал и ще има да чака. И тия дето са се повели по акъла му.
28 Септември 2012 09:18
Сигурно има умни и начетени хора които имат решение на проблема със закъсала Блгария,само че тях никой не ги търси и никой не им иска мнението

Вярно е!
Като чета мненията във Форума, имаме капацитети поне за три експертни правителства!
Ама са скромни хора, затуй никой не ги търси.
28 Септември 2012 09:31
Наборе,
Ти верваш ли на Б.Б., че инфлацията е 0 %. Той може да каже и, че има дефлация.
Достоен "син" на БКП. Надува свирката с пълна сил;а, а дали ще има пара за друга работа, не го е грижа.
28 Септември 2012 09:48
"Управляващите отчаяно търсят пари, за да осъществят обещаното увеличение на парите на възрастните".
Да бръкнат в джобовете си Там са.
28 Септември 2012 09:57
"В Конституцията равенството на всички граждани пред закона е формулирано като конституционен принцип, присъщ на всяко демократично общество, мотивират се съдиите. "...
НЕ НАМИРАТЕ ЛИ ТОЗИ ТЕКСТ, ЗА ЛИЦЕМЕРЕН И ДЕМАГОГСКИ ? ДАЛИ ВСИЧКИ ГРАЖДАНИ СМЕ РАВНИ ПРЕД ЗАКОНА ??? ИЛИ НЯКОЙ СА ПО РАВНИ ??? КАК ТАКА В КОДЕКСА ЗА СОЦИАЛНОТО ОСИГУРЯВАНЕ, Е ПОСТАВЕН ТАВАН НА ПЕНСИИТЕ, КОЙТО НЕ СЕ ОТНАСЯ ЗА ПРЕЗИДЕНТИ, ВИЦЕ ПРЕЗИДЕНТИ, ПРЕДСЕДАТЕЛИ И ЗАМ ТАКИВА НА НС, И ЗАБЕЛЕЖЕТЕ НА КОНСТИТУЦИОННИТЕ СЪДИИ ??? СЪЩИЯТ ТОЗИ СЪД ВЗЕ СОЛОМОНОВСКО РЕШЕНИЕ ПО ТОЗИ ВЪПРОС... АКО ТОВА НЕ Е ОТКРОВЕН ЦИНИЗЪМ, ВИЕ РЕШЕТЕ КАКВО Е ? ...
28 Септември 2012 11:11
Ами,прав е човека!0%инфлация-0%вдигане на пенсиите и въпроса е решен-закона спазен и всички доволни!А боко обикаля мамковината ни с хеликоптер(утре идва у наше село-ще обещае пари за черква)и средно-статистическия български тъпунгер още му се радва!
28 Септември 2012 11:16
Принципно трябваше да се спазва правилото, че максималната осигурителна сума е колкото 10 минимални работни заплати. Отдавна е наложително да се повиши максималната осигурителна сума по ред причини, но едва ли повишаването на пенсиите има връзка с това повишение.
От повишаването на максималната осигурителна сума губят тези, които се осигуряват на по-ниска сума и печелят тези, които ще се осигуряват на по-висока сума. Тук наистина има връзка с пенсиите, но не сега, а след време, когато сегашния работещ се пенсионира и размера на пенсията му зависи от променените условия. Вдигането на максималната осигурителна сума ще повиши и средния осигурителен доход в България, а от там ще се променят и коефициентите за пенсия. На тези, които имат по-нисък доход, коефициента ще падне, а на тези, които ще се осигуряват на по-висока сума, коефициента ще се покачи. Като групи хора най-много ще загубят държавните чиновници и изпълнителския персонал в частните фирми, които се осигуряват на суми под или около средната заплата в България, а ще спечелят шефовете в частните фирми и много малък брой най-висши държавни чиновници.
28 Септември 2012 11:22
Както вървят нещата с ГЕРБ промяна на пенсиите с около 10% ще има, но не в посока повишаване, а към понижаване с 10% на пенсиите. Само така ГЕРБ могат да осигурят парите за пенсии. Вторият варант, който ГЕРБ може да приложи е познататото скокообразно вдигане на пенсионната възраст. Примерно ГЕРБ решават от 1 януари 2013 година всички работещи 3-та категория труд да се пенсионират на 67 години. "Има пенсионер - има проблем, няма пенсионер - няма проблем" е логиката на партиите повишавали възрастта за пенсиониране след 1989-та година. Както върви скоро пенсионери ще има само от бившите военни и полицаи.
28 Септември 2012 12:10

Сгугню
2012-09-28 08:58:58

Лихвата по депозит е доход за собственика тна депозита - това е и логиката да се облага.
Ако държавата обложи лихвите, тя със сигурност ще стане пералня за пари, понеже един" мръсен" депозит от дрога примерно, ще бъде обложен, щом е обложен е законен. А ако не, държавата ще облага незаконни пари , или ?
28 Септември 2012 13:20
първо, вдигането на максималния осигурителен праг" е малко вероятно да помогне в случая - да напомня, това е онази сума от макс. 2000 лева (в момента), по която може да се осигуряват ония, които получават заплати, по-високи от този праг - пример - ако аз получавам 6 000 лева заплата, не мога да внасям осигуровки върху тази сума (вероятно опасението на законодателя е, че като внасям много, ще поискам и пенсия много)- внасям осигуровките, изчислени върху макс 2000 лева,

...ако обаче в незнамсикакви наредби пише, че за заеманата от мен длъжност мин. нещоси (наистина има такива нещоси по отрасли, не помня как им викаха) е например 800 лева, аз (или моят работодател) може да реши да ме осигурява или върху тази мин. сума, или върху 2000-те хиляди лева, но никога върху реалната, получавана от мен сума;
...тъй като пенсията не може да бъде по-високо от 700 лева, е тъпо да се осигурява човек върху реално получаваните възнаграждения (например горните 6000 лева) по разбираеми причини;

Извод - не прагове трябва да се вдигат, нито %, системата трябва да се промени - апропо, уважаваното Кайле преди месеци тук много настойчиво "дискутираше" тези проблеми, от друга гледна точка...

второ,...браво, Монка!

така ще е - да се отклони вниманието от (санкционираното?) изказване на Менда С. - увеличение на пенсиите ще има само ако се обложат с данъци доходите от влоговете!
...защото тези влогове са "възрастово неутрални" - облагаш и прибираш независимо от възрастта - и на новороденото, на което състоятелните баба и дядо правят влог от 120 000 лева например, ползуваеми след приемането на новороденото внуче в университет ... мечти, а?
28 Септември 2012 14:58
проф. дървингов
28 Септември 2012 13:20

Професоре, може както предлагаш, обаче тогава осигуровките падат на 10%, като това включва и безработица и пр.
Това отдавна се предлага - 10% ДОД, 10% пенсия и 10% здравин и нищо повече. За всички.
А тва че аз съм се скъсал от учене и бачкам като улав за тия да речем 8000лева, ти искаш да ми прибиреш за данъци 4000 както е сега, щото трябвало да съм солидарен със сульо и пульо и зелени чорапи и шапкари дето наборите ми отдавна се пенсионираха и въртят синджирчета по главната.
Просто няма да стане, защото най-лесното ми е да кажа на клиента си да ми плаща някъде на майната си и тогава ще се одремете.
Защото на протсия и неук човек 8000 може да му се виждат много пари, ама това е защото прост и неук, че и комунист на всичкото отгоре.
28 Септември 2012 15:34
Шако, не искам това - ако аз получавам (примера) 6000 лева, какъв ми е интереса например да плащам 12 %, и работодателят (примерно) също толкова се за да получам след 10 години 700 лева пенсия?
Тази максимална сума на пенсията е определена на базата макс. праг от 2000 лева!?!
Ерго, къде отиват (биха отишли) пенсионните отчисления над 2000 лева (в примера от 2000 до 6000), ако ми разрешат да се осигурявам върху цялата, реално получавана заплата - неизвестно къде!

Очевидно не максималният праг трябва да се вдига - той няма да попълни липсващите средства в пенсионния фонд - системата трябва да се промени;

Малко са онези (и работодатели и служители) които биха се осигурявали даже на базата на този праг при съществуващите вратички - все пак на много хора им е ясно, че няма да доживеят постоянно променящия се възрастов хоризонт - 60-65-67-73 години;

И аз като Светльо да метна една идея за обсъждане - защо бъдещите пенсионери да не получават - например - 60 % (може и друг процент) от средната си за последните 10 години преди пенсионирането заплата, върху която си се осигурявал?

Осигуряваш се като управител върху 800 лева - получаваш 60 % от това (реално заплатата ти е била 2000 лева), осигуряваш се върху 2000 лева (максималния праг, получаваш 60 % от тази сума;

Ако обаче отпадне този максимален праг, ще имам по-голям интерес да се осигурявам върху реално получаваната заплата, и за държавата ще остават повече; И това ще е най-добре да се фиксира в конституцията - оначе изкушения бол; А Тарикати винаги ще има - защото доверието в държавата го няма;
28 Септември 2012 15:43
Отчаяни мерки за отчаяни времена. С една дума - отчаянието е превзело 17 ет. на Административната сграда на НДК. Явно от ГЕРБ започват най-сетне да се усещат, че всъщност не са предпочитаната партия.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД