В началото на декември Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (БОРКОР) ще представи първия си проект - анализ на слабостите при обществените поръчки. Докладът за него се пише лично от германеца Ролф Шлотерер. Той идва в България през март 2009 г., когато е съветник на бившия министър по еврофондовете Меглена Плугчиева. В момента освен че е основен двигател на БОРКОР, той съветва и вътрешния министър Цветан Цветанов. Шлотерер е заемал висши постове в полицията в Щутгарт и Дрезден. В академията по публична администрация в Майсен води обучение по превенция на корупцията и анализ на риска". В полицейската академия в Баден Вюртемберг е отговарял за обучението в борбата с икономическите престъпления. Шлотерер е бил 2 години съветник в румънското МВР и ръководител на проект по антикорупция.
- В края сте на първия проект на БОРКОР, който трябва да покаже проблемите със законодателството, свързано с обществените поръчки. Какви пропуски открихте в българските закони?
- Не бих говорил за пропуски, а за слаби места. Наричаме ги "портали на корупция". Такива слаби места съществуват във всеки закон. Това не се отнася само за България. Всяка страна търси решения на този въпрос. Нашите усилия са насочени към идентифицирането на слаби места, които ще намалим или изцяло отстраним. По отношение на Закона за обществените поръчки, разработваме модел на решение за тяхното преодоляване. Нашата отговорност включва не само изработването на комплекс от мерки, но и наблюдение на приложението им и оценка на ефикасността им. Така ще гарантираме успех на предложените от нас мерки.
- Все пак за какви слаби места говорим?
- Не търсим сведения или сигнали на повърхността, а изследваме дълбоките причини за слабите места. Анализираме корупционните схеми с цел да разберем тяхната структура и да създадем такива условия и среда, в които проявленията им се изключват. Установено е, че авторите на тези схеми много често се възползват от редица административни тежести и обстоятелства, за да постигнат своите цели. Бюрокрацията насърчава корупцията. Следователно възниква въпросът как да намалим бюрократичната тежест от обществените поръчки. По този начин ще ограничим възможностите за прилагане на корупционни схеми, а и ще спестим значителни публични средства.
- Бюрокрацията е известна на всички, влезте в детайли за другите пропуски в законодателството, които сте открили.
- Имаме корупционна схема, когато възложителят е записал определени изисквания в документацията на тръжната процедура, които предопределят избора на определен участник в конкурса. Това са условия, които предварително са договорени с потенциалния изпълнител. Например подобно изискване е фирмата да има собствена асфалтова база, която да се намира на не повече от 20 км от строителния обект. Такъв род условия са честа практика в конкурсите, обявявани от общините. Множество оплаквания и жалби са насочени и към прекомерно педантичните административни изисквания. В допълнение се изискват различни документи, които нямат никакво отношение към предмета на поръчката.
Учудващо е например, ако трябва да се строи железопътна линия, в конкурсната документация да има изискване за наличие на дизайнер по осветлението. Известен е и друг случай за изпълнител, който се занимава с бояджийски услуги и трябва да докаже, че фирмата, от която е наел скелето, е нейна собственост. Като наемател на скелето как да докаже това? Освен това има тенденция, че почти целият риск, свързан с изпълнението на поръчката, да се прехвърля изцяло върху изпълнителя. Например в конкурси за пътно строителство не се предоставя нужната информация по отношение на геологически параметри. Това ненужно увеличава риска и разходите, тъй като кандидатите не са наясно с терена и обстоятелствата около тази поръчка. Възможно е непрекъснато да бъдат изисквани допълнителни документи или обстоятелства, които на свой ред са повод за отлагане на плащанията.
- Давате постоянно примери за поръчки за строително-ремонтни работи. Те са доста актуални напоследък. Там ли са най-големите пропуски?
- Наистина строителните услуги са много привлекателни, защото там има големи парични обеми и са предпочитана област за корупция. Това обаче не трябва да отклонява вниманието от други сфери като доставката на информационни технологии или компютри. Това са случайно избрани примери, тъй като наскоро бях запознат с такива случаи. Разбира се, до нас достигат доста сведения от областта на строителството, но не само от там.
- Наскоро започна проект за изграждане на електронно правителството за 18 млн. лв. Видях, че една от областите, която сте анализирали, е именно в електронното управление. Какво установихте?
- Трябва да разсея едно недоразумение - не сме разследваща структура. Не се занимаваме с наблюдение на конкретни случаи. Нашите анализатори не се нуждаят в работата си от актуални сигнали, тъй като анализът на слабите места е насочен към разкриване на причините за тяхното възникване. В примерите, които посочих, не винаги става дума за корупция. Такъв тип проблеми може да бъдат предизвикани и от некомпетентни служители, които организират обществена поръчка. Тогава отчитаме същите индикатори, както и в случаи на корупция или когато има много и чести нарушения на правилата. Тук поставяме нашата отправна точка. Според контролните органи в повече от 70% от наблюдаваните случаи се регистрират подобни нарушения. Това е недопустимо, защото по този начин се затруднява изключително много работата на контролните органи. На второ място, става почти невъзможно провеждането на разследвания за корупционни практики в толкова голям брой случаи. Ако искаме да различим корупцията, трябва да разчистим всички тези плевели. Въпросът е в това, да създадем обстоятелства, които затрудняват или не допускат прилагането на корупционни схеми. А това изискване не може да бъде удовлетворено от състоянието на законовата база в България към настоящия момент.
- Вие ще излезете с доклад, който ще представите на консултативния съвет, ръководещ дейността на центъра. Има ли някой право да се намесва върху заключенията, които сте направили?
- Няма нужда от промени в нашия доклад. Лично го пиша и бъдете сигурен, че никой не ми диктува. Този доклад се очаква от Европейската комисия и от моето правителство. Редовно информираме за работата си българското правителство. Нямаме никакъв интерес да поставяме начало на някаква политическа дискусия, това е изцяло експертна дейност, която вършим.
- Можете ли да кажете накратко колко слабости в законодателството, свързано с обществените поръчки, са открити? И колко закони и наредби би трябвало да се променят след вашия доклад?
- В момента работя върху доклада. Конкретни числа и данни от нашите анализи ще включим във финалната фаза с оглед на тяхната актуалност. Ние със сигурност ще установим стотици слаби места и те ще бъдат обобщени и категоризирани в нашия доклад. Ние предлагаме мерки за отстраняване на откритите слаби места.
- Казахте, че са открити стотици слаби места. Вероятно толкова ще бъдат и промените, които трябва да се направят. В същото време казахте, че ще следите дали се прилагат набелязаните мерки. Как това ще се случи, след като до изборите остава малко време? Няма гаранции, че при следващото правителството БОРКОР ще продължи да съществува.
- Решенията относно мерките ще бъдат взети от сегашното правителство. От решаващо значение ще бъде следващият кабинет да продължи прилагането на тези мерки. В края на краищата избирателят ще реши дали нашето решение ще бъде практически реализирано или не. Така ще може да се разбере и кои партии са за прилагането на нашите мерки и кои са против. Ще изчакаме решението на избирателя.
- Кой ще е следващият ви проект?
- Това ще реши консултативният съвет като наш ръководен орган. През следващата година ще приключат дейностите по техническото изграждане на центъра, тоест ще приключи проектът за създаване на БОРКОР. След като това стане факт, ще бъдем в състояние едновременно да работим по множество теми и проекти. Трябва да осигурим и обучим съответните експерти и да се заемат местата, които понастоящем са свободни.
- Вие не получавате заплата от българското правителство, но смятате ли, че милионите, които бяха изхарчени досега за БОРКОР, си заслужават?
- Повече от убеден съм. Сигурен съм, че ползите от проекта ще са стократно повече от тази инвестиция. Бъдещето ще покаже това. В Германия е обичайно изпълнението на подобни проекти да се предшества от анализ на тяхната икономичност. В България не се постъпва по този начин. БОРКОР е първият проект, който поставя началото и дава критерии за подобен подход. Годишно очакваме принос от проекта в размер над 1 млрд. лв. Тази сума се формира само от намаляването на бюрокрацията. Дори не слагаме в тази сметка стойността от предотвратените корупционни схеми и подкупи. Ако имаме пет или десет проекта с подобна схема на икономичност, то направените досега разходи изглеждат смешно незначителни.
В Германия е обичайно изпълнението на подобни проекти да се предшества от анализ на тяхната икономичност. В България не се постъпва по този начин.
Прав е човекът..В България наливаме едни пари, плащаме големи бонуси, че тези вече две години местят бюрата си от една стая в друга, и ...чакаме да цъфнат налъмите