:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,975
Активни 379
Страници 26,385
За един ден 1,302,066
Карти

ГЕРБ иска излаз на Босфора

Докато управляващите и ДПС делят етническия вот у нас под погледа на Турция, българските мюсюлмани изпадат във все по-голяма изолация
Снимка: БГНЕС
Цветан Цветанов на конгрес на турската управляваща партия в Анкара
Сред обилния поток от политически новини една крайно любопитна информация премина през публичното пространство, без да предизвика особено внимание. На конгреса на управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието на премиера Реджеп Ердоган присъства не само традиционната делегация на ДПС, но и такава на ГЕРБ. Представителите на нашите управници бяха водени лично от главния партиен апаратчик на ГЕРБ вътрешният министър Цветан Цветанов.

По принцип няма нищо необичайно в подобни партийни визити. За идеологически близките партии в Европа е практика да си разменят гостувания на големи партийни форуми. На това обикновено се гледа като на проява на уважение и знак за подкрепа. Само че ГЕРБ се води дясна партия, ДПС е либерална със социален уклон, а ПСР на Ердоган представлява конгломерат от ислямисти, консерватори, националисти и пазарни либерали. Така че



отпада вариантът за сбирка на идейно близки другари



Ясно е защо ДПС трябва да е там. За турския етнос у нас благоволението на Анкара към Ахмед Доган е гаранция, че дават гласа си за правилния човек. И точно този момент ни разкрива и смисъла на поканата към ГЕРБ. Благосклонното отношение на премиера Ердоган е сигнал към българските управляващи, че не би имал нищо против, ако решат да се изявят като конкурент на ДПС за етническия вот. Това е част от новата тактика на Турция, която ще използва влиянието си върху малцинствата у нас, за да разшири позициите си на българската политическа сцена отвъд ДПС.

А ГЕРБ определено показва склонност да приеме тази игра. Така управляващите удрят два заека с един куршум. Не само ще укрепят позициите си сред малцинствата, но и ще спечелят благоволението на мнозина български избиратели, които не могат да простят на останалите партии, че предадоха без бой на ДПС смесените райони. Дори и да не се реализира, амбицията на ГЕРБ да превземе бастионите на Доган вече им печели точки пред електората. Също като с магистралите - може да са малко като километри и да са на вълнички, но все пак ги има и това е плюс в очите на много хора.

Управляващите вече започват да берат плодовете от благоволението на Анкара. Наскоро станаха единствената българска партия със съюзник сред изселническите организации в Турция, освен ДПС, като привлякоха сдружението "Бултюрк". Тази организация придоби скандална слава у нас с идеята си да издигне български гражданин от турски произход за кандидат-президент на миналогодишните избори за държавен глава. Както и с намерението си да проведе анкета сред българските турци дали не трябва да се върнат турските имена на редица български градове. Сега обаче са сред най-горещите привърженици на управляващите, които до вчера премахваха турските названия на местности, улици и квартали из България. И на срещата си с Цветанов почти коленопреклонно го помолиха да отвори офиси на ГЕРБ в Турция. Което той от известно време се заканва да направи.

Хората на Доган засега гледат пренебрежително на плановете на ГЕРБ да ги изместят от позициите им. "Аз не отричам правото на никого да помечтае да измести ДПС от политическата сцена", самоуверено заяви наскоро зам.-шефът на партията Лютви Местан.

Анализаторите у нас от доста време коментират, че Доган вече не е толкова на сърце на управляващите в Анкара.



Турция обаче няма сметка от отслабването на ДПС,



напротив. Партията на Доган е на повече от 20 години. Има консолидиран и предан електорат, отлично развита партийна организация и сериозно присъствие в структурите на властта - и на местно, и на централно равнище. Подобен актив не се изхвърля току-така.

А и в крайна сметка, целта на играта на Ердоган не е да си намери нов фаворит, а да бъде този, който раздава картите на политическите играчи. По тази причина се заиграва с ГЕРБ, като в същото време пази добрите си отношения с Доган. Затова и удари едно рамо за парламентарните избори догодина и на бившата дясна ръка на Доган, а сега един от най-върлите му политически противници Касим Дал. Той също беше сред поканените на конгреса. И от доста време се радва на благосклонно отношение от турска страна.

