Сергей Станишев бе избран за президент на ПЕС, предаде БГНЕС.
С над 93% от присъстващите делегати на Конгреса на ПЕС в белгийската столица лидерът на БСП бе избран и за лидер на европейските социалисти.
Станишев за година време бе временно изпълняващ и беше единственият номиниран за председателския пост. Убеден в автентичния социален модел на Европа близо десетилетие Сергей Станишев работи на различни управленски нива в Партията на европейските социалисти. Неговият поколенчески статус, опитът му на министър-председател на България и активната му дейност в сложното поле на международните отношения насочи избора на европейските социалисти за номинацията му.
Тяхното решение бе взето в значителна степен и поради инициираната от него кампания срещу младежката безработица. "Няма да позволим младите хора да се превърнат в изгубеното поколение на Европа", заяви Станишев на годишната конференция на ПЕС - Жени в Брюксел. На този форум той направи извода, че кампанията на европейските социалисти срещу младежката безработица е показала, че когато всички в ПЕС работят заедно са по - силни и посланията им достигат до повече европейци. Според него това е от голямо значение за предстоящите европейски избори.
В речта си пред Деветия конгрес на ПЕС в Брюксел Станишев нарече преждевременна идеята на председателя на ЕК Жозе Барозу за европейска федерация.
Според него Европа първо трябва да се погрижи за младите, които нямат работа, и за възрастните, които не могат да посрещнат основните си нужди с ниските си пенсии.
Тази мисия е възможна, категоричен бе Станишев пред форума. Той смята, че дебатът за кризата вече е променен благодарение на социалистите и акцент в него сега е икономическият растеж и че това се оценява от хората.
Икономическият растеж, работните места и социално насочените мерки за изход от кризата са в основата на стратегията, с която европейските социалисти смятат да променят политическия пейзаж в Европа, отбелязва БНР. Целта им е следващите месеци да спечелят избори и да имат свои министър-председатели в Румъния и Литва, а по-късно и в Германия и Италия. Другият приоритет са изборите за ЕП през 2014 г.
Председателят на Европейския парламент и бивш лидер на ПЕС Мартин Шулц подчерта, че не само подкрепя Станишев за председател, но и лично го е убеждавал да поеме поста за постоянно.
Самият Сергей Станишев заяви, че основното, което го мотивира да поеме председателския пост в ПЕС, е, че е българин и лидер на БСП.
Искам да докажа, че България и българите можем да се справяме добре. Ние сме страна със самочувствие, нация с огромна традиция и не сме само тези лоши новини, които често доминират в медиите. За мен е огромна чест. Това е голямо признание и победа на БСП, но и много голяма отговорност за всеки от партията, коментира бившият премиер.
|
|