Турция ще преговаря
с Кюрдската работническа партия (ПКК), заяви турският министър на правосъдието Садулах Ергин пред репортери. Министър Ергин обаче не уточни кога може да се състоят преговорите. Новината дойде, след като 700 кюрдски затворници в Турция прекратиха 68-дневната си гладна стачка след призив на лидера на кюрдските сепаратисти Абдула Йоджалан, който излежава доживотна присъда в турски затвор. Те искаха по-добри условия в турските затвори, а под техен натиск правителството внесе предложение в парламента за приемане на част от исканията, сред които и правото на кюрдите да се защитават в турските съдилища на кюрдски език. От 1984 г. ПКК води въоръжена борба за автономия на населените с кюрди райони на Източна и Югоизточна Турция. Над 40 000 души са загинали досега в този конфликт. ПКК е призната за терористична организация от Турция, САЩ и ЕС.
Обама призова за национално помирение
в Мианмар по време на историческото си посещение в тази държава от Югоизточна Азия, предадоха агенциите. В реч в столицата Янгон президентът на САЩ призова да бъде прекратено насилието в западния щат Рахин и заяви, че не приема "никакви оправдания за насилието срещу цивилни. "Националното помирение ще отнеме време. Но в името на човечеството и в името на бъдещето на тази страна е необходимо да спрете насилието", заяви Обама. Историческото му посещение съвпадна с амнистията на 56 дисиденти. Оценките за броя на политическите затворници в Мианмар варират. Според Асоциацията за помощ на политическите затворници, базирана в съседен Тайланд, броят им миналия месец е бил 283-ма души. По-късно Барак Обама отлетя за Камбоджа за срещата на върха на регионалната организация АСЕАН.
Швейцария е блокирала над 200 искания
на Франция за предполагаемо укриване на данъци от френски граждани от 2011 г. досега, твърди "Льо Тан". От швейцарска страна обаче са получени "твърде малко отговори" въпреки поетия от нея през 2009 г. ангажимент за предоставяне на банкова информация в чужбина при съмнения за укриване на данъци. Берн обяснява забавянето с липсата на достатъчно персонал. Швейцария бе поставена в "сивия списък" на данъчните убежища на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през пролетта на 2009 г. Есента на същата година конфедерацията бе извадена оттам след няколко нови данъчни споразумения с партньори, сред които Франция.
|
|