Така малко по малко Турция се превръща в неформален арбитър на българската политическа сцена по отношение на разпределението на етническия вот. Използвайки ламтежа на родните политици за гласове, Ердоган прави свои приятели едновременно и Борисов, и Доган, и Дал. И ще спечели, независимо от това кой колко бюлетини е получил на изборите.

Големите губещи от тази политическа игра остават българските мюсюлмани. Докато политиците у нас и в съседство ги използват като разменна монета, тези хора изпадат във все по-голяма изолация точно във времето, когато за всеки е ясно, че интеграцията на малцинствата е от ключово значение за вътрешната стабилност на всяка държава. Провеждащият се в момента съдебен процес в Пазарджик за проповядване на радикален ислям е само поредният случай, който показва, че между различните верски и етнически групи в българското общество съществува дълбоко разделение и неразбиране. И докато политиците се интересуват само от това как да сменят тарторите на мюсюлманската общност, а не да ги направят част от българското общество, опасността от конфликт само ще се засилва.
23
6838
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
02 Октомври 2012 20:16
"Използвайки ламтежа на родните политици за гласове, Ердоган прави свои приятели едновременно и Борисов, и Доган, и Дал. И ще спечели, независимо от това кой колко бюлетини е получил на изборите"....Срам и позор! Български политици в услуга на Анкара!?
02 Октомври 2012 20:30
На всичко са готови родните ни политици, но мисля, че българският избирател няма да им го прости!
02 Октомври 2012 21:48
Докато си играят на игри за големи е по-вероятно ГЕРБ да получи резултата от една българска поговорка: "от два стола на земята". Накрая нито гласовете от Ердоган, нито гласовете от България от чисто малката периферия, която им е останала.
02 Октомври 2012 21:55
Ходовете на ГЕРБ легитимират етническия характер на Националната ни политическа система . Нямаме Конституция ...
02 Октомври 2012 21:56
Oт Р Турция внимателно следят всичко ставащо в бившите Румелия/Тракия/Булгаристан и вдигнаха ръце от агента-доносник Доганов от момента в който започна да самоубива сътрудници и да мечтае за летящи чинии. В момента Сополя е гузен и прави каквото трябва, но оливанията му никога няма да бъдат забравени от службите на Р Турция, както и от местните разведки, под мъдрото ръководство на ФСБ, разбира се! И на ЦРУ освен това, едновременно. Рядък шанс за Республика Булгаристан е развитието на международното положение (да живей!), което отдалечава приемането на Турция в ЕС и по този начин се ограничава широкото влияние на съседите, което може да е пагубно. От друга страна, Р Турция се развива много добре икономически и е в пъти, в пъти по-добре от окрадената България, която за 120-и-няколко години извън Османската империя ВИНАГИ е стояла по-добре по всички показатели, с изключение на последните 20 г. от избухналата "демокрация".
03 Октомври 2012 03:03
Следващото правителство ще е ГЕРБ+ДПС.
03 Октомври 2012 03:48
ГЕРБ ще влазя ли, или ще излазя?
03 Октомври 2012 07:33
Не, Били, следващото правителство ще е Герб+Касим Дал+РЗС
03 Октомври 2012 07:50
Всъщност, слухът е, че Куневица ще смени ГЕРБ, така искали от отвъд океана.
03 Октомври 2012 07:55
ГЕРБ иска излаз на Босфора ! Сигурно вече са спазарили предизборно останалите цигани у нас по за 50 кинта парчето. То не е голяма философия - циганите може да не признават държава, но си имат желязна вътрешна субординация. Един циганин , горгорбашия, барабар с родата си раздава парите и следи гласуването. Герберастите си ги знаят тия неща, нали са все "раднина - милиционер - роднина - милиционер" в тяхната партия, а циганите са им постоянен контингент. Сега не случайно пратиха Цецо Цветанов в Турция, да се срещне с правилните хора, да види по колко ще им искат на калпак , пардон на фес ...Да-а-а, все такива едни работи.
03 Октомври 2012 08:14
Ами щото Босфора си нема излаз у нас!?
03 Октомври 2012 09:33
ГЕРБ искало излаз на Босфора. Не-Туркия иска да "стъпи" повечко на Европейска територия.
А ГЕРБ не от вчера се гъзурчат на югоизток.
Време е българските мюсулмани да се поосъзнаят малко.....
03 Октомври 2012 09:45
ГЕРБ вече се оляха, а българския народ го е ударил на овчедушие.
03 Октомври 2012 09:50
Всъщност Турция не предприема нищо необичайно. Твърде елементарно, тактически и стратегически погрешно е силна държава, с ресурсите и възможностите на Турция, да гради влиянието си в региона (европейския си хантерланд) единствено върху ... етническа принадлежност. Напротив, грамотният подход е да създава и разширява зони на влияние извън границите и състава на турската етническа общност в България. Това и прави.

От друга страна това влияние не може да бъде изключителен прерогатив на една или друга политическа партия, гилдия или пък котерия в Турция. Така някои вътрешни, често пъти остри и непримирими, противостояния в самото турско общество ще намерят своята проекция и върху връзките и отношения на влияние, изграждани с и в България. Това е неминуемо. Нищо извънредно, нищо ... противоестествено няма в това. Ако си даваме сметка за тези процеси и ги наблюдаваме внимателно и без предубеждение и предразсъдък, можем да изградим полезни за България партньорства.

В този ред от мисли ще си позволя оценката, че ние следва да се предпазим от това отношенията ни с Турция да бъдат монополизирани и поставени под контрол от лобитата на изселническите ни общности и организации там. Подобно нас, след петвековно османско владичество, и те носят личната си и колективна ... травма - от възродителния процес. Не виждам нищо полезно в това субекти с непреодолени травми да пренасят комплексите си върху стратегически важни за България, а и за Турция, отношения. И тук да бъдем внимателни не е излишно.
03 Октомври 2012 09:59
На края ще стане така, че Герб сам ще изиграе себе си. С подобни ибрикчийски прояви най-вероятно да отвратят голяма част от българския си електорат, а турците, въпреки, че го сапунисват, ще си пуснат пак бюлетинка за ДПС-то. След изборите ще се държат за празните тикви и ще викат, като в оная песен на Ъбсурд - "к'во стана, ко*еле к'во стана?" Ама така става когато глупаци се мислят за умни и си повярват, че са "големи играчи".
03 Октомври 2012 09:59
"Подобно нас, след петвековно османско владичество, и те носят личната си и колективна ... травма - от възродителния процес."
-------------------------------------------------------------

Ама че го рече!!! И това ми било сравнение!!!
03 Октомври 2012 10:28
Това е част от новата тактика на Турция, която ще използва влиянието си върху малцинствата у нас, за да разшири позициите си на българската политическа сцена отвъд ДПС.
Нормално е, след като ДПС и лично Доган се провалиха в опитите за дезинтегриране на българското общество в продължение на повече от 20 години. Анкара е вече нервна за липсата на резултати в тази насока, поради което атаките ще се ожесточават: стимулиране на навлизането на радикален ислям, напъни за задължително изучаване на турски език, непризнаване на дипломите на увеличаващите се турски студенти у нас, активна намеса на турското правителство и служби по енергийните проекти у нас и т.н.
03 Октомври 2012 11:34
.
03 Октомври 2012 12:02
Тази организация придоби скандална слава у нас с идеята си да издигне български гражданин от турски произход за кандидат-президент на миналогодишните избори за държавен глава.

И какво скандално има в това. Всеки може да се кандидатира за президент - дори Йоло Денев. Дали има кой да го избере, е друг въпрос.
03 Октомври 2012 12:22
Герб иска излаз и на Бяло море и солунската митница, ... . А, дано!!
03 Октомври 2012 14:19
Сега обаче са сред най-горещите привърженици на управляващите, които до вчера премахваха турските названия на местности, улици и квартали из България. И на срещата си с Цветанов почти коленопреклонно го помолиха да отвори офиси на ГЕРБ в Турция. Което той от известно време се заканва да направи.

Това е "висш пилотаж" в дипломацията.
03 Октомври 2012 17:35
Касъм Дал,ГЕРБ взел.
03 Октомври 2012 21:05
"Подобно нас, след петвековно османско владичество, и те носят личната си и колективна ... травма - от възродителния процес."
***
Както казват руснаците: "Сравнил хрен с паьлцем!"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД