:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,698,976
Активни 762
Страници 9,906
За един ден 1,302,066

Казусът "Марковска" прерасна в институционална криза

Не е ясно дали Конституционният съд може да работи, парламентът ще се занимава с извънреден казус, депутати поискаха отстраняване на президента Росен Плевнелиев
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
"Ами аз...?" - тихо попита Венета Марковска, след като председателят на КС Евгени Танчев използва демонстративното напускане на президента Росен Плевнелиев и прекрати церемонията по полагане клетва на новите членове на КС.
Всички държавни институции бяха впрегнати вчера, за да осуетят упоритото желание на Венета Марковска да стане конституционен съдия. Президентът провали клетвата й за най-престижния съд, прокуратурата активно започна да разследва неин приближен за търговия с влияние, а евентуалното й връщане на работа като съдия във Върховния административен съд е под голям въпрос. Премиерът Бойко Борисов горещо подкрепи действията на президента, а независимите депутати, издигнали Марковска, заплашиха държавния глава с импийчмънт. Прецедентът доведе до куп юридически казуси, които могат да блокират работата на Конституционния съд за неопределено време.

Марковска сама заложи капана, в който падна. Въпреки призивите на президент, премиер, правосъден министър, посланици на страни - членки на ЕС, и Еврокомисия да се откаже или поне да отложи влизането си в КС, докато се разсеят всички съмнения около личността й, тя реши да не слуша никого и да се закълне. Не се трогна дори от молбите да не се поставя над държавата, тъй като упорството й може да доведе до извънреден евродоклад за България.

Всичко вчера започна във Висшия съдебен съвет, който гласува подадената от Марковска оставка като съдия и зам.-председател на Върховния административен съд. След кратки дебати тя получи възможност да отиде и заедно с останалите трима нови конституционни съдии - Георги Ангелов, Борис Велчев и Анастас Анастасов, да се закълне. Преди това се отби в парламента, където към нея като "охрана" се присъединиха четирима независими депутати - Дарин Матов, Марио Тагарински, Тодор Великов и Димитър Чукарски. Марковска подмина без коментар въпросите на десетките журналисти. В КС в присъствието на президента Росен Плевнелиев, председателя на парламента Цецка Цачева, председателя на Върховния административен съд Георги Колев и зам.-председателя на Върховния касационен съд Гроздан Илиев клетва положиха Георги Ангелов от квотата на ВАС и ВКС, Борис Велчев - от квотата на президента, и Анастас Анастасов, пратен от парламента. Когато се стигна до Венета Марковска, внезапно президентът Росен Плевнелиев поиска думата, извади листче и изчете текст, с който изрично се обяви срещу нея. Той припомни, че я е призовавал няколко пъти да положи клетва едва след като се изчисти името й. Плевнелиев бе категоричен, че съдиите са призвани да осигуряват върховенството на конституцията и президентът, като обединител на нацията, не може да допусне доброто име на съда да бъде поставено под въпрос. "В българските граждани и в европейските ни партньори не трябва да има и капчица и сянка на съмнение за нравствените качества на всеки един от конституционните съдии", заяви държавният глава. И добави, че върху решението му е повлияло писмо от прокуратурата. След което напусна заседанието.

Водещият процедурата вече бивш конституционен съдия Евгени Танчев закри церемонията. Марковска едва промълви: "Ами аз". Силно започнаха да викат и негодуват дошлите с нея депутати. Тогава Танчев обясни, че не може да има клетва в отсъствието на президента, защото това било задължително изискване на закона. Всички започнаха да се разотиват, само Марковска невярващо възкликна: "Как може такова нещо". Но скоро остана съвсем сама в залата и бе принудена да си тръгне. Малко по-късно отново обяви, че няма намерение да се отказва. "След това, което направи президентът Плевнелиев, ще си потърся правата по съответния съдебен ред. Не очаквах, че държавният глава ще реагира по този начин. Не съм нарушила законите. Няма да предам народните представители, които гласуваха за моята кандидатура. Аз съм избрана напълно легитимно и няма от какво да се срамувам. В продължение на 38 години съм част от съдебната система и никога не съм прекрачвала правилата. Първоначално имах намерение да положа клетва, а след това да се оттегля. Но сега съм твърдо решена да отстоявам правата си. Няма да се откажа от поста конституционен съдия", заяви тя пред агенция ПИК.



----------

Юристите се разделиха и за Марковска, и за президента

------------

Осуетяването на клетвата на Марковска заформи няколко сложни юридически казуса. Не е ясно кой трябва да се произнесе по случилото се и особено по задължителното присъствие на президента на клетвата. Ако се приеме, че казусът е за КС, то той може да бъде сезиран от президента, правителството, главния прокурор, ВАС и ВКС, поне 48 народни представители и в определени случаи от омбудсмана. Те обаче едва ли ще се нагърбят с тази задача, тъй като вече изразиха неодобрението си към поведението на Марковска. Юристите се разделиха по казуса. Според едни президентът задължително трябва да присъства на клетвата, според други - не, тъй като противното би означавало, че той може да оказва влияние за избора на останалите квоти - на парламента и на съдебната власт. По конституция той определя директно с указ само 4-ма от 12 конституционни съдии.

