:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,698,767
Активни 760
Страници 9,697
За един ден 1,302,066

България каза "да" за мегапроекта "Южен поток"

От догодина цената на природния газ ще падне с 20%
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
"С вас ще построим обща газова граница между Русия и България. Днес с вас станахме истински съседи, които имат добросъседски отношения", каза президентът на "Газпром" Алексей Милер на премиера Бойко Борисов след подписването на инвестиционното решение за "Южен поток". Борисов пък обясни, че "подобна тръба винаги гарантира, че можем да си отклоним газ и потребителите няма да останат на студено".
България подписа договора за изграждането на "Южен поток" и строителството на тръбопровода за доставки на газ по дъното на Черно море към Европа може да започне. Енергийният министър Делян Добрев заяви, че с това страната ни повишава сигурността на газовите доставки, тъй като няма да зависи от други държави. Трасето на "Южен поток" през България ще бъде 540 км с 59 км отклонение.

Според шефа на "Газпром" Алексей Милер пък с този проект между България и Русия се изгражда една газова граница. "Веднъж вече изпатихме с газовата криза, подобна тръба през България гарантира, че българските граждани няма да останат без газ", заяви и премиерът Бойко Борисов. "На 7 декември в руския град Анапа предстоят тържествени прояви, свързани с началото на строителството на морската част на газопровода. На 7 декември започва строителството, а през 2015 г. ще постъпи газ в България", каза още Милер.

От началото на следващата година страната ни ще получава над 20% намаление от цената на природния газ, внасян от Русия, обяви Борисов. За това бе подписан отделен контракт между "Булгаргаз" и "Газпром експорт". Точната цена в новия договор на България не бе съобщена заради търговска тайна.

"Договорът е сключен директно между "Булгаргаз" и "Газпром експорт" и с влизането му в сила от 2013 г. ще отпадат посредниците в търговията", заяви енергийният министър Делян Добрев. Контрактът е за период от десет години с възможност за предоговаряне на цените и необходимите ни количества на шестата година. "Разчитаме тогава да разполагаме със значителен собствен добив на природен газ и затова след шест години ще можем да намалим купуваните количества според нуждите ни и още да намалим цената", коментира Добрев. Тези дни премиерът изрази увереност, че до няколко години България ще има значителен добив на местен газ, и затова настояваше договорите с "Газпром" да са максимално краткосрочни.

Преговорите за точната отстъпка в цената на газа се водели до последно. "В 11 без пет пак говорих с Путин и той охлади желанието на Милер за нови формули и бе постигнато намалението", разказа премиерът Бойко Борисов. Той обясни, че цената е най-ниската възможна за страни, които не влагат милиарди евро в разработване на газови находища в Русия. "Цената е малко по-висока от тази на Германия", заяви министър-председателят. Шефът на "Газпром" Алексей Милер обаче настоя да не се сравняваме с Германия, с която "Газпром" има общ енергиен бизнес от съвсем друг мащаб. Но заяви, че цената е преференциална и е най-ниската за страни от категорията на България.

Шефът на руския гигант съобщи още, че в бъдеще "Газпром" планира да построи паро-газови централи у нас. Той обяви, че вече има изготвен анализ, който показвал, че България разполага с две подходящи за целта площадки. Но не уточни в кои райони на страната се намират. Идеята за подобен алтернативен проект бе лансирана, след като кабинетът на Борисов реши да спре проекта АЕЦ "Белене". "Сами ще изградим тази електроцентрала и ще сключваме директни договори за доставка на електроенергия на по-ниски цени", заяви шефът на "Газпром". Той допълни, че ще се обсъдят с българското правителство и допълнителни възможности за стимулиране на вътрешния газов пазар.

57
1969
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
57
 Видими 
15 Ноември 2012 21:26
През 1878-а Русия постави България на политическата карта на света, днес – на енергийната
15 Ноември 2012 21:32
"Сами ще изградим тази електроцентрала и ще сключваме директни договори за доставка на електроенергия на по-ниски цени", заяви шефът на "Газпром".

Некои тук се тръшкаха заради нови ЯЕЦ?
Той допълни, че ще се обсъдят с българското правителство и допълнителни възможности за стимулиране на вътрешния газов пазар.

Куцото пиле Господ го храни
16 Ноември 2012 04:21
Идея за парогазова централа на мястото на въглищната ТЕЦ Варна беше издигната от ЧЕЗ в 2008 г., скоро след като се разчу (през лятото на 2007 г.) за Южен поток. ЧЕЗ предложи да изгради отначало един парогазов блок 880 МВт с оборудване от Дженерал Електрик на стойност 800 млн евро с възможност по-нататък да има втори блок и т.н. Този проект беше ликвидиран от Герб есента на 2009 г., по времето, когато RWE беше изгонена от АЕЦ Белене. Напълно резонно е сега с подписването и проектът за парогазовата ТЕЦ Варна да бъде реанимиран, пък било то и от Газпром. (Не се съмнявам, че следващото правителство ще реанимира и АЕЦ Белене и там няма да има парогазова централа.)

Други по-големи инвестиционни проекти на входа на Южен поток, предложени преди идването на герберите, бяха на оманския суверенен фонд за нов торов завод в Девня за три млрд долара (прир. газ е суровина за торовете), на КамАЗ за автозавод във Варна за износ за ЕС, на китайски, корейски, австрийски и др. инвеститори за няколко промишлени предприятия в "индустриална зона Варна запад" (зоната беше ликвидирана от Герб в началото на управлението им и вместо нея бяха обявени две defunct и досега зони Божурище и Бургас) и др.

Под въпрос е южният клон на ЮП, Плевен-Гърция-южна Италия, безспорен е северният - Варна-Видин, който продължава покрай Дунава до Зайчар, Белград, Хърватска, Словения, Унгария, Австрия, Италия и Франция. ЮП ще свързва някогашните и сегашни центрове на бълг. хим. промишленост Девня, Шумен, Русе, Плевен, Враца и Видин, с бълг. газови полета в Черно море източно от Галата и Камчия и в Плевенско и с резервоарите за газ във Варненско и Врачанско.

ЮП (за 63 млрд куб м годишно) ще е най-големият по капацитет газопровод в Европа (Северен поток, Русия-Германия, е 55 млрд куб м). Това ще е първият у нас в ново време случай на строителство на инфраструктурен обект със световно значение и с голяма техническа сложност в подводния участък от 900 км, който ще стига до 2 хил м дълбочина при сложни условия. Преди години разисквахме разностранните ползи от ЮП за България. Лянчата пресметна, че се равнявал на инвестиции от 25 млрд евро. Една от най-малките ползи например е, че руският газ и за Румъния и Молдова също ще се транзитира през България, а не през Украйна като сега.
16 Ноември 2012 08:44
Борисов пък обясни, че "подобна тръба винаги гарантира, че можем да си отклоним газ и потребителите няма да останат на студено".

Те и украинците така си отклониха, последвалият вой на оранжевите свидомитски прашки още ехти по форумите.
Енергийният министър Делян Добрев заяви, че с това страната ни повишава сигурността на газовите доставки, тъй като няма да зависи от други държави.

Прав е за това. От сума държави няма да зависи - от Монголия, от Тринидад и Тобаго, от Доминиканската република и т.н.
"Цената е малко по-висока от тази на Германия", заяви министър-председателят.

Лоша работа, Германия е скъпа държава.
16 Ноември 2012 09:14
Некои тук се тръшкаха заради нови ЯЕЦ?

За тръшкането не знам, ама както е тръгнала работата, руснаците и АЕЦ-а ше ни построят без пари.
16 Ноември 2012 10:15
нАдай се жено на корав , ма не става вече
16 Ноември 2012 10:36
За тръшкането не знам, ама както е тръгнала работата, руснаците и АЕЦ-а ше ни построят без пари.

За строенето - ще ни го построят. Ама после ще задължат старците да купуват ток по трийсет стотинки за двайсет години напред. Или според възможностите си.
16 Ноември 2012 10:49
Не четете новините - вчера Милер обеща да ни построи две парогазови централи без пари.
По този начин ше станем напълно независими от Русия!

АЕЦ-а по-късно, когато кандидатстваме за присъединяване към Руската федерация.
16 Ноември 2012 10:59
вчера Милер обеща да ни построи две парогазови централи без пари.

