България подписа договора за изграждането на "Южен поток" и строителството на тръбопровода за доставки на газ по дъното на Черно море към Европа може да започне. Енергийният министър Делян Добрев заяви, че с това страната ни повишава сигурността на газовите доставки, тъй като няма да зависи от други държави. Трасето на "Южен поток" през България ще бъде 540 км с 59 км отклонение.
Според шефа на "Газпром" Алексей Милер пък с този проект между България и Русия се изгражда една газова граница. "Веднъж вече изпатихме с газовата криза, подобна тръба през България гарантира, че българските граждани няма да останат без газ", заяви и премиерът Бойко Борисов. "На 7 декември в руския град Анапа предстоят тържествени прояви, свързани с началото на строителството на морската част на газопровода. На 7 декември започва строителството, а през 2015 г. ще постъпи газ в България", каза още Милер.
От началото на следващата година страната ни ще получава над 20% намаление от цената на природния газ, внасян от Русия, обяви Борисов. За това бе подписан отделен контракт между "Булгаргаз" и "Газпром експорт". Точната цена в новия договор на България не бе съобщена заради търговска тайна.
"Договорът е сключен директно между "Булгаргаз" и "Газпром експорт" и с влизането му в сила от 2013 г. ще отпадат посредниците в търговията", заяви енергийният министър Делян Добрев. Контрактът е за период от десет години с възможност за предоговаряне на цените и необходимите ни количества на шестата година. "Разчитаме тогава да разполагаме със значителен собствен добив на природен газ и затова след шест години ще можем да намалим купуваните количества според нуждите ни и още да намалим цената", коментира Добрев. Тези дни премиерът изрази увереност, че до няколко години България ще има значителен добив на местен газ, и затова настояваше договорите с "Газпром" да са максимално краткосрочни.
Преговорите за точната отстъпка в цената на газа се водели до последно. "В 11 без пет пак говорих с Путин и той охлади желанието на Милер за нови формули и бе постигнато намалението", разказа премиерът Бойко Борисов. Той обясни, че цената е най-ниската възможна за страни, които не влагат милиарди евро в разработване на газови находища в Русия. "Цената е малко по-висока от тази на Германия", заяви министър-председателят. Шефът на "Газпром" Алексей Милер обаче настоя да не се сравняваме с Германия, с която "Газпром" има общ енергиен бизнес от съвсем друг мащаб. Но заяви, че цената е преференциална и е най-ниската за страни от категорията на България.
Шефът на руския гигант съобщи още, че в бъдеще "Газпром" планира да построи паро-газови централи у нас. Той обяви, че вече има изготвен анализ, който показвал, че България разполага с две подходящи за целта площадки. Но не уточни в кои райони на страната се намират. Идеята за подобен алтернативен проект бе лансирана, след като кабинетът на Борисов реши да спре проекта АЕЦ "Белене". "Сами ще изградим тази електроцентрала и ще сключваме директни договори за доставка на електроенергия на по-ниски цени", заяви шефът на "Газпром". Той допълни, че ще се обсъдят с българското правителство и допълнителни възможности за стимулиране на вътрешния газов пазар.