Шефът на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев бе най-яростният защитник на данъка от 10% върху лихвите по депозити. |
Дебатът по новия данък засенчи останалите данъчни промени и за пореден път се профанизира с популистки тълкувания за ефекта му върху бедни и богати. Тон даде шефът на групата на ГЕРБ Красимир Велчев. Велчев, който при първото четене на данъчните промени се възмути, че българите искат да рентиерстват и да живеят лентяйски от лихви, настоя депутатите да заявят публично от трибуната с какви депозити разполагат, за да е ясно чии интереси защитават. Шефът на ПГ на ГЕРБ не се трогна от репликите, че това е декларирано пред Сметната палата, и предложи парламентът да създаде фонд за подпомагане на бедни депутати като Корнелия Нинова от БСП, която обяви от трибуната депозит от 3500 лв.
Друго изказване на Велчев, направено под формата на обръщение към присъстващи като гости млади хора, окончателно взриви залата. "Леви, десни и националисти се обявяват против данъка върху лихвите, защото ги обединява единствено личният интерес. Ето, аз имам депозит над 10 000 лв. и съм "за". За какъв удар върху бедните се говори, като при депозит от 200 лв. удържаният данък на месец ще е 6 стотинки? Представяте ли си за какво става въпрос? Тези 6 стотинки отиват за пенсиите на вашите баби", обърна се към младежите Велчев. Според него данъкът наистина щял да засегне средната класа, но пък това било въпрос на родолюбие. "Какъв бизнесмен и какъв родолюбец си, ако смяташ да си държиш парите в банка", запита Велчев. Той обвини в неграмотност и невежество независимия депутат Георги Терзийски заради настояването му, че данъкът не е 6 стотинки, а 10%, и отново успокои, че при малките депозити "комисионите са ниски", данъкът - също.
Че мнозинството цели да обложи богатите, които 20 години събират пари, настоя и депутатът от ГЕРБ Светлин Танчев. Никой друг от ГЕРБ не взе отношение, а опозицията се оказа единна в критиките си, че ГЕРБ нарушава поетия пред избирателите ангажимент да не въвежда нови данъци и да не повишава данъчното бреме. С тези аргументи от "Синята коалиция" настояха данъкът да отпадне, БСП предложи вместо лихвите да се облагат финансовите транзакции между банките, а независими депутати поискаха да има необлагаем минимум, така че дребните вложители да не бъдат засегнати. От БСП разкритикуваха кабинета, че се опитва да оказва данъчно насилие, за да изкара парите от банките и да ги вкара в икономиката, а в същото време полага сериозни усилия за влошаване на бизнес средата.
Предложенията на опозицията не бяха приети, а след гласуването лидерът на "Атака" Волен Сидеров обяви, че ще се консултира с останалите групи за сезиране на Конституционния съд. И според "Атака", и според ДПС данъкът върху лихвите представлява двойно данъчно облагане на доходи, върху които вече е удържан 10% налог.
------ТЕХНОЛОГИЯ
Новият данък ще се удържа при придобиването на съответната лихва, като банките ще превеждат постъпленията към НАП на месечна основа. При срочни депозити с авансово изплащане на лихвата данъкът ще се удържа към датата на падежа, а не към датата на самото получаване на парите. Целта е да се избегнат проблеми с надвзети данъци, ако условията по даден договор не бъдат спазени и доходът от лихви се окаже по-малък. Това ще засегне и вече изплатени авансово лихви през 2012 година по депозити, които изтичат през 2013 година. Не е ясно дали новият налог няма да доведе до нови такси за вложителите, дори и минимални. Управляващите настояват, че разходите на банките ще са пренебрежими, но от асоциацията на банките не бяха готови със статистика и отказаха да поемат категоричен ангажимент.
-------ПРИХОДИ
120 млн. допълнителни приходи в бюджет 2013 очаква финансовото министерство от новия данък. При лансирането на налога от ГЕРБ хем уверяваха, че данъкът няма фискални цели и се въвежда в името на справедливостта, хем изтъкваха, че без него средствата за увеличение на парите за пенсии няма да стигнат. Според депутати от опозицията планираните приходи са нереалистични. Сумата със сигурност ще намалее заради изключването на безсрочните влогове, а банките вече обявиха, че ще търсят начин за законното му заобикаляне.
-------ЗАДЪЛЖЕНИЯ
Промените в закона за данъците на физическите лица бяха приети като преходни и заключителни разпоредби на закона за ДДС. С тях се измениха други 10 закона, включително и данъчно-осигурителният и процесуален кодекс. Промените в него дават право на НАП да използва преведени от фирмите суми за осигуровки за покриване на по-стари данъчни задължения. Покриването с предимство на най-старите по дата задължения може да блокира и възстановяването на ДДС. Лидерът на ДСБ Иван Костов предупреди, че тези текстове са противоконституционни, защото осигуровки и данъци се третират по един и същ начин и се изземва волята на данъкоплатеца как да погасява задълженията си. И тези текстове могат да потеглят към КС.