Тъй, тъй...стига сте ме плашили Малко слънчице и на моята уличка
16 Ноември 2012 11:15
Много хубава снимка. Какво ли му шепне Борисов?
16 Ноември 2012 11:40
над 20% намаление от цената на природния газ, внасян от Русия

Тихо да не чуе Р.Овч.; П. Димитров и другите бандити от бандата БСП & Сие че веднага ще направят необходимото цената да се увели поне с 50%.
Намаление от 120 $/1000 м3 е = $360 мил. на година които очевидно са паричките на посредниците и техните ментори които вече са им отрязани, така че трябва да се очаква комунистически вой до Бога
16 Ноември 2012 11:50
Шефът на "Газпром" Алексей Милер обаче настоя да не се сравняваме с Германия, с която "Газпром" има общ енергиен бизнес от съвсем друг мащаб.


Да, и освен това Германия внася от Русия само 40% от газа, а остатъка - от Холaндия и Норвегия.

Т.е. Германия е енергийно диверсифицирана. Диверсификация е да имаш по една тръба от два доставчика, а не две тръби от един доставчик. Второто е обратно на диверсификация - то е двойно връзване. Това си причинихме ние, вместо да застанем изцяло зад конкурентния проект "Набуко", който щеше да ни направи част от европейската съпротива срещу руския енергиен рекет, и щеше да покаже на Европа, че сме с нея, а не сме вече Кремълски сателит.
16 Ноември 2012 12:32
така че трябва да се очаква комунистически вой до Бога


...засега само ти подквикваш, но ако се постараеш... може и да завиеш, като страшен вълк!
16 Ноември 2012 12:43
Голям кеф е да четеш довчерашни русофоби, как СЕГА се пъчат като първи русофили!
16 Ноември 2012 12:45
Да видим дали 9-те допълнителни процента "отстъпка" (дефакто рушвет, който няма да стиген до потребителя, а ще остане в посредниците) няма до доведе до европейски санкции, които да ни излязат в пъти по-скъпи.

Сигналите, че ЕК подозира, че умишлено я държат на тъмно, и може да заиграят шамарите, вече са налице:

Европейската комисия не разполага официално с важна информация за Южен поток, заяви в Брюксел комисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер, съобщи БНР.

Той отново напомни, че газопроводът ще трябва да бъде съобразен с европейските изисквания, когато стигне територията на ЕС.

България всъщност се явява първа европейска точка за тръбата, по която ще тече руски газ. Министърът на икономиката Делян Добрев на няколко пъти подчерта, че включването на страната ни в Южен поток е съгласувано с Брюксел.

От изказването на Гюнтер Йотингер обаче става ясно, че има доста неясни неща като например откъде ще минават трасетата и какви капацитети ще се реализират.

ЕК продължава да не знае дали за Южен поток ще бъде искано изключение от така наречения трети енергиен пакет на ЕС. Той въвежда задължение собствениците на подобна инфраструктура да гарантират достъп до нея и за алтернативни доставчици.

Дни преди подписването на инвестиционното решение с България високопоставен представител на „Газпром“ заяви, че по Южен поток ще се транзитира само руски газ.

По думите на Гюнтер Йотингер, ако бъде поискано такова изключение, комисията е готова да влезе в преговори и ще бъде строга, но справедлива.

Запитан вижда ли проблем между обвързването на подписаното днес у нас споразумение за Южен поток с бъдещата отстъпка в цената на газа за България, комисарят по енергетиката заяви, че това е въпрос за партньорите по договора.
16 Ноември 2012 12:48
Голям кеф е да четеш довчерашни русофоби, как СЕГА се пъчат като първи русофили!


Така е - горчива ирония е да слушаш комуноидите от БКП(герб), според които е жива "братската дръжба" със Съветския съюз, и тя е източник на "евтини" суровини, осигурени чрез едно обаждане "в 11-без-5" от нашия Вожд до техния Вожд, който озаптил апетита на назначения от него "частник" Милер.

Това, че пускаме безплатно един натрапник на територията си въобще не се коментира. Сигурно смятат за нормално да пуснеш злонамерен чужд човек в къщата си, стига да не ти иска пари за това, и после да си понесеш рисковете и поразиите, които той причини.
16 Ноември 2012 12:53
Знаем, че Тиквата обича да се хвали.

Най-логичното беше след подписването да иде в парламента и да отговори на въпростите относно "Щжен поток", както обеша в сряда, когато каза "питайте ме утре в 11:00".

