Всички държавни институции бяха впрегнати вчера, за да осуетят упоритото желание на Венета Марковска да стане конституционен съдия. Президентът провали клетвата й за най-престижния съд, прокуратурата активно започна да разследва неин приближен за търговия с влияние, а евентуалното й връщане на работа като съдия във Върховния административен съд е под голям въпрос. Премиерът Бойко Борисов горещо подкрепи действията на президента, а независимите депутати, издигнали Марковска, заплашиха държавния глава с импийчмънт. Прецедентът доведе до куп юридически казуси, които могат да блокират работата на Конституционния съд за неопределено време.
Марковска сама заложи капана, в който падна. Въпреки призивите на президент, премиер, правосъден министър, посланици на страни - членки на ЕС, и Еврокомисия да се откаже или поне да отложи влизането си в КС, докато се разсеят всички съмнения около личността й, тя реши да не слуша никого и да се закълне. Не се трогна дори от молбите да не се поставя над държавата, тъй като упорството й може да доведе до извънреден евродоклад за България.
Всичко вчера започна във Висшия съдебен съвет, който гласува подадената от Марковска оставка като съдия и зам.-председател на Върховния административен съд. След кратки дебати тя получи възможност да отиде и заедно с останалите трима нови конституционни съдии - Георги Ангелов, Борис Велчев и Анастас Анастасов, да се закълне. Преди това се отби в парламента, където към нея като "охрана" се присъединиха четирима независими депутати - Дарин Матов, Марио Тагарински, Тодор Великов и Димитър Чукарски. Марковска подмина без коментар въпросите на десетките журналисти. В КС в присъствието на президента Росен Плевнелиев, председателя на парламента Цецка Цачева, председателя на Върховния административен съд Георги Колев и зам.-председателя на Върховния касационен съд Гроздан Илиев клетва положиха Георги Ангелов от квотата на ВАС и ВКС, Борис Велчев - от квотата на президента, и Анастас Анастасов, пратен от парламента. Когато се стигна до Венета Марковска, внезапно президентът Росен Плевнелиев поиска думата, извади листче и изчете текст, с който изрично се обяви срещу нея. Той припомни, че я е призовавал няколко пъти да положи клетва едва след като се изчисти името й. Плевнелиев бе категоричен, че съдиите са призвани да осигуряват върховенството на конституцията и президентът, като обединител на нацията, не може да допусне доброто име на съда да бъде поставено под въпрос. "В българските граждани и в европейските ни партньори не трябва да има и капчица и сянка на съмнение за нравствените качества на всеки един от конституционните съдии", заяви държавният глава. И добави, че върху решението му е повлияло писмо от прокуратурата. След което напусна заседанието.
Водещият процедурата вече бивш конституционен съдия Евгени Танчев закри церемонията. Марковска едва промълви: "Ами аз". Силно започнаха да викат и негодуват дошлите с нея депутати. Тогава Танчев обясни, че не може да има клетва в отсъствието на президента, защото това било задължително изискване на закона. Всички започнаха да се разотиват, само Марковска невярващо възкликна: "Как може такова нещо". Но скоро остана съвсем сама в залата и бе принудена да си тръгне. Малко по-късно отново обяви, че няма намерение да се отказва. "След това, което направи президентът Плевнелиев, ще си потърся правата по съответния съдебен ред. Не очаквах, че държавният глава ще реагира по този начин. Не съм нарушила законите. Няма да предам народните представители, които гласуваха за моята кандидатура. Аз съм избрана напълно легитимно и няма от какво да се срамувам. В продължение на 38 години съм част от съдебната система и никога не съм прекрачвала правилата. Първоначално имах намерение да положа клетва, а след това да се оттегля. Но сега съм твърдо решена да отстоявам правата си. Няма да се откажа от поста конституционен съдия", заяви тя пред агенция ПИК.
----------
Юристите се разделиха и за Марковска, и за президента
------------
Осуетяването на клетвата на Марковска заформи няколко сложни юридически казуса. Не е ясно кой трябва да се произнесе по случилото се и особено по задължителното присъствие на президента на клетвата. Ако се приеме, че казусът е за КС, то той може да бъде сезиран от президента, правителството, главния прокурор, ВАС и ВКС, поне 48 народни представители и в определени случаи от омбудсмана. Те обаче едва ли ще се нагърбят с тази задача, тъй като вече изразиха неодобрението си към поведението на Марковска. Юристите се разделиха по казуса. Според едни президентът задължително трябва да присъства на клетвата, според други - не, тъй като противното би означавало, че той може да оказва влияние за избора на останалите квоти - на парламента и на съдебната власт. По конституция той определя директно с указ само 4-ма от 12 конституционни съдии.
Друг спорен момент е дали Конституционния съд може изобщо да работи. Част от юристите смятат, че това не е възможно, тъй като трябва да има пълен състав, за да се избере нов председател на съда. А като няма председател, не може да има изобщо действащ КС. Други юристи обаче смятат, че няма проблем, защото се иска само да има кворум при заседанията. Обща е позицията е обаче, че е много по-добре да има пълен състав на КС, избор на председател и чак тогава да започне КС работа, за да няма после оспорване на един или друг негов акт.
Спорно е и дали решението на Народното събрание за избора на Марковска може да се отмени. Според едни юристи това е невъзможно, според други - е в реда на нещата. "Решението, с което е избран въпросният съдия, е от категорията на отменяемите актове на Народното събрание. То е произнесено в рамките на изключително правомощие на Народното събрание. Въпросният съдия не е встъпил в длъжност, не е започнал осъществяване на своя мандат, следователно отмяна или изменение на такова решение на Народното събрание не представлява намеса в пространството на Конституционния съд", коментира пред БНР досегашният конституционен съдия Емилия Друмева. Според независимите депутати, издигнали Марковска обаче, решението на НС не може да се отмени.
Не е ясно и дали Марковска може да се върне във ВАС, след като оставката й е приета, но тя не е имала възможност да се закълне в КС. "Марковска е подала оставка като зам.-председател на Върховния административен съд (ВАС)", заяви пред "Сега" шефът на съда Георги Колев вчера следобед. Молбата й е изпратена във ВСС, който трябва да я гласува. Според Колев обаче няма проблем Марковска да остане като редови съдия във ВАС, тъй като в решението, с което ВСС първоначално я освободи, за да може да отиде в КС, пише, че то влиза в сила при полагане на клетва. "Моето становище е, че тя продължава да бъде съдия", обясни шефът на ВАС.
Изказването е изненадващо, тъй като вчера сутринта ВСС прие оставката на Марковска и като съдия, и като зам.-председател на ВАС. Затова членовете на ВСС бяха на различно от мнението на Колев. Според Камен Иванов например няма никакво съмнение, че Марковска е изгубила статута си на съдия и ако иска да се върне в системата, трябва да се яви на конкурс. Той обясни, че формулировката "от встъпване в длъжност" се използва, за да няма проблем с осигурителните права на магистратите. "Когато ние бяхме избрани за членове на ВСС, записаха същото, но след вота вече не бяхме магистрати", обясни той. "От 10 ч. тази сутрин тя не е съдия", коментира и Румен Георгиев. "Не виждам как може да остане във ВАС при тези обстоятелства", заяви и правосъдният министър Диана Ковачева.
Ходът на президента свари парламента неподготвен
Депутатите от ГЕРБ чакат инструкции "отгоре". ДПС и приятелите на съдията от БСП мълчат
Ходът на президента Росен Плевнелиев да напусне Конституционния съд (КС) и да попречи на клетвата на Венета Марковска предизвика юридическа каша в държавата и сериозни разминавания в тълкуванията на случващото се от страна на депутатите.
