Турският президент Абдуллах Гюл посети преди време войските, разположени в югоизточния окръг Хаккяри, около границата с Ирак, където се водят основните сражения с ПКК. |
Поне 900 - толкова са случаите, при които жертвите на насилие в армията са претърпели тежки травми - психически и физически. Сведенията са на правозащитната организация "Инициатива за правата на войниците", която първа си позволява да наруши мълчанието за издевателствата над войниците в Турция. Става дума както за унизителни за младите войници ритуали, така и за мъчения, водещи не само до физически или психически увреждания, но и до самоубийства. "Вече не знам животни ли сме или хора", казва един от потърпевшите.
Жертвите са стотици
"Това всъщност е само незначителна част от издевателствата в армията. Те са се превърнали в един вид традиция", казва пред "Дойче веле" Толга Ислям, който е един от инициаторите на проекта. Десетина от случаите са отнесени към Европейския съд за правата на човека в Страсбург. "Надявам се всички отговорни лица да бъдат наказани и по възможност да получат доживотни присъди, за да не се стига дотам млади хора да загиват, докато отбиват военната си служба", казва Айдън Кантар, чийто син Угур е починал м.г. в казармата. "Когато синът ми бе доведен в болницата, устните му бяха издути като кожата на барабан. Изглеждаше така, сякаш е бил попарен с вряла вода, но в медицинското заключение не пишеше нищо подобно." Маса Абравчъ, чийто син пък се връща инвалид от армията, казва, че не изпитва никаква ненавист спрямо военните. Но е убеден, че в могъщата институция има хора, заслужаващи да бъдат наказани. Жертва на такива е и синът му, на когото в продължение на дни е бил нанасян побой от собствения му командир, вследствие на което младият мъж напуска армията със счупени ребра и други здравословни усложнения. И досега е толкова зле, че не е в състояние да работи. Командирът му бил осъден на 6 месеца затвор и на глоба от около 1200 евро - санкции, които впоследствие били намалени.
Армията е недосегаема
"От армията казват, че тези случаи представлявали изключения", обяснява Агът Аксаоглу, друг представител на инициативата. Той допълва, че всъщност става дума за систематичен проблем, на който трябва да бъде сложен край. Според турския Наказателен кодекс, критиката спрямо армията е престъпление, тъй като това може да доведе до там младите хора да откажат да отбиват военната си служба. Всяка година към казармите се насочват по 400 000 души. Миналата година зам.-председателят на управляващата Партия на справедливостта и развитието Хюсеин Челик заяви, че не би повярвал на войник, който твърди, че не е бил удрян поне веднъж. А председателят на създадената наскоро парламентарна комисия за разследване на мъченията в армията Айхан Юстун предизвика истинска сензация, заявявайки, че през последните 10 години в турската армия са загинали повече войници вследствие на самоубийства (935), отколкото при терористичните атаки на кюрдската ПКК (818).
Турският Генерален щаб засега не е отговорил на обвиненията. Но за семействата на жертвите няма никакво съмнение, че близките им са станали жертва на престъпления, за които има и свидетели. "Вече не вярвам на армията. Никой не бива да праща децата си там", казва Айдън Кантар, чийто син загива в армията при мистериозни обстоятелства - в килия, в която бил затворен след спор с друг войник.
Турските военни имат и друг проблем. Властите решиха наскоро да премахнат сексистките текстове, на фона на които военните често маршируват при армейски учения. Войниците ще трябва да привикнат към нови маршове, в които няма мачовски пасажи. "Дали блондинка, дали брюнетка - ще зарадват с охота турската пехота", гласи в приблизителен превод един от изразите, които пълнят много от текстовете на военните маршове. Дискриминиращите куплети явно са се харесвали в редиците на турските войници и офицери. Това показва публикуваният списък от сексистки изрази, сред които могат да се прочетат и следните: "Повали съседката!",
"Върви, върви и сестра си доведи"
Сега те ще бъдат заменени с лозунги от рода на: "Силна армия, силна Турция" и освен това военните ще минат инструктаж за равенството между половете, убийствата на честта и браковете между непълнолетни, съобщи турският печат.
Властите в Турция решиха да предприемат нови радикални мерки, за да подобрят образа си в чужбина и да заздравят властта си вътре в страната. За целта правителството на премиера Реджеп Ердоган прие закон, който увеличи влиянието му в обществото. Това отново ще стане за сметка на някога могъщите военни, които вече изгубиха няколко политически битки с Ердоган, а стотици висши генерали и други офицери са съдени по обвинения, че са подготвяли преврати. М.г. властите в Анкара решиха, че мъжете в страната, които са навършили 30 години, ще могат да се освобождават от военна служба срещу 30 000 турски лири (12 500 евро), като половината се заплаща веднага, а останалата част се разделя на 6 равни вноски. Всеки, който плати сумата, ще бъде освободен и от задължителното 21-дневно обучение. Ердоган смята, че новият закон няма да нанесе щети в борбата срещу тероризма, а средствата, получени от
откупуването на военната служба,
ще се използват за подпомагане на семействата на военни ветерани, за социални дейности в подразделенията на войските. Както и за сигурността или за роднините на загинали войници при продължаващите сражения със сепаратистите от ПКК.
Много експерти в тази област обаче отбелязват, че целта на управляващите не е да набират без проблем нови войници. Става дума предимно да се реши проблемът с големия брой младежи и мъже, които се укриват от военните. Според данни на турското Министерство на отбраната от 2008 г. техният брой е около 1 милион души. Животът им отдавна се е превърнал в кошмар, защото в турското общество все още действат редица неписани правила, според които един мъж, който не е бил в казарма, не може да си намери добра работа или да се ожени. Военните също не си поплюват. Ако някой например е успявал 40 години да се укрива и е хванат на 60-годишна възраст, той веднага бива изпратен да отбива военната си служба. Много кюрди, които също биват привикани да служат в армията, разказват за издевателствата над тях в казармите както от страна на старите войници, така и от страна на офицерите.
Това, което обаче никой не желае да прави в Турция, е провеждането на истинска военна реформа в тази област, вместо да се легализира откупът от служене в казармата, смятат редица експерти. Можеше например да се установи една възрастова граница за служба в армията и да се обяви амнистия. Това обаче засега е абсолютно табу за военните, с които премиерът Ердоган и без това е в доста обтегнати отношения.