Вместо това той изрече няколко мъгливи самохвалства и избяга да рита мач.

Тая сутрин също не отиде на парламентарния контрол да даде подробности за трасето на газопровода, за условията и т.н.

Пак тази сутрин Бойко отказал покана за сутрешния блок на БТВ, не искал да се хвали за "Южен поток". Това вЕрвате ли го - че Той ще пропусне да се похвали?!

Работата мирише на предателство и рубли, та се не трае!
16 Ноември 2012 12:55
"Цената на руския газ за България от самото начало бе сред най-високите - над 500 долара за 1000 куб. метра. Затова на страната напълно обективно бе предоставена по-голяма отстъпка, отколкото на други купувачи", коментира руският експерт Виталий Крюков."България плащаше 510 долара за кубик руски газ, а Германия - 450 долара", уточнява той, но изтъква, че "в момента "Газпром" прави отстъпки и на други купувачи".

в."Коммерсантъ"
16 Ноември 2012 12:55
Голям кеф е да четеш довчерашни русофоби, как СЕГА се пъчат като първи русофили!

Ааа, и обратното е кефско Мъ на българите със съветско самосъзнание е по-тежко, защото трябва да се изправят (наужким де) с критики срещу родината си
16 Ноември 2012 12:59
Да погледнем и отсрещната страна - руснаците. Тяхното поведение също е подозрително самодоволно и радостно за някой, който току що е бил "победен" и принуден да прави големи отстъпки.

Първо - още в сряда, преди България да е подписала, Русия се държеше все едно подписа ни е вече факт и Газпром се събра с немската и италианска фирма участващи в проекта за да подпишат окончателно решение за започването му. Прочетете го пак - окончателното решение се взема преди България да е подписала, и докато родните управници твърдят, че още преговарят. Как така?!

Второ - след подписването Милер се нахвърли страстно да разцелува и напрегръща българските преговарящи, които в това време се усмихваха криво и гледаха като попарени. Кой тук изглежда като победител, и кой като губещ? Нима Милер щеше да е толкова весел ако наистина в "11-без-5" големия шеф от Кремъл го е унизил пред туземците принуждавайки го да даде по-голяма от планираната отстъпка?!

Трето - днес руските официози мелодраматично се вайкат за "голямата отстъпка извоювана от българите". Кога сте чували Русия да признава поражение?! Никога. Това е само постановка, едно "евалла" към родните национални предатели подписали договора, така че те да могат да се преструват на победители и да ни убедят, че договора е изгоден за нас.

16 Ноември 2012 13:02
Да се превръщаме днес в кремълски сателит е като да се съюзиш с Хитлер през 1944. Дано ЕС пак ни спаси от самите нас, както в случая Марковска!
16 Ноември 2012 13:05
.
16 Ноември 2012 13:07
***
16 Ноември 2012 13:09
***
16 Ноември 2012 13:11
OLDMAD 16 Ноември 2012 12:43
Голям кеф е да четеш довчерашни русофоби, как СЕГА се пъчат като първи русофили!

Старо, требе да четеш по внимателно, а също и да вземах Апове проти склерозата
Никога не съм твърдял че съм рософоб, русофил или каккъвто и да било друг фоб или фил
Винаги съм твърдял и продължавам да твърдя че съм БЪЛГАРОФИЛ и че България трябва да се съобразява със своите си интереси!!! Доколкото е известно НАБУКО е също приоритет на България и това е същественото в случая. Обаче, Набуко нещо забуксува и все още няма конкретно решение по проекта. Какъв е проблема? Строят си, след като им се изплати инвестицията, България ще получава транзитни такси. Доколкото знам транзитните такси в момента са 5 $/1000 м3 на 100 км. При 540 км трасе и 63 млрд м3 годишен капацитет това прави сериозната сума от $ 1,7 млрд на година - кое именно не ви харесва? Като стане Набоко и там да дойде още толкоз
16 Ноември 2012 13:12
Никога не съм твърдял че съм рософоб, русофил или каккъвто и да било друг фоб или фил


Винаги съм твърдял и продължавам да твърдя че съм БЪЛГАРОФИЛ
16 Ноември 2012 13:14
Добре бре Болгаре, кой не обича газ и газвие!? Само да питам и теб, и Павлика - докъде я добутаха с Набутко? Какво ще се помпи през тръбите му?
16 Ноември 2012 13:18
Дедии, радвам се... че си премислил?
16 Ноември 2012 13:22
Рогчо, ще ме питаш мене? Аз от де да знам къв го джвакат инвеститорите по проекта. Нали не си мислиш че тея скъпи проекти са някаква фикс идея и са на принципа на "другари, дайте таковата туканка да дадем"? Всичко е свързано с пари и с политическо влияние - което е едно и също де. Тука се намесват много интереси и всите дългосрочни - щото Русия няма интерес от Набуко и затова бърза с ЮП, а няма интерес щото сега Средна Азия няма избор и ще не ще "продава" на Газпром; ама ако имат избор нещата стват интересни
16 Ноември 2012 13:24
wreckage 16 Ноември 2012 13:12 - хубаво де не съм никакъв друг фил освен БЪЛГАРОФИЛ - очевидно трябва да ти се обяснява много
16 Ноември 2012 13:48
BOLGAR, аз визирах Бойчето и Делянчо бре, ти къде се навря?
Ами чети преди да пишеш, не бива така..
16 Ноември 2012 13:51
Тука се намесват много интереси и всите дългосрочни - щото Русия няма интерес от Набуко и затова бърза с ЮП, а няма интерес щото сега Средна Азия няма избор и ще не ще "продава" на Газпром; ама ако имат избор нещата стват интересни


А, е тука е ключа от палатката - "Южен поток" не цели печалби от самия проект (в което се опитват да ни убедят и руснаците, и родните кремълски еничари), а е острие на борбата на Русия да запази монопола върху преноса на каспийски газ до Европа, и да бастиса конкурентния европейски "Набуко", който е отговор на руския енергиен рекет.

И ние какво направихме? Присъединихме се към тези руски усилия, като по този начин:
- показахме на Европа, че наистина сме руско троянско магаре в съюза, с което вероятно ще си навлечем и критики, и санкции;
- саботирахме собствената си енергина диверсификация, понеже вече ще сме вързани с 2 връзки към един и същи доставчик, а конкуренцията му ще бъде елиминирана;
- и не на последно място - съдействаме на борбата на Кремъл против независимостта на азиатските държави, добиващи газ, и на Украйна, която ще изгуби един от малкото си лостове за самозащита ако на минаващата през територията и тръба бъде намерена алтернатива.
16 Ноември 2012 14:05
Споко бе Павлик, недей вдига кръвнишкото..
След 15 години "я хамилата, я хамиларя" - може дори и "задунайска губерния" да не сме!
А най-вероятно... китайска.
16 Ноември 2012 14:09
Качихме се на потъващ кораб: Руските медии за "Южен поток" - скъпо и излишно!

Проектът за газопровод "Южен поток" става все по-скъп, а след като бъде готов, ще е и излишен, прогнозират руски анализатори, помолени да коментират вчерашното подписване в София на инвестиционното решение за проекта.

"Южен поток" може да стане проектът, който ще доведе до фалит "Газпром", прогнозира президентът на консултантската компания East European Gas Analysis Михаил Корчемкин пред РБК daily. "Както в Библията - да стане онази последна сламка, която ще счупи гърба на камилата", коментира той като се аргументира с общите разходи, които руският газов гигант трябва да направи. По думите му заедно с вложенията за връзката от находището Ямал с Черно море, ще надхвърлят 35 млрд. евро. "Тези гигантски капиталовложения ще донесат не печалби, а загуби", прогнозира Корчемкин.

Пред същото издание Валерий Нестеров от Sberbank Investments Research изказва опасението, че заради слабото потребление в Европа "Газпром" няма да може да напълни всичките си стари и нови тръби. Според пресмятанията му след окончателното завършване на Северен и Южен поток експортните мощности на газовия гигант ще достигнат 350 млрд. куб. м газ годишно, докато сегашните доставки са за едва 150 млрд.

Директорът на Фонда за национална енергийна безопасност на Русия Константин Симонов прогнозира пред "Комерсант", че причина за бързането е вече планираната за декември първа копка на морската част на газопровода, на която се очаква да присъства руският президент Владимир Путин. "Естествено е, че за да се потвърди необходимостта от строителството на морския участък, трябва да се демонстрира и това, че тръбата ще излезе на сушата в България и ще се удължава оттам", казва той.

Според руски политолози, до които "Комесрант" се е допитал, "агресивната риторика на Украйна вероятно също е подтикнала "Газпром" да бърза. По подобен начин коментира темата пред "Ведомости" и главният анализатор на "Церих кепитал мениджмънт" Николай Подлевских. "Ако "Северен поток" има съществено самостоятелно значение, то Южният трябва да се разглежда главно като шунтиращ Украйна и други транзитни направления, казва той. Това най-малкото ще даде възможност да се намалят транзитните такси, а Украйна да прояви повече сговорчивост при преговорите с "Газпром" за покупка на част от нейната газопреносна система", смята анализаторът.
16 Ноември 2012 14:12
"Мечката е сигурно, че ако те гони, ще те хване. Спасение от мечката няма” казал Бойко по една тема, явно мислейки за друга.
16 Ноември 2012 14:17
Споко бе Павлик, недей вдига кръвнишкото..


Не мога спокойно, OLDMAD - комбинацията от деменцията и лумпенизацията на мат'ряла и наглите прозрачни лъжи на мут'ряла ми идва в повече.

Поне да ни бяха завладели със сила ... Чужденци да ни бяха разгонили с оръжие ... а то - нацията се самоубива в наивното си старческо оглупяване.
16 Ноември 2012 14:24
ОК.
Питах Ловкия, той си замълча като...
СЕГА ще питам теб - Кажи ми поне едно Правителство на РБ през последните 22 години, което да е подписало изгоден договор за България?!
(няма "кукички", няма капанчета - директно питам!)
16 Ноември 2012 14:29
Pavlik Morozov,
Както казах и преди - България трябва да си гледа своя си интерес.
Не мисля че ЮП обезмисля Набуко поне за сега. Въпросът обаче опира до това дали има пазар за други количества - моето мнение е че към момента има и ако не се намери алтернатива на газа и Европейската икономика се оттърси от свитото производства, а в същото време Иран продължи да бъде в ембаргова блокада а Афганистан продължи да бъде не надежно трасе - тогава Набуко ще има смисъл. Иначе от к'в чеп да се наливат толкова много пари? Ако Туркменския газ излезе в Залива, Набуко губи смисъл, а ЮП и Син Поток ще имат проблеми - ама всичко това не е наш пряк проблем а дорде може да получаваме транзитни такси за нас е ОК, а освен това няма да сме заложници на меренето на пишки м/у Русия и Украйна ...
16 Ноември 2012 14:32
Кажи ми поне едно Правителство на РБ през последните 22 години, което да е подписало изгоден договор за България?!


Няма такова! Но винаги са заменяли финансови загуби срещу политически дивиденти, които в бъдеще сме могли да осребрим. Примерно ако Костов, Царя и Станишев не бяха съответно обърнали курса ни към ЕС, започнали преговори за присъединяване, и след това осъщестили самото присъединяване, то България днес щеше да прилича на Молдова или Беларус.

Досега не е имало правителство, което е започнало мандата си, когато държавата ни е била членка на ЕС, т.е. когато съюза е готов да застане твърдо зад нас срещу руския рекет.

Герберасите имаха уникалния исторически шанс да са първите, които да кажат твърдо "не" на ламтежите на Кремъл. Но не го направиха. А мат'ряла вместо да ги гони с камъни гълта лъжите им като патка горещи кравешки лай*а.
16 Ноември 2012 14:34
Както казах и преди - България трябва да си гледа своя си интерес.


Ами хайде де - да си го гледаме!

Защо "диверсификацията" ни е да усилваме монопола на сегашния си единствен доставчик, а не да помогнем на конкурента му?

Защо не направим много по-късата и евтина тръба до терминала за втечнен газ в Солун?

Защо влизаме в проект, от който ще започнем да печелим най-рано след 15-20 години, а през цялото това време ще носим рисковете и пасивите от това да пуснем руски стратегически проект на своя земя?

16 Ноември 2012 14:39
BOLGAR, с извинение, но мисля че забравяш нещо много важно - цели 15 години, нанайки транзитни такси за БГ от "Патока".
Вчера ги харизахме на Милер!
Ей тъй - с един подпис...
16 Ноември 2012 14:50
Защо не направим много по-късата и евтина тръба до терминала за втечнен газ в Солун?

Защо влизаме в проект, от който ще започнем да печелим най-рано след 15-20 години, а през цялото това време ще носим рисковете и пасивите от това да пуснем руски стратегически проект на своя земя?

1. По късата тръба значи по малко транзитни такси
2. ЮП не е двустранен проект - той е съгласуван с ЕС или не знаеш
3. Набуко в момента се спира от ЕС, не от нас
Така че, тука не виждам никакво нарушение на нашите итереси, все пак целевия пазар е Западна Европа и щом са готови да си плащат - ние що пък да не вземем при това за каъв риск и негативи говориш - България няма да вади пари за строежа : т.е. риска не е наш а на инвеститора щото ако няма пазар и тръбата не се ползва с необходимия капацитет то риска от загуба на вложените милиарди си е на Газпром; да не говорим че и цената вече е намалена и България реализира икономии за над $ 350 млн на година, кое не ти харесва.
16 Ноември 2012 14:52
OLDMAD - ами нали трябва да се изплати инвестицията. Ти какво очакваш хем да не влагаме пари за строежа, хем да получиме собствеността даром? Ти как си ги представяш тея работи - безплатен обяд няма.
16 Ноември 2012 14:56
Ти как си ги представяш тея работи - безплатен обяд няма.

Ааа, има , има - цели две парогазови централи + ФК"Левски"!
Недей да си кривиш душата.
16 Ноември 2012 14:57
1. По късата тръба значи по малко транзитни такси
2. ЮП не е двустранен проект - той е съгласуван с ЕС или не знаеш
3. Набуко в момента се спира от ЕС, не от нас


.1 Аз не говоря за тръба към Солун заради транзитни такси, а за да задоволим собствено потребление като диверсифицираме източниците си. Щото сега печелим от транзитни такси, но губим тройно от високата монополна цена, която ни налага единствения ни доставчик.

2. Съгласуван, съгласуван - колко да е съгласуван. Според вчерашното изказване на Йотингер все още не е подадена достатъчна информация на ЕК какво точно сме подписали и какво точно се каним да правим.

3. Напротив, не се спира - към 31-ви октомври взе ОВОС и така поведе пред Южен поток, чието трасе се крие, за да се предотврати евентуална съпротива на еколозите.
16 Ноември 2012 14:57

Парогазовите централи и те няма да попаднат в графата безплатен обяд
16 Ноември 2012 15:00
България няма да вади пари за строежа : т.е. риска не е наш а на инвеститора щото ако няма пазар и тръбата не се ползва с необходимия капацитет то риска от загуба на вложените милиарди си е на Газпром; да не говорим че и цената вече е намалена и България реализира икономии за над $ 350 млн на година, кое не ти харесва.


Чакай, чакай - това че не даваме пари значи ли,че не даваме нищо за проекта?

Примерно ако някой дойде при тебе и каже, че иска да отвори в дома ти магазин, ама ти не се безспокой - нищо няма да плащаш, и ако спечели евентуално след 15-20 години ще почне да ти дава от печалбата ще се съгласиш ли?

Да не говорим, че ако заради колаборационизма си в опитите да се саботира трети енергиен пакет на ЕС си навлечем евро-санкции то обещаните печалби може да се превърнат в съвсем реални загуби.

Да ти напомням ли, как първо щяха да ни отстъпят 110 милиона за тази година, после спаднаха на 70, а накрая май ще искат да доплащаме?!
16 Ноември 2012 15:00
Павлик, транзита вдига сериозно цената и башка посредниците
Транзита е $5 на всеки 100 км за 1000 кубика, колко лапат посредниците нямам удоволствието да знам
16 Ноември 2012 15:04
Павлик, транзита вдига сериозно цената и башка посредниците


Има държави, които са по-далече от нас, но плащат по-евтин газ. Т.е. транзитните такси са само един фактор. Понеже са "пари от въздуха" разбирам защо са особено привлекателни за българските и всякакви други далаверджии, но според мен обсесията с транзитни такси е като гонене на стотинки, което води до загуба на левчета от липсата ни на диверсификация.
16 Ноември 2012 15:06
Цък, сравнението не е правилно.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД