Националната галерия за чуждестранно изкуство в София показва най-новите попълнения във фонда си - малка колекция творби, закупени във Франция. Новата сбирка е забележителна с имената на Жул Паскин, Жорж Папазов и Ермин Давид, допълнени от сравнително по-малко известния в България Ролан Дюбюк. Изложбата "Живопис. Рисунки. Нови постъпления 2012" е подредена в централното фоайе на Националната галерия за чуждестранно изкуство и ще може да бъде видяна от ценителите до 14 януари 2013 г.
Подборът на новозакупените творби не е случаен. С Жул Паскин започва всъщност колекцията на НГЧИ. Творчеството на този "монпарнаски крал" на бохемата от пъстрата парижка артистична имиграция става отправна точка за по-нататъшното развитие на идеята за българска галерия за чуждестранно изкуство. С първите няколко негови живописни платна и графичната колекция с висока музейна стойност НЧГИ осигурява "завръщането" в родината на Паскин - световноизвестния скиталец с български корени. Сега към колекцията се прибавят още няколко негови работи, сред които "Прегръдка" (молив, хартия) от 1916 г. и "Жени с африкански маски". Те са от галерията на известния познавач на творчеството на Паскин Жан-Пол Вилен. Между закупените рисунки особено внимание заслужава "Седнал модел (Франсоаз)" - забележителна творба, отличаваща се с деликатното движение и меките отсенки на моливната линия, заредена с вътрешната енергия на състоянието. Пейзажните работи на Ермин Давид, съпругата на художника, и една рисунка на Паскин - "Люси Крог, къпеща сина си Ги" (туш, хартия), сюжетно свързана с Люси Крог, спътницата от последните му години, внасят биографични нотки в атмосферата на експозицията. Паскин е бил приятел на Модиляни, Хемингуей, Пикасо. През 1930 г. открива две самостоятелни изложби - в Ню Йорк и Париж. В деня на откриването на изложбата в Париж се самоубива в ателието си на 45 г., написвайки с кръв завещанието си, с което оставя всичко по равно на двете си любими жени.
Трите новопостъпили във фонда платна на друг известен българин, творил в Париж - Жорж Папазов, са образци от най-важните периоди на неговото творчество, вписано в историята на абстрактния сюрреализъм. Те допълват сбирката на НГЧИ от графични листове на автора, показвани по различни поводи, и една живописна работа от същото време, която е сред акцентите в постоянната експозиция на галерията.
|
|