"Това е изключително мъдър и добър ход на президента Росен Плевнелиев", коментира премиерът Бойко Борисов. "След като аз три пъти помолих Марковска и тя не разбра, президентът направи един изключително добър ход. Надявам се, ако е възможно, и парламентът да преразгледа своето решение", добави Борисов и обясни, че юристите му ще мислят какво следва.
"Поздравявам президента, че постъпи като достоен човек и държавник", включи се и министърът на правосъдието Диана Ковачева. Тя обясни, че процедурата за конституционен съдия започва отново в Народното събрание и че дотогава КС няма право да заседава. Ковачева се надявала този път да има достоен кандидат и да не се прибързва. "Каузата на почтеността спечели. Очевидно Венета Марковска в момента е във висящо положение", посочи министърът и уточни: "Не виждам как ще остане във ВАС при тези обстоятелства. Това очевидно е прецедент, няма друг такъв казус. Ако се приеме, че Марковска е освободена от ВАС, това е лесният вариант и тя може отново да се яви на конкурс".
"От случая "Марковска" загубиха всички", коментира вътрешният министър Цветан Цветанов и допълни, че "в тази ситуация трябва да се намери правилното решение, за да приключи казусът, но аз самият не знам какво е то". Министърът отново направи остър завой и категорично отрече някога да е защитавал съдията, независимо че в продължение на две седмици той се изявяваше като неин адвокат и говорител. Вчера Цветанов направи всичко възможно да се разтовари от отговорност за номинацията на Марковска и заяви, че кандидатът на мнозинството е Анастас Анастасов.
"Аз не бих си позволила да коментирам хода на когото и да било, представител на друга институция, освен това, което ние правим в парламента. Не е моя работа да коментирам поведението на един или друг представител на властта - така е решил, така е направил". С тези думи председателят на правната комисия в парламента Искра Фидосова коментира ситуацията, до която се стигна благодарение на нейното старание сигналът срещу Марковска да бъде оставен без разглеждане от депутатите. "Казусът е изключително сложен, създава се прецедент и трябва внимателно да преценим той какви последствия ще има", заяви Фидосова. Тя заяви, че правната комисия ще обсъди дали трябва да се обяви нова процедура за избор на конституционен съдия и дали трябва да се даде нов срок за подаване на предложения. "Не съм се чувала с Марковска, нямам никаква комуникация с нея", каза още Фидосова, която се прочу с репликата си, че вярва безрезервно на съдията въпреки сигнала срещу нея.
Единственият друг депутат от ГЕРБ, който се осмели да коментира скандала с името си - Тодор Димитров, беше кратък: "Нашият лидер вече изрази позиция" и "Безспорно това е прецедент, по който трябва да се чуе мнението на конституционалистите", каза той. Неофициално юристи от мнозинството упражняваха теоретичните си знания по право. Според един от тях рано или късно нова процедура ще трябва да има в Народното събрание. Негов колега обаче смята, че не може да започне нов избор, тъй като на практика процедурата с избора на Марковска не е приключила, дори и без да е положила клетва, тя е избрана за член на Конституционния съд и парламентът не може да гласува друга кандидатура.
"Още не са ги уведомили какво ще решат оттук нататък", обобщи мненията в ГЕРБ депутат от опозицията. Според него има три изхода от ситуацията - може да се счита за избран следващият по гласове от преминалия вече избор - Екатерина Михайлова от "Синята коалиция", може да се обяви съвсем нова процедура с ново решение на НС, а третият вариант е Конституционният съд да каже какво да се прави.
Според Янаки Стоилов от левицата трябва да се премине към нова процедура за избор на незаетото място на конституционен съдия. По думите му неполагането на клетва означава, че конституционният съдия, който е избран, не може да встъпи в длъжност и затова трябва да се проведе нов избор. "Позицията на ръководството на "Коалиция за България" е непроменена, ние не сме имали никакви ангажименти към подкрепа на тази кандидатура", заяви Стоилов. Част от осмината депутати от левицата, които подкрепиха Марковска при гласуването, обаче отказаха коментар на случилото се вчера. От ДПС, които също подкрепяха Марковска, отказаха всякакъв коментар.
ИМПИЙЧМЪНТ
Независимите депутати - официални вносители на кандидатурата на Марковска, обявиха, че тя е имала намерение да се закълне и веднага след това да подаде оставка, тъй като това бил единственият начин да се оттегли от Конституционния съд. Дарин Матов съобщи, че след случилото се тя щяла да си търси правата в съда. Според него и колегите му Марио Тагарински, Димитър Чукарски и Тодор Великов президентът Плевнелиев не е уважил решението на парламента, с което нарушил конституцията. Те обявиха още, че ще поискат от КС тълкуване за действията на държавния глава и след него ще решат дали да започнат да събират подписи за импийчмънт. Не е ясно обаче как ще съберат необходимите 48 подписа, необходими, за да се обърнат към конституционните съдии, както и за процедурата по отстраняване на президента.
"Това е изключително мъдър и добър ход на президента Росен Плевнелиев", коментира премиерът Бойко Борисов. "След като аз три пъти помолих Марковска и тя не разбра, президентът направи един изключително добър ход. Надявам се, ако е възможно, и парламентът да преразгледа своето решение", добави Борисов и обясни, че юристите му ще мислят какво следва.
"Поздравявам президента, че постъпи като достоен човек и държавник", включи се и министърът на правосъдието Диана Ковачева. Тя обясни, че процедурата за конституционен съдия започва отново в Народното събрание и че дотогава КС няма право да заседава. Ковачева се надявала този път да има достоен кандидат и да не се прибързва. "Каузата на почтеността спечели. Очевидно Венета Марковска в момента е във висящо положение", посочи министърът и уточни: "Не виждам как ще остане във ВАС при тези обстоятелства. Това очевидно е прецедент, няма друг такъв казус. Ако се приеме, че Марковска е освободена от ВАС, това е лесният вариант и тя може отново да се яви на конкурс".
"От случая "Марковска" загубиха всички", коментира вътрешният министър Цветан Цветанов и допълни, че "в тази ситуация трябва да се намери правилното решение, за да приключи казусът, но аз самият не знам какво е то". Министърът отново направи остър завой и категорично отрече някога да е защитавал съдията, независимо че в продължение на две седмици той се изявяваше като неин адвокат и говорител. Вчера Цветанов направи всичко възможно да се разтовари от отговорност за номинацията на Марковска и заяви, че кандидатът на мнозинството е Анастас Анастасов.
"Аз не бих си позволила да коментирам хода на когото и да било, представител на друга институция, освен това, което ние правим в парламента. Не е моя работа да коментирам поведението на един или друг представител на властта - така е решил, така е направил". С тези думи председателят на правната комисия в парламента Искра Фидосова коментира ситуацията, до която се стигна благодарение на нейното старание сигналът срещу Марковска да бъде оставен без разглеждане от депутатите. "Казусът е изключително сложен, създава се прецедент и трябва внимателно да преценим той какви последствия ще има", заяви Фидосова. Тя заяви, че правната комисия ще обсъди дали трябва да се обяви нова процедура за избор на конституционен съдия и дали трябва да се даде нов срок за подаване на предложения. "Не съм се чувала с Марковска, нямам никаква комуникация с нея", каза още Фидосова, която се прочу с репликата си, че вярва безрезервно на съдията въпреки сигнала срещу нея.