Друг спорен момент е дали Конституционния съд може изобщо да работи. Част от юристите смятат, че това не е възможно, тъй като трябва да има пълен състав, за да се избере нов председател на съда. А като няма председател, не може да има изобщо действащ КС. Други юристи обаче смятат, че няма проблем, защото се иска само да има кворум при заседанията. Обща е позицията е обаче, че е много по-добре да има пълен състав на КС, избор на председател и чак тогава да започне КС работа, за да няма после оспорване на един или друг негов акт.

Спорно е и дали решението на Народното събрание за избора на Марковска може да се отмени. Според едни юристи това е невъзможно, според други - е в реда на нещата. "Решението, с което е избран въпросният съдия, е от категорията на отменяемите актове на Народното събрание. То е произнесено в рамките на изключително правомощие на Народното събрание. Въпросният съдия не е встъпил в длъжност, не е започнал осъществяване на своя мандат, следователно отмяна или изменение на такова решение на Народното събрание не представлява намеса в пространството на Конституционния съд", коментира пред БНР досегашният конституционен съдия Емилия Друмева. Според независимите депутати, издигнали Марковска обаче, решението на НС не може да се отмени.

Не е ясно и дали Марковска може да се върне във ВАС, след като оставката й е приета, но тя не е имала възможност да се закълне в КС. "Марковска е подала оставка като зам.-председател на Върховния административен съд (ВАС)", заяви пред "Сега" шефът на съда Георги Колев вчера следобед. Молбата й е изпратена във ВСС, който трябва да я гласува. Според Колев обаче няма проблем Марковска да остане като редови съдия във ВАС, тъй като в решението, с което ВСС първоначално я освободи, за да може да отиде в КС, пише, че то влиза в сила при полагане на клетва. "Моето становище е, че тя продължава да бъде съдия", обясни шефът на ВАС.

Изказването е изненадващо, тъй като вчера сутринта ВСС прие оставката на Марковска и като съдия, и като зам.-председател на ВАС. Затова членовете на ВСС бяха на различно от мнението на Колев. Според Камен Иванов например няма никакво съмнение, че Марковска е изгубила статута си на съдия и ако иска да се върне в системата, трябва да се яви на конкурс. Той обясни, че формулировката "от встъпване в длъжност" се използва, за да няма проблем с осигурителните права на магистратите. "Когато ние бяхме избрани за членове на ВСС, записаха същото, но след вота вече не бяхме магистрати", обясни той. "От 10 ч. тази сутрин тя не е съдия", коментира и Румен Георгиев. "Не виждам как може да остане във ВАС при тези обстоятелства", заяви и правосъдният министър Диана Ковачева.

Ходът на президента свари парламента неподготвен

Депутатите от ГЕРБ чакат инструкции "отгоре". ДПС и приятелите на съдията от БСП мълчат
Ходът на президента Росен Плевнелиев да напусне Конституционния съд (КС) и да попречи на клетвата на Венета Марковска предизвика юридическа каша в държавата и сериозни разминавания в тълкуванията на случващото се от страна на депутатите.

"Това е изключително мъдър и добър ход на президента Росен Плевнелиев", коментира премиерът Бойко Борисов. "След като аз три пъти помолих Марковска и тя не разбра, президентът направи един изключително добър ход. Надявам се, ако е възможно, и парламентът да преразгледа своето решение", добави Борисов и обясни, че юристите му ще мислят какво следва.

"Поздравявам президента, че постъпи като достоен човек и държавник", включи се и министърът на правосъдието Диана Ковачева. Тя обясни, че процедурата за конституционен съдия започва отново в Народното събрание и че дотогава КС няма право да заседава. Ковачева се надявала този път да има достоен кандидат и да не се прибързва. "Каузата на почтеността спечели. Очевидно Венета Марковска в момента е във висящо положение", посочи министърът и уточни: "Не виждам как ще остане във ВАС при тези обстоятелства. Това очевидно е прецедент, няма друг такъв казус. Ако се приеме, че Марковска е освободена от ВАС, това е лесният вариант и тя може отново да се яви на конкурс".

"От случая "Марковска" загубиха всички", коментира вътрешният министър Цветан Цветанов и допълни, че "в тази ситуация трябва да се намери правилното решение, за да приключи казусът, но аз самият не знам какво е то". Министърът отново направи остър завой и категорично отрече някога да е защитавал съдията, независимо че в продължение на две седмици той се изявяваше като неин адвокат и говорител. Вчера Цветанов направи всичко възможно да се разтовари от отговорност за номинацията на Марковска и заяви, че кандидатът на мнозинството е Анастас Анастасов.

"Аз не бих си позволила да коментирам хода на когото и да било, представител на друга институция, освен това, което ние правим в парламента. Не е моя работа да коментирам поведението на един или друг представител на властта - така е решил, така е направил". С тези думи председателят на правната комисия в парламента Искра Фидосова коментира ситуацията, до която се стигна благодарение на нейното старание сигналът срещу Марковска да бъде оставен без разглеждане от депутатите. "Казусът е изключително сложен, създава се прецедент и трябва внимателно да преценим той какви последствия ще има", заяви Фидосова. Тя заяви, че правната комисия ще обсъди дали трябва да се обяви нова процедура за избор на конституционен съдия и дали трябва да се даде нов срок за подаване на предложения. "Не съм се чувала с Марковска, нямам никаква комуникация с нея", каза още Фидосова, която се прочу с репликата си, че вярва безрезервно на съдията въпреки сигнала срещу нея.

