Ядрени словесни експлозии се очакват днес в парламента. Точка втора от дневния ред на депутатите е проект за решение за произвеждане на референдум за "нова ядрена електроцентрала", според последната формулировка на ГЕРБ. Вчера и депутатите от икономическата комисия одобриха подменения от правната комисия въпрос и вместо "Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадка "Белене"? българите ще бъдат питани: "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?".
Инициативният комитет, който събра над 770 000 подписа под въпроса за "Белене", все още обмисля какво да предприеме, ако парламентът прегази волята на народа. Представителите на комитета, които дадоха вчера специална пресконференция по темата, бяха уклончиви и дали ще се обърнат към Конституционния съд. Юристът от левицата Янаки Стоилов обясни, че тази възможност не се изключва, но тя може да стане факт едва след като парламентът гласува решението за референдума. Имало обаче опасност съдът да вземе политически мотивирано решение и плебисцитът да се озове в задънена улица.
Единственото оръжие на инициаторите са евентуални протестни действия от страна на гражданството, се разбра от думите им. "Очаквам да има, дали утре или друг ден, не знаем", каза бившият икономически министър Румен Овчаров и предположи, че управляващите бързат да включат темата в дневния ред, за да не оставят време за реакция на хората.
Представители на "Фейсбук" групата "Аз не се отказвам от АЕЦ "Белене", която подкрепя референдума, заплашиха, че ще съдят всеки депутат поименно заради подмяната на въпроса. Заканата бе отправена по време на заседанието на икономическата комисия вчера. Главните инициатори обаче се разграничиха от тази идея.
----ПО СЪЩЕСТВО
Междувременно управляващи и опозиция отново влязоха в спор за цената на АЕЦ "Белене". Според депутата Диан Червенкондев от ГЕРБ парите можело да стигнат и до 30 млрд. лв., което надхвърля значително досегашната версия на управляващите, че централата ще струва 22 млрд. лева. "Няма вариант, при който цената да е повече от 6 милиарда евро", заяви за пореден път Румен Овчаров.
Има един прост начин - Правителството да предостави в Парламента оригиналното писмо до "Атомекспортстрой", в което пише че се отказва от проекта, и фирмата незабавно трябва да спре производството на всякакви елементи за АЕЦ"Белене"!
Но едва ли ще стане...