Единственият друг депутат от ГЕРБ, който се осмели да коментира скандала с името си - Тодор Димитров, беше кратък: "Нашият лидер вече изрази позиция" и "Безспорно това е прецедент, по който трябва да се чуе мнението на конституционалистите", каза той. Неофициално юристи от мнозинството упражняваха теоретичните си знания по право. Според един от тях рано или късно нова процедура ще трябва да има в Народното събрание. Негов колега обаче смята, че не може да започне нов избор, тъй като на практика процедурата с избора на Марковска не е приключила, дори и без да е положила клетва, тя е избрана за член на Конституционния съд и парламентът не може да гласува друга кандидатура.
"Още не са ги уведомили какво ще решат оттук нататък", обобщи мненията в ГЕРБ депутат от опозицията. Според него има три изхода от ситуацията - може да се счита за избран следващият по гласове от преминалия вече избор - Екатерина Михайлова от "Синята коалиция", може да се обяви съвсем нова процедура с ново решение на НС, а третият вариант е Конституционният съд да каже какво да се прави.
Според Янаки Стоилов от левицата трябва да се премине към нова процедура за избор на незаетото място на конституционен съдия. По думите му неполагането на клетва означава, че конституционният съдия, който е избран, не може да встъпи в длъжност и затова трябва да се проведе нов избор. "Позицията на ръководството на "Коалиция за България" е непроменена, ние не сме имали никакви ангажименти към подкрепа на тази кандидатура", заяви Стоилов. Част от осмината депутати от левицата, които подкрепиха Марковска при гласуването, обаче отказаха коментар на случилото се вчера. От ДПС, които също подкрепяха Марковска, отказаха всякакъв коментар.
ИМПИЙЧМЪНТ
Независимите депутати - официални вносители на кандидатурата на Марковска, обявиха, че тя е имала намерение да се закълне и веднага след това да подаде оставка, тъй като това бил единственият начин да се оттегли от Конституционния съд. Дарин Матов съобщи, че след случилото се тя щяла да си търси правата в съда. Според него и колегите му Марио Тагарински, Димитър Чукарски и Тодор Великов президентът Плевнелиев не е уважил решението на парламента, с което нарушил конституцията. Те обявиха още, че ще поискат от КС тълкуване за действията на държавния глава и след него ще решат дали да започнат да събират подписи за импийчмънт. Не е ясно обаче как ще съберат необходимите 48 подписа, необходими, за да се обърнат към конституционните съдии, както и за процедурата по отстраняване на президента.
Прокуратурата се замеси в казуса, от който толкова се пазеше
Съмнения за корупция при решаването на съдебни дела се появиха вчера, след като от прокуратурата съобщиха, че работят по сигнал срещу близкия до Венета Марковска бизнесмен Георги Георгиев. Държавното обвинение подозира, че има схема, чрез която са приемани като дарение имоти, в замяна на което съдът е решавал в полза на даряващата страна.
В Софийската градска прокуратура има сигнал срещу близкия до Марковска Георгиев, съобщи говорителят на главния прокурор Стелияна Кожухарова. Още от началото на скандала с избирането й в Конституционния съд Марковска твърди, че той й е просто познат, но според изявление на вътрешния министър Цветан Цветанов от 2010 г. двамата са живеели на семейни начала.
Сигналът е анонимен и в него се твърди, че Георгиев е оказвал влияние върху длъжностно лице при вземане на решения, като в замяна е получавал имоти. Терените са му били дарявани. Според Кожухарова става дума за множество имоти. Разследването се води за две престъпления, извършвани в периода 2005-2010 г. - за подкуп на длъжностно лице и оказване на въздействие при вземане на решение.
За дарения се говореше и в сигнала до парламента, подаден преди избора на Марковска. Там авторът Георги Тонев Колев, когото съдията продължава да счита за анонимен, посочва, че Георгиев е получил като дарение 20 дка в курортното селище Буйновци в Еленския балкан, както и 4 дка в софийския квартал "Суходол". Освен това е придобил 1.2 дка в Ахтопол срещу 13 лв. за кв. м. Дарен му е и апартамент на столичния булевард "Дондуков", на метри от сградата на Министерския съвет.
Според прокуратурата Георгиев е оказал влияние и при уволнението на двамата полицаи от Шесто РПУ, които го арестували през 2010 г. Срещу тях в момента се води разследване за полицейско насилие. Бившите служители пък твърдят, че приятелят на Марковска е буйствал, заплашвал ги е и е размахвал служебна карта от Върховния административен съд, заради което се наложило да използват сила и да го задържат.
Към момента по сигнала срещу Георгиев няма обвиняеми и разследването се води срещу неизвестен извършител. Прокуратурата работи по казуса от 2011 г., стана ясно от думите на Кожухарова.
Информацията за него е била изпратена на президента Росен Плевнелиев от изпълняващия функцията главен прокурор Бойко Найденов. Според Кожухарова писмото до държавния глава е изпратено "във връзка с постъпилата молба" от съдията името й да бъде изчистено. Така въпреки многократното заричане, че държавното обвинение няма да се намесва в казуса, в крайна сметка се оказа, че изигра ключова роля за развитието му.
ПОДТИК
"Не може в съда да бъде допуснат човекът, в когото има и капчица съмнение. Получих писмо от прокуратурата, което още повече ме подтикна към това решение да не присъствам днес на полагането на клетвата" - с тези думи президентът Росен Плевнелиев осуети клетвата на Марковска вчера.
В Софийската градска прокуратура има сигнал срещу близкия до Марковска Георгиев, съобщи говорителят на главния прокурор Стелияна Кожухарова. Още от началото на скандала с избирането й в Конституционния съд Марковска твърди, че той й е просто познат, но според изявление на вътрешния министър Цветан Цветанов от 2010 г. двамата са живеели на семейни начала.
Сигналът е анонимен и в него се твърди, че Георгиев е оказвал влияние върху длъжностно лице при вземане на решения, като в замяна е получавал имоти. Терените са му били дарявани. Според Кожухарова става дума за множество имоти. Разследването се води за две престъпления, извършвани в периода 2005-2010 г. - за подкуп на длъжностно лице и оказване на въздействие при вземане на решение.
За дарения се говореше и в сигнала до парламента, подаден преди избора на Марковска. Там авторът Георги Тонев Колев, когото съдията продължава да счита за анонимен, посочва, че Георгиев е получил като дарение 20 дка в курортното селище Буйновци в Еленския балкан, както и 4 дка в софийския квартал "Суходол". Освен това е придобил 1.2 дка в Ахтопол срещу 13 лв. за кв. м. Дарен му е и апартамент на столичния булевард "Дондуков", на метри от сградата на Министерския съвет.
Според прокуратурата Георгиев е оказал влияние и при уволнението на двамата полицаи от Шесто РПУ, които го арестували през 2010 г. Срещу тях в момента се води разследване за полицейско насилие. Бившите служители пък твърдят, че приятелят на Марковска е буйствал, заплашвал ги е и е размахвал служебна карта от Върховния административен съд, заради което се наложило да използват сила и да го задържат.
Към момента по сигнала срещу Георгиев няма обвиняеми и разследването се води срещу неизвестен извършител. Прокуратурата работи по казуса от 2011 г., стана ясно от думите на Кожухарова.
Информацията за него е била изпратена на президента Росен Плевнелиев от изпълняващия функцията главен прокурор Бойко Найденов. Според Кожухарова писмото до държавния глава е изпратено "във връзка с постъпилата молба" от съдията името й да бъде изчистено. Така въпреки многократното заричане, че държавното обвинение няма да се намесва в казуса, в крайна сметка се оказа, че изигра ключова роля за развитието му.
ПОДТИК
"Не може в съда да бъде допуснат човекът, в когото има и капчица съмнение. Получих писмо от прокуратурата, което още повече ме подтикна към това решение да не присъствам днес на полагането на клетвата" - с тези думи президентът Росен Плевнелиев осуети клетвата на Марковска вчера.