Единственият друг депутат от ГЕРБ, който се осмели да коментира скандала с името си - Тодор Димитров, беше кратък: "Нашият лидер вече изрази позиция" и "Безспорно това е прецедент, по който трябва да се чуе мнението на конституционалистите", каза той. Неофициално юристи от мнозинството упражняваха теоретичните си знания по право. Според един от тях рано или късно нова процедура ще трябва да има в Народното събрание. Негов колега обаче смята, че не може да започне нов избор, тъй като на практика процедурата с избора на Марковска не е приключила, дори и без да е положила клетва, тя е избрана за член на Конституционния съд и парламентът не може да гласува друга кандидатура.

"Още не са ги уведомили какво ще решат оттук нататък", обобщи мненията в ГЕРБ депутат от опозицията. Според него има три изхода от ситуацията - може да се счита за избран следващият по гласове от преминалия вече избор - Екатерина Михайлова от "Синята коалиция", може да се обяви съвсем нова процедура с ново решение на НС, а третият вариант е Конституционният съд да каже какво да се прави.

Според Янаки Стоилов от левицата трябва да се премине към нова процедура за избор на незаетото място на конституционен съдия. По думите му неполагането на клетва означава, че конституционният съдия, който е избран, не може да встъпи в длъжност и затова трябва да се проведе нов избор. "Позицията на ръководството на "Коалиция за България" е непроменена, ние не сме имали никакви ангажименти към подкрепа на тази кандидатура", заяви Стоилов. Част от осмината депутати от левицата, които подкрепиха Марковска при гласуването, обаче отказаха коментар на случилото се вчера. От ДПС, които също подкрепяха Марковска, отказаха всякакъв коментар.



ИМПИЙЧМЪНТ

Независимите депутати - официални вносители на кандидатурата на Марковска, обявиха, че тя е имала намерение да се закълне и веднага след това да подаде оставка, тъй като това бил единственият начин да се оттегли от Конституционния съд. Дарин Матов съобщи, че след случилото се тя щяла да си търси правата в съда. Според него и колегите му Марио Тагарински, Димитър Чукарски и Тодор Великов президентът Плевнелиев не е уважил решението на парламента, с което нарушил конституцията. Те обявиха още, че ще поискат от КС тълкуване за действията на държавния глава и след него ще решат дали да започнат да събират подписи за импийчмънт. Не е ясно обаче как ще съберат необходимите 48 подписа, необходими, за да се обърнат към конституционните съдии, както и за процедурата по отстраняване на президента.



Прокуратурата се замеси в казуса, от който толкова се пазеше

Съмнения за корупция при решаването на съдебни дела се появиха вчера, след като от прокуратурата съобщиха, че работят по сигнал срещу близкия до Венета Марковска бизнесмен Георги Георгиев. Държавното обвинение подозира, че има схема, чрез която са приемани като дарение имоти, в замяна на което съдът е решавал в полза на даряващата страна.

В Софийската градска прокуратура има сигнал срещу близкия до Марковска Георгиев, съобщи говорителят на главния прокурор Стелияна Кожухарова. Още от началото на скандала с избирането й в Конституционния съд Марковска твърди, че той й е просто познат, но според изявление на вътрешния министър Цветан Цветанов от 2010 г. двамата са живеели на семейни начала.

Сигналът е анонимен и в него се твърди, че Георгиев е оказвал влияние върху длъжностно лице при вземане на решения, като в замяна е получавал имоти. Терените са му били дарявани. Според Кожухарова става дума за множество имоти. Разследването се води за две престъпления, извършвани в периода 2005-2010 г. - за подкуп на длъжностно лице и оказване на въздействие при вземане на решение.

За дарения се говореше и в сигнала до парламента, подаден преди избора на Марковска. Там авторът Георги Тонев Колев, когото съдията продължава да счита за анонимен, посочва, че Георгиев е получил като дарение 20 дка в курортното селище Буйновци в Еленския балкан, както и 4 дка в софийския квартал "Суходол". Освен това е придобил 1.2 дка в Ахтопол срещу 13 лв. за кв. м. Дарен му е и апартамент на столичния булевард "Дондуков", на метри от сградата на Министерския съвет.

Според прокуратурата Георгиев е оказал влияние и при уволнението на двамата полицаи от Шесто РПУ, които го арестували през 2010 г. Срещу тях в момента се води разследване за полицейско насилие. Бившите служители пък твърдят, че приятелят на Марковска е буйствал, заплашвал ги е и е размахвал служебна карта от Върховния административен съд, заради което се наложило да използват сила и да го задържат.

Към момента по сигнала срещу Георгиев няма обвиняеми и разследването се води срещу неизвестен извършител. Прокуратурата работи по казуса от 2011 г., стана ясно от думите на Кожухарова.

Информацията за него е била изпратена на президента Росен Плевнелиев от изпълняващия функцията главен прокурор Бойко Найденов. Според Кожухарова писмото до държавния глава е изпратено "във връзка с постъпилата молба" от съдията името й да бъде изчистено. Така въпреки многократното заричане, че държавното обвинение няма да се намесва в казуса, в крайна сметка се оказа, че изигра ключова роля за развитието му.



ПОДТИК

"Не може в съда да бъде допуснат човекът, в когото има и капчица съмнение. Получих писмо от прокуратурата, което още повече ме подтикна към това решение да не присъствам днес на полагането на клетвата" - с тези думи президентът Росен Плевнелиев осуети клетвата на Марковска вчера.
227
9226
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
227
 Видими 
15 Ноември 2012 21:27
Едно мнение на юристка, която много уважавам, въпреки, че я познавам задочно само от форума на лекс.бг:

Принципно погледнато, Марковска не е за Конституционния съд. Отиването и там беше плод на тристранно изгоден компромис - Георги Колев се еманципира, Марковска си осигурява достоен завършек на кариерата, ГЕРБ и някои негови бъдещи коалиционни партньори си получават човека за поръчки в КС.
Мир и любов.
Дали първоначалната идея е била да бъде пряко предложена от ГЕРБ или направо е използвана удобната маша на независимите - не се знае. Факт е, че ГЕРБ предложи само 1 кандидат, оставяйки второто място свободно за разиграване на спектакъла "независими". ГЕРБ чинно си изпълняваше ангажимента към Марковска. За да не стане действително някой сакатлък и депутатите да повярват, че изборът е свободен, с кампанията лично се ангажира Фидосова.
Резултатите от гласуването ги видяхме.
Поведението на ГЕРБ (Фидосова) след гласуването - също.
Но... Смрадта се разнася и оттатък Калотина.
Бойко си говори с Венета. Какво са си казали - не се знае. Нали не вярвате, че наистина е това, което той твърди.
В крайна сметка, има предварителни договорки (виж началото), които тя е приела да изпълни.
Що ми се струва, че ББ е рекъл "Трай си, Венче. Всяко чудо за 3 дни".
Да, ама смрадта става все по-голяма.
И възложителят на конституционният мандат (НС) млъква. И се прави на умрял.
Бойко стъпва по терлици за да не и отвори на Венчето устата.
И Венчето вярва.
През това време върви врътката Плевнелиев-Танчев.
Затова и кандидатите бяха подредени по този начин, а не по азбучен ред според който Георги Ангелов щеше да е последен.
Плевнелиев чете предварително написаното слово и си тръгва.
Вместо да продължи, Танчев прекъсва процедурата, въпреки, че присъствието на президента не е елемент от фактическия състав на клетвата.
Конституционните съдии си тръгват под строй.
Народното събрание не е принудено да обяснява гласуването си.
ГЕРБ е изваден от неприятната ситуация.
Плевнелиев е героизиран.
Евгени Танчев си е заслужил посланическия пост.

Едно не разбирам: Какво чака Венета Марковска, та не си отвори устата. Това вече не е въпрос на тактика, а въпрос на физическо и психическо оцеляване. Дължи го и на нас - всички съдии, които покрай нея отнесохме помията.
15 Ноември 2012 21:29
Направо да я съжали човек
15 Ноември 2012 21:42
Няма да предам народните представители, които гласуваха за моята кандидатура


Изключително сериозен аргумент при създалата се ситуация.

А аргументите на ВСС за формулировката "встъпване в длъжност" относно осигурителните права са достойни за незнаещ студент по време на изпит...
Какво отношение имат нечии осигурителни права към изискванията на основния закон в какъв статут трябва да са лицата, встъпващи в длъжност като съдии в КС?
Признание ли е това за определяне момента на освобождаване от длъжност не съгласно изискванията на Конституцията и ЗКС, а по съображения за целесъобразност?
Значи, готови сме да създадем сериозен юридически батак, особено при вече известни на ВСС въпросителни относно встъпването в длъжност на Марковска, ама сакън - осигурителните права...
Че кои точно осигурителни права и как ще се нарушат?
Да видим:
Най-същественото - правото на пенсия, изобщо няма да зависи от тяхното решение и датата му. Правото на пенсия на конституционните съдии е по специален ред.
Обезщетение за временна/трайна неработоспособност - не би се повлияло неблагоприятно;
За безработица - очевидно не се включва;
За майчинство не отварям дума, тъй като не ми се струва актуално.

Тъй като отдавна не се занимавам с осигурително право (откакто КСО започна да се променя два пъти месечно напълно неадекватно), ако пропускам някое, дописвайте и коригирайте.
15 Ноември 2012 21:44
Република България е ПАРЛАМЕНТАРНА република, а НЕ президентска, нито конституционносъдна!
Народното събрание може да изменя и отменя всяко свое решение- включително и решение за избор на конституционен съдия!
КС НЕ може да взема легитимни решения в НЕокомплектован съдийски състав от 12 съдии! Поради квотното разпределение на съдиите в КС, НЕокомплектоваността на КС означава противоконституционно и противозаконно намаляне броя на съдии от съответната квота!!!
Трябва да се прави разлика между "неокомплектованост" на КС (до съответния задължителен по Конституция брой съдии) и "неприсъственост" на съдии в КС при негови заседания и вземане на решения! Неокомплектованият КС не може да взема легитимни решения, тъй като самият той е нелегитимен, поради неокомплектоваността си!
Най-добре е( и легитимно и елегантно), след днешния ход на президента, Парламентът да отмени решението си за избора на съдия Марковска и да извърши нов избор!
15 Ноември 2012 21:44
Какво чака Венета Марковска, та не си отвори устата. Това вече не е въпрос на тактика, а въпрос на физическо и психическо оцеляване. Дължи го и на нас - всички съдии, които покрай нея отнесохме помията.

15 Ноември 2012 21:50
ГЕРБ е изваден от неприятната ситуация.
Плевнелиев е героизиран.


Като изразявам резерви към тази част, с всичко останало съм съгласна с колегата.
Горните две съждения обаче поне за мен не са факт.
Ако този ефект се счита за постигнат пред електората - да.
15 Ноември 2012 21:52
Какво чака Венета Марковска, та не си отвори устата.

И какво ще изпълзи оттам?
15 Ноември 2012 22:00
Едно не разбирам: Какво чака Венета Марковска, та не си отвори устата. Това вече не е въпрос на тактика, а въпрос на физическо и психическо оцеляване. Дължи го и на нас - всички съдии, които покрай нея отнесохме помията.

Да си отвори устата ли? Че тя не я е затваряла! И все глупости. Като се почне как "съмнението на хората в институциите било нелепо", та до нелепи обяснения за случката с полицаите. И сега очевидната лъжа как "Щяла да си подаде оставката ако се била заклела". Колко още да си отваря устата? Да млъква по-добре.
А вие съдиите и още помия ще отнесете докато не почнете сами да си чистите къщичката. Щото покрай сухото гори и мокрото.
15 Ноември 2012 22:01
И какво ще изпълзи оттам?

2 кариеса, частична протеза и малко зъбен камък
15 Ноември 2012 22:06
Абе нека си я отвори.
Ама да каже примерно защо шефът на ВАС устно е разпоредил всички мравки да се нахранват до 13 часа, за да могат после лъвовете да пируват в уединение в р-т "Везна".
И още от сорта...
15 Ноември 2012 22:07
Горката женица. В най-добрия случай я чака масиран заден сърдечен инфаркт, а в най-лошия - масиран мозъчен инсулт. Ето до какво води съжителството на стари години с полупознати типове.
15 Ноември 2012 22:09
"Ами аз...?" - тихо попита Венета Марковска

Ами... ти, се върни назад в годините и опитай да намериш там изгубената си съвест.
15 Ноември 2012 22:12
Галоа, правилно си пропуснал евентуални ментални увреждания.
Тая има психика на носорог...
15 Ноември 2012 22:12
Управлението на ГЕРБ е един дълъг стрес тест за институциите и законите. Бета-тестинг. За съжаление се съмнявам, че някой учи от опита и дебъгва.

Казусът обаче има оптимистични нотки. Той показва, че елитът ни не е някаква страховита конспиративна мрежа (тип ДС), в която всички се наговарят и политиката е театър. Напротив, елитът има своите конкуриращи се елементи и едно грамотно гражданско общество може да маневрира не само срещу, но и между елитите, за да постига общественополезни цели.

Другото интересно разкритие в казуса е по-скоро културно специфично. Помните скандала с телефоните "Верту", нали? И там, и тук, елитът се отклони от рационалното си поведение, което е да ограбва без дрязги общественото. Причината и в двата случая бе лично засягане, публично прекарване. При "Верту", депутатите бяха засрамени (ирационално поведение) не толкова от корупционния елемент - той си е публичен, само абдалите не се корумпират в културата на елита ни - колкото от това, че са ги изкарали глупаци. Марковска се заинати очевидно с подобен мотив - да не я разиграват, да не излезе прекарана и т.н. Борисов, ангажирайки се с трите си молби към Марковска, постави и двамата в игра с нулева сума - единият трябваше да излезе глупак от ситуацията. В културата ни (както и в други бедни материално култури), много е важно уважението, най-вече публичното. С други думи, да не ме прекарат и да изглеждам глупака. Ако това е засегнато, иначе рационалните играчи могат да пренебрегнат дори материалния си интерес.
И в двата случая това лично приемане избута политици от рационалното хищническо русло. Гражданите трябва да използваме този инструмент.
15 Ноември 2012 22:14
"Това е изключително мъдър и добър ход на президента Росен Плевнелиев", коментира премиерът Бойко Борисов. "След като аз три пъти помолих Марковска и тя не разбра, президентът направи един изключително добър ход. Надявам се, ако е възможно, и парламентът да преразгледа своето решение", добави Борисов и обясни, че юристите му ще мислят какво следва...

"Съветът на мъдреците" ще има последната дума.
Апропо, слушах Богомил Бонев при Сашо Диков. Та човека, чистосърдечно си разказа, как през последната седмица на кака Венетка са й обещавани различни неща от разни партийни и държавни ръководители. Та такива работи. Само се чудя как така, бивш син и червен министър министър на Вътрешните работи сега се оказват, най-горещите фенове на Марковска?
15 Ноември 2012 22:16
RE:
Справка:
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
...
Чл. 147. (1) Конституционният съд се състои от 12 съдии, една трета от които се избират от Народното събрание, една трета се назначават от президента, а една трета се избират на общо събрание на съдиите от Върховния касационен съд и Върховния административен съд.
.........................
Т.е., ако встъпилите в длъжност конституционни съдии са, например, 11, а НЕ 12, значи някоя от квотите е ОЩЕТЕНА за представителството й в КС- което е противоконституционно!!!
Ерго, неокомплектованият със задължителния брой 12 съдии КС е противоконституционен и НЕ може да взема валидни, легитимни решения!!! Дори и решения, взети с пълно мнозинство на такъв КС от 11 съдии!
15 Ноември 2012 22:17
Еми аре да я отвори тая уста хубава, па да разкаже за Георгиев, Черничкия и пр.
15 Ноември 2012 22:17
Венета Марковска трябваше сама да се оттегли.
15 Ноември 2012 22:20
Наистина се учудвам, как и най- простото нещо може да се тълкува по все по- сложни и все по- неверни начини.
Схемата е проста като фасул и гениална в простотата си.
За Марковска отдавна има данни, че е мултимилионерка, но е ясно, че не може да бъде атакувана директно и следва да се извади от укритието на ВАС. Нататък, разправата е като по учебник за ловджии. Или за полицаи.
Изобщо не мисля, че има "институционална криза". Просто, всичко стана по най- шумния вариант... и по най- гротескния. Нейното "Ами аз?" ще влезе в историята... но останалото са рутинни процедури. Нали Марковска можеше просто да напише едно писмо на 5 октомври, че "благодари за високата чест, но в интерес на..."? Или по здравословни причини. Сигурно вече щяхме да сме забравили и за процедурите, и за "кризата".
15 Ноември 2012 22:20
Поредният държавен абсурд, този (и не за първи) път, причинен от плевнелиев. Тези, които хвалят безумието му самите имат нужда от терапия.
Това не е върховенство на закона, това е смачкване на закона, това е лакейско подчинение на инструкции от чужбина, това е тирания на анонимния донос, това е Гестапо. Няма друга квалификация за случилото се.
15 Ноември 2012 22:20
По моралната страна на въпроса ( правната не ми е ясна, маи и на юристите от всякакви цветове и калибър - също),та по моралната страна - президентът изигра, формално, ролята си на коректив, каквато всъщност е идеята на президентската институция. Но...изигра я по много силов, правно съмнителен начин и не е ясно дали всъщност не разрушава повече, отколкото предпазва. Пример- ако с отсъствието си от церемонията може да наложи вето на избора на които и да е конституционен съдия, това поставя в подчинено положение другите квоти за КС - на Народното събрание и на съдебната власт. А тои, президентът, вече има своя квота. По същата логика - чрез отсъствие на церемонията- вето могат да наложат останалите споменати като задължително присъствуващи, например предсетателят на паррламента, или КС, излиза че маса хора могат да наложат вето на КС съдия по избор. Това напълно обезсмисля съществуването на квоти и цялата процедура по полагането на клетва. сега ще ни сервират някакъв поръчков изход от патовата ситуация, обаче става болезнено ясно, че върховенство на закона в БГ няма, има разни договорки, които определят всичко и, ако договарящите се не могат да се разберат или развалят калимерата, ще правят със закона каквото си искат. Което всъщност доказва - правова държава няма.
15 Ноември 2012 22:21
Герой Плевньо? Де да беше така и с "Ало, Ваньо". Нещо мери с два аршина. Капка съмнение,а? А, не вижда цукалото на Бойко.
15 Ноември 2012 22:23
Едно мнение на юристка, която много уважавам, въпреки, че я познавам задочно само от форума на лекс.бг:

Таз твойта юристка май се опитва да маже нещо, а?
А къде са Главътъ, цялото ДПС до последния събрали се като никога да гласеват за нея. А кохортата на Гоце в БСП, дето им набиваха чемберите на Позитано - Дъбов, Масларова, Добрев куфарния търговец от Калотина, м-р Деянов?
Нещата са толкона очевидни и мазалото е толкова голямо, че тепърва има да цъфти и връзва плодове.
Под натиска на Европа, един вестник, един сайт и стотина българи на площада бе цапнат мокър парцал през мутрата на част от най-ретрогардната част на политическата класа - бившите мултаци, още по-бивши шестаци.
Покрай тях изгореха политическите кариери и на меркалии от по-новото поколение. Кой ще вземе на сериозно Цецо или Фидосова, застанали от глупост да бранят една застаряла шантонерка въртяща далавери с КГБ агентурата в България?
Кой ще стисна ръката на Николай Младенов изприпакал първи да изока срещу Европа по повода?
Пред тях има само един изход - публично да си посипят главата с пепел и смутолеят нещо, че са биле заблудени.
Защото затрайването на наша почва минава - медии колко щеше да те въртят по телевизора, но по света и и Европа тия номера се помнят.
15 Ноември 2012 22:24
Недопустимо е Президент да прави "номер" при избор на конституционен съдия.
Това е махленско равнище.
Детинщина.
Нелепост.
-
Безотносително към качествата на Марковска.
15 Ноември 2012 22:26
бивш син и червен министър министър на Вътрешните работи сега се оказват, най-горещите фенове на Марковска?

И двамата са шестаци от най-простите.
Има и друго общо между тях. И двамта не знаят и не ползват западен чужд език.
15 Ноември 2012 22:30
Интересен казус вкара Шако - др. Цецо дали ползва западен език и какъв ли ще е словореда му там. Щото на български трудно се оправя.
15 Ноември 2012 22:33
jorro22, самият факт, че твоята уважавана юристка твърди, че е имало договорка между съдийката и ББ моментално я прави НЕПРГОДНА за поста! Лошото е, че през последните години това стана правило вместо изключение, което ви поставя всички ви в позиция до ушите в помията.
15 Ноември 2012 22:34
Ми Шума, не е ли на запад?
15 Ноември 2012 22:35
Браво плевнелиев!
Ако утре не ти харесат резултатите от изборите, що не откажеш да възложиш мандат за съставяне на правителство на спечелилата партия? Ко прайм тогава?


По закон също Президента издава указ за насрочването на парламантарни избори. Ако плевнелиев не е в настроение и реши да не подпише указа, то ко прайм тогава?
15 Ноември 2012 22:37
др. Цецо дали ползва западен език и какъв ли ще е словореда му там.

Не ползва. Той е от същото котило, но успяваше да се прикрива.
Друго, което ги обединява е че освен че не знаят западни езици, нямат и желание да научат.
Докато Бойко също не знае, но има желание. Всички видяхме по телевизията листчетата му. Верно, бавно напредва но напредва.
Между другото т.н. "десен" Костов също не ползва западен език и няма желание да научи.
Тоя последния одобрен от Луканов за финансов министър когато мултаците вършееха и з държавата, а Ваньо разписваше митнически декларации на фондациите зад фикусите в коридорите. После сглобил кабинет само и изключителено от шестаци - Тагарински, Бонев, покойния Божков и пр..
15 Ноември 2012 22:39
Докато Бойко също не знае, но има желание. Всички видяхме по телевизията листчетата му. Верно, бавно напредва но напредва.





15 Ноември 2012 22:40
Не ползва. Той е от същото котило, но успяваше да се прикрива.
Друго, което ги обединява е че освен че не знаят западни езици, нямат и желание да научат.
Докато Бойко също не знае, но има желание. Всички видяхме по телевизията листчетата му. Верно, бавно напредва но напредва.


Шако, това ирония ли е, щото ако не е, язък.
15 Ноември 2012 22:53
Шако, това ирония ли е, щото ако не е, язък.

Кой като му харесва така да го възприема.
Важното е да му прави кеф и освободи напрежението.
15 Ноември 2012 22:58
Meto ot Interneto
15 Ноември 2012 22:20

Поредният държавен абсурд, този (и не за първи) път, причинен от плевнелиев. Тези, които хвалят безумието му самите имат нужда от терапия.
Това не е върховенство на закона, това е смачкване на закона, това е лакейско подчинение на инструкции от чужбина, това е тирания на анонимния донос, това е Гестапо. Няма друга квалификация за случилото се.

Много патос много нещо! За целият цирк Плевенлиев няма никаква вина. Марковска и предложилите я депутати забъркаха манджата, Федосова я посоли.
Благодарения на твърдоглавието на съдийката пред бившият прецедател на конституционният съд който води клетвата и президента останаха две възможности.
А - пускат в КС една потенциално неморална, компрометирана и очевидно не особено умна съдийка.
Б - организират малкият водевил който видяхме днес и оставят депутатите да се чудят как сега да си оправят бакиите.

Поздравявам и двамата за избора на точка Б. Мотивите им не са толкова важни.
15 Ноември 2012 23:01
"Депутатите от ГЕРБ чакат инструкции "отгоре" Каква инструкция бе пиклювци такива, нали народа ви е избрал да сте най - горе и да решавате съдбините му! Интересно ми е дали Плевенлиев е получил инструкция "от Горе" да постъпи така!
15 Ноември 2012 23:09
Истината е, че Марковска се превърна в перфектното нарицателно за институциите въобще. За това, че държавата е закостеняла, че прогресивното е смачкано, че се мисли в дребни категории. Именно КС, наред с парламента и политиците, помогна за развитието на банковото крепосничество - http://www.sofiapost.net/bankite-otvrashtat-na-udara/
15 Ноември 2012 23:09
Поздравявам и двамата за избора на точка Б. Мотивите им не са толкова важни.

Съгласен, че се измъкнаха на косъм в последния момент.
Възможно е да е търсена провокация с пробутването на уникално тъпоумната магистратка с цел създаване на напрежение.
Защото е ясно, че в Европа кадето им знаят достатъчно спатиите, не биха я плеглътнали и си казаха, че спират мангизите директно.
А без мангизи, няма лентичики за рязане и народа е на жълтите павета с камъни в джобовете.
Сега юристите в Републиката дето се чудят с казуса, могат да потропат на вратите на Светия Синод и почерпят мъдрост от достопочтените старци, който мирно и тихо по канона и закона Божи ще си изберат най-достоъния от достоъните за Патриарх.
15 Ноември 2012 23:18
Галоа, правилно си пропуснал евентуални ментални увреждания.
Тая има психика на носорог...



Абсолютно верно. Психиката на носорог - основната отличителна черта на всички ловки герберасти. А е паднал слуга на Тираня, моментално сменят посоката, и го тъпчат, тъпчат, тъпчат. Ще стъпчат и Тираня, когато му дойде времето.
15 Ноември 2012 23:34
Шако

15 Ноември 2012 23:09
Защото е ясно, че в Европа кадето им знаят достатъчно спатиите, не биха я плеглътнали и си казаха, че спират мангизите директно.
А без мангизи, няма лентичики за рязане и народа е на жълтите павета с камъни в джобовете.

15 Ноември 2012 23:43
Ей го, тоя с патоса написал "...потенциално неморална, компрометирана...". Откога съдят хората по потенциал? Или по анонимни доноси? Еми нема спасение от невежи. И не става въпрос за конкретната съдийка, има закон, другаре. Добър, или лош, закон е - lex rex, иначе е лудница, в която малоумният царува, както в случая.
15 Ноември 2012 23:56
И добави, че върху решението му е повлияло писмо от прокуратурата.

Нещо повече за въпросното писмо (доколкото знам, прокуратурата не е пощенска кутия да раздава писма, а да разследва и обвинява)?
Абсолютно вярно е, че ако не може да се закълне в отсъствието на посочените лица, това е влияние върху избора им.
Иначе можем да имаме следния казус:
Изправя се Венетка да се кълне - Чехльо излиза и осуетява работата.
Изправя се Борис Велчев (примерно) - Цецка Цачева (примерно) излиза (нещо си му е набрала отпреди) и осуевтява клетвата.
Изправя се Този - Онзи излиза....
Глупости на търкалета!!
16 Ноември 2012 00:02
А да вземеш да отмъцнеш за кой точно закон говориш в случая, вместо да изпускаш топъл въздух?
Освен това няма изричен закон който да изисква конституционните съдии да са интелигентни и да избягват да лъжат в публичното пространство.
Ама някак си не е хубаво, нищо че е законно. И въобще, айде недей да внушаваш, че който не харесва съдийката, значи не уважава закона. Щото е точно обратното.
16 Ноември 2012 00:09
внезапно президентът Росен Плевнелиев поиска думата, извади листче и изчете текст, с който изрично се обяви срещу нея.

Аланкоолуууу,
ти НЕ си там, за да казваш кой ти харесва и кой не. Това НЕ е в твоите правомощия. Ти трябва да си копаеш в твоята градинка и да си гледаш твоите кандидати БАЗ да даваш оценки на този и онзи....
16 Ноември 2012 00:13
16 Ноември 2012 00:17
Браво плевнелиев!
Ако утре не ти харесат резултатите от изборите, що не откажеш да възложиш мандат за съставяне на правителство на спечелилата партия? Ко прайм тогава?
По закон също Президента издава указ за насрочването на парламантарни избори. Ако плевнелиев не е в настроение и реши да не подпише указа, то ко прайм тогава?

И още много такива въпроси. Видно сегашната конституция не е като за аборигени и предполага друго, неписано в нея, ниво на държавна култура. Ниво, което видно липсва.
16 Ноември 2012 00:20
Откога съдят хората по потенциал? Или по анонимни доноси?
Всяко съмнение прави човек негоден за такъв висок пост. Дано това не остане изолиран случай. Защо махнаха шефа на ЦРУ?
16 Ноември 2012 00:21
Не я знам Марковска и дали е вярно раздуханото срещу нея. Но дори да е вярно, то е сигурно, че то е само повод, но не и причина за целият този цирк. Със сигурност изглежда, като кокошкарка на фона на колегите си и най-вече на фона на тези, които организираха кампанията срещу нея. А може би и това и е проблема ? Както знаем - за кокошка няма прошка, за милиони няма закони.
16 Ноември 2012 00:24
Не се хабете, бе - случаят се разви по възможно най-благоприятния начин! Вероятно госпожата в бъдеще няма нито да председателства ВАС, нито да кривосъди в КС - какво по-хубаво от това?! Лошото е само че има още много "достойни" като нея, за които няма свободни места в КС.
16 Ноември 2012 00:25
абсурдно решение на проблема. и когато говорим за "морал", след хода на плевнелиев извън скоби остана "морала" на предложилите венетка, на гласувалите за нея... една камара таковали на площада, накрая един замита... "чистачът"... и всички останали са извън казуса.
16 Ноември 2012 00:26
Всяко съмнение прави човек негоден за такъв висок пост.

Наясно ли си, че в условията на "свободни" медии съмнението се промотира, като праха за пране - със закупуване на достатъчно рекламно време и агенции. Стига да има интерес, който да плаща.
-
Не я знам тази Марковска, но на всеки непредубеден прави впечатление добре организираната медийна кампания срещу нея. Нещо, което не виждаме в други много по-тежки